
Kvantová jáma se tak může stát součástí počítačových čipů, jimiž budu téci jen "studené elektrony". Výzkumníci už toto vyzkoušeli ve svém experimentálním čipu, který obsahuje také SET (Single-Electron Transistor), čili velmi efektivní tranzistory, které jsou však rovněž velmi citlivé na teplo, a obyčejně tak musí být chlazeny pomocí kapalného hélia. Ovšem v jejich čipu na tuto práci stačily kvantové jámy a studené elektrony, díky čemuž mohl samotný čip pracovat při pokojové teplotě.

Dle vyjádření organizace National Science Foundation, která financovala výzkum, má tato technologie potenciál zajistit snížení spotřeby čipů, a to i více než desetinásobně v porovnání s dnešními technologiemi. To by pak mělo vliv v podstatě na vše - výdrž na baterie, hmotnost a rozměry počítačů a elektronických zařízení a také výkon. Výzkumníci také podotkli, že další výzkum by mohl vyústit i v konstrukci kvantové jámy, která by produkovala elektrony s teplotou absolutní nuly, čili -273 °C, a to by mohlo přinést ještě mnohem zajímavější věci.
Nicméně o různých zázračných technologiích jsme si mohli přečíst už velké množství zpráv a o většině z nich jsme pak už mnoho neslyšeli. Nezbývá než doufat, že to v tomto případě bude jiné.
Zdroj: Extremetech