Čipsety 100-Series pro Skylake se představují

Čipsety 100-Series pro Skylake se představují
, , aktualita
Společnost Intel poskytla nové informace o další sérii čipových sad, která bude určena pro procesory Skylake. Jde tedy o 100-Series, které najdeme na deskách vybavených novým socketem Intel LGA 1151.
K oblíbeným
reklama
Intel plánuje vypustit do světa bohatou sérii čipových sad 100-Series, která se bude skládat z celkem šesti modelů, a to H110, H170, Z170, B150, Q150, Q170. Ty se budou od sebe značně lišit, na což u sad pro Haswell či Haswell Refresh a Broadwell nejsme zrovna zvyklí. Mezi hlavní rozdíly bude patřit třeba počet linek a typ rozhraní PCI Express nebo počet portů USB 3.0.
- klikněte pro zvětšení -


Každý z nových čipsetů má svého přímého předchůdce, který pochází buď ze série 8 nebo 9. Těch je totiž dohromady také šest. Nejlepším modelem se stane Z170, nástupce dnešního Z97, který získá navíc čtyři porty USB 3.0 a také velkou výhodu v podobě 20 linek rozhraní PCI Express 3.0, jak jsme už mohli zjistit z nedávné zprávy. V důsledku tak naroste propustnost z 32 Gb/s na 160 Gb/s (20 GB/s), ovšem úzkým hrdlem zde bude rozhraní DMI 3.0, které spojuje čipset s procesorem a to bude mít "pouze" 8 GB/s.


V případě procesorů se stále očekává, že ty nabídnou samy o sobě 16 linek PCI Express, které Z170 umožní konfigurovat do x16, x8/x8, nebo x8/x4/x4, čili s podporou až tří grafických karet. Všechny ostatní nové čipsety ale dovolí využít pouze jednu kartu v konfiguraci x16 a Z170 je také jediný čipset, který oficiálně bude podporovat přetaktování.
- klikněte pro zvětšení -


H110 a H170 nahradí čipsety H81 a H97, které jsou dnes poměrně rozšířené. H170 dostane oproti svému předchůdci slušnou nadílku 16 linek PCI Express 3.0 a také 8 portů USB 3.0. Sada H110 má pouze polovinu portů USB 3.0, čtyři porty SATA 6 Gbps oproti šesti a zůstane mu také šest linek PCI Express 2.0, takže v jeho případě nepůjde o velký posun oproti H81. H170 má navíc oproti H110 technologii Small Business Advantage (SBA) a podporu Rapid Storage Technology (RST) u dvou úložných zařízení pro PCIe.

Nakonec tu máme B150, Q150 a Q170, které jsou určeny spíše pro podnikové počítače, přičemž Q150 a Q170 jsou kompatibilní také se Intel Stable Image Platform Program (SIPP), zatímco Q170 je jediný čipset pro Intel vPro, a to včetně technologií Trusted Execution (TXT), Virtualization (VT) a Active Management (AMT).

Z uniklých specifikací můžeme zjistit, že Intel počítá s velkým rozšiřováním úložných zařízení pro rozhraní PCI Express, čili M.2 a možná i SATA Express. Můžeme se tedy těšit na to, co si výrobci SSD připraví pro letošní Computex, na němž by se mohly představit i příslušné základní desky s novými čipsety.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Gigabyte ukázal desku s TRX40 pro Threadripper 3000 Gigabyte ukázal desku s TRX40 pro Threadripper 3000
Už zanedlouho budou moci výrobci desek oficiálně představit své nové modely pro procesory Threadripper, ovšem zatím to mohou být pouze náznaky, uniklé informace a jednotlivé snímky. Jeden takový tu máme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Nové Intel Core i5 mají také dostat Hyper-threading Nové Intel Core i5 mají také dostat Hyper-threading
Můžeme být velice zvědaví na to, jakou novou desktopovou generaci Core nám Intel připraví. Zatím to vypadá, že Core i3 a rovněž Core i5 dostanou podporu Hyperthreadingu a pak lze jen čekat na to, jaké budou ceny. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Jedi: Fallen Order jako nadějný návrat Star Wars pro jednoho hráče? Jedi: Fallen Order jako nadějný návrat Star Wars pro jednoho hráče?
Hry pro jednoho hráče bohužel ze světa Star Wars před několika lety zmizely. Zůstal multiplayer a pachuť po lootboxových experimentech, v nichž společnost Electronic Arts zkoušela, kam až může zajít. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD: EPYC nabízí oproti Intelu až 5,6x vyšší výkon na dolar AMD: EPYC nabízí oproti Intelu až 5,6x vyšší výkon na dolar
Společnost AMD provedla menší marketingový útok na Intel, když ukázala prezentaci, dle níž jsou její serverové procesory z hlediska poměru výkonu a ceny mnohem výhodnější. Mluví také o superpočítačích a energetické efektivitě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft varuje před vlastní aktualizací, ochromí Windows Defender ATP Microsoft varuje před vlastní aktualizací, ochromí Windows Defender ATP
Aktualizace operačního systému Microsoft Windows 10 a Server opět přinesly potíže navíc. V případě aktualizace KB4520062 jde o to, že její instalace ochromí bezpečnostní řešení Windows Defender ATP.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře