www.svethardware.cz
>
>

Čistá voda ze vzduchu i na poušti díky zirkonové komoře

Čistá voda ze vzduchu i na poušti díky zirkonové komoře
, , aktualita
Možnost získat čistou vodu co hrdlo ráčí není ve všech částech světa samozřejmé jako u nás. Vyvíjejí se tak různé způsoby pro získávání sladké vody vhodné k pití a ten, o kterém budeme mluvit, funguje i na poušti.
K oblíbeným
reklama
Poušť rozhodně není místo, kde bychom mohli snadno získat vodu. Pokud není k dispozici přímo v použitelné podobě, dá se získat třeba odsolením mořské vody, ale k tomu potřebujeme její zdroj i energii. Na poušti ale nemáme k dispozici ani tu energii, ovšem můžeme se poučit z toho, co si pro chytání vláhy vyvinuly rostliny. Máme na mysli kaktusy v poušti Atacama, v níž téměř nikdy neprší. Ty využívají jemné chloupky, jimiž zachytávají vlhkost z mlhy. Už nějakou dobu přitom existují zařízení, která jsou založena na principu odvlhčovače vzduchu, čili na kondenzaci a vypařování. Jenže ta selhávají v případě, že vlhkost vzduchu je příliš nízká a také vyžadují energii pro kompresor. Zdě pak přichází na řadu zařízení vyvinuté na MIT a UC Berkeley, které využívá krystaly zirkonu.

Krystaly zirkonu si nemůžeme představit jako klasické krystaly například soli. Zirkon je zde část tzv. MOF (Metal-Organic Framework), což jsou porézní krystaly vytvořené v laboratoři, které mohou být tvořeny různými způsoby, aby měly i různé vlastnosti. Jde tak v podstatě o pevnou houbovitou strukturu, která je v tomto případě založena také na uhlíku a kovech, jež tvoří kostru pro růst krystalu. A právě výběrem konkrétních kovů či jiných stavebních materiálů lze každý vytvořený MOF ladit dle potřeb, a to s ohledem na druh plynů, které k sobě vážou.

Právě zirkon se v tomto případě ukázal jako ideální k tomu, aby vzduch zbavoval vlhkosti, a to i v případě že jí v něm moc není. Vyzkoušeno již bylo zařízení, které využívá kilogram zirkonového MOF, z nějž byl předem vytvořen jemný prášek, což zvýšilo celkovou aktivní plochu pro sběr vlhkosti. Jedná se v podstatě o komoru, kterou v noci otevřeme a necháme vzduch proudit skrz MOF, čímž se z něj zachytí vlhkost. Ráno pak komoru zavřeme a slunce skrz vrchní sklo ohřeje nasáklý MOF, z nějž se voda uvolňuje coby pára, která se pak vespod na chladnějším kondenzátoru srazí ve vodu.

Jde tak o zcela pasivně pracující systém (nepočítaje nutnost komoru otevírat a zavírat), který funguje i při pouhé 20% relativní vlhkosti, jakou má vzduch třeba na Sahaře. Kilogram zirkonového MOF je schopen v takovém prostředí z nočního vzduchu vytvořit 2,8 litru vody. Problém je ten, že takovýto materiál je moc drahý, a to právě kvůli zirkonu, ale pracuje se i na verzi, která má namísto něj využít mnohem dostupnější hliník a pokud ta bude pracovat s podobnou efektivitou, šlo by o velice dobře použitelné zařízení.

Zdroj: Extremetech, Sciencemag
reklama
Nejnovější články
SpaceX otestovala nouzové motory Dragonu, zelenou ještě nemá SpaceX otestovala nouzové motory Dragonu, zelenou ještě nemá
Společnost SpaceX provedla další důležitý krok na cestě k prvnímu startu své rakety a lodi s posádkou. Ve statickém testu vyzkoušela nouzové motory lodi Dragon, které by měly dostat astronauty do bezpečí v případě problémů s raketou.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Další bezpečnostní problém, Facebook skrytě spouštěl kameru v iOS aplikaci Další bezpečnostní problém, Facebook skrytě spouštěl kameru v iOS aplikaci
Sociální síť Facebook má opravdu mnoho bezpečnostních problémů. Teď se zjistilo, že aplikace Facebook pro operační systém iOS obsahovala chybu, kdy mohla samovolně spouštět selfie kamerku fotoaparátu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
NVIDIA zažila silný kvartál, připravuje po Ampere vícečipovou generaci Hopper? NVIDIA zažila silný kvartál, připravuje po Ampere vícečipovou generaci Hopper?
NVIDIA se může pochlubit tržbami, které se opět dostaly nad hranici 3 miliard dolarů. Není to sice tak dobré jako před rokem, ale mezikvartální růst je obrovský. Vedle toho se můžeme pobavit o kódovém označení Hopper. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel svolává boxované Xeony E-2274G, nestačí jim chladič Intel svolává boxované Xeony E-2274G, nestačí jim chladič
Intel se rozhodl, že k sobě od zákazníků i obchodníků stáhne procesory Xeon E-2274G, a to ty, které se prodávají v boxované podobě, čili v krabici s přibaleným chladičem. Ten totiž nestačí pro chlazení svého procesoru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Ryzen 7 2700X jako horký kandidát na rozumnou domácí sestavu Ryzen 7 2700X jako horký kandidát na rozumnou domácí sestavu
V poslední době jsou v hledáčku pochopitelně především nové procesory Ryzen rodiny Matisse, ovšem díky poklesu cen se z donedávna ještě drahého Ryzen 7 2700X stal velice zajímavý procesor. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře