www.svethardware.cz
>
>

Článek 13 už nechtějí ani studia, zaslala do EU otevřený dopis

Článek 13 už nechtějí ani studia, zaslala do EU otevřený dopis
, , aktualita
Že jsou navrhované články EU ohledně copyrightu nesmyslné, pochopily už dokonce i společnosti, které měly tyto články údajně chránit. Dokonce i Premiere League je členem skupiny, která zaslala do EU otevřený dopis navážející se do Článku 13.
reklama
Připravované kontroverzní články 11 a 13 jsou trnem v oku skoro všem. V posledních týdnech se diskutuje zejména o Článku 13 (Article 13), který vyžaduje, aby velké weby automaticky filtrovaly veškerý obsah, který sem uživatelé nahrají. Musely by zjistit, zda se zde náhodou nevyskytuje něco, co podléhá autorskému právu. Sám o sobě je požadavek na ochranu copyrightu naprosto legitimní, nicméně toto provedení by znamenalo, že by z EU mohly úplně zmizet středně velké platformy pracující s uživatelským obsahem (diskuzní platformy, sociální sítě). Blbé je, že tento problém asi ani nemá kloudné řešení.
 
Evropský parlament logo
 
Článek 13 se sice nevztahuje na menší platformy, nicméně majitelé autorských práv se bojí, že by ve výsledku mohl otočit celý internet naruby, a přestože je měl chránit, naopak by jim jejich pozici pořádně přitvrdil. Evropská média se nyní začala bát, že by mohla v EU ztratit vyjednávací pozici. U evropských služeb a služeb poskytovaných v EU by totiž hrozilo, že by raději nechtěly mít se zákony EU nic společného a mohly by raději skončit, než riskovat vysoké pokuty, kdyby náhodou selhaly automatické filtry (které navíc nikdy nefungovaly, stále nefungují a patrně ani nikdy pořádně fungovat nebudou). Navíc jejich vývoj a nasazení není vůbec levnou záležitostí.
 
Výsledkem je, že ačkoli zákon mířil především proti Googlu, ve výsledku by podle mnoha organizací mohl právě Googlu nahrát a posílit vyjednávací pozici velkých amerických firem na úkor těch evropských. Tím, že by Článek 13 z velké části vyšachoval evropské služby, zůstaly by jen ty americké, které by se více blížily k monopolu. Společnosti, mezi kterými je dokonce i Premiere League, MPA, VauNet, DFL a několik dalších, tak zaslaly do EU otevřený dopis, kde žádají evropské úřady, aby Článek 13 přehodnotily a vrátily ideálně do stavu, ve kterém byl v roce 2016.
 
Vypadá to, že Článek 13 ztrácí čím dál tím víc podpory, a to nejen mezi státy EU, ale už i mezi těmi, které by měl údajně chránit a podpořit. Tvrdošíjně na něm trvá už snad jen hudební průmysl, který prostě pořád nemá dost. Proti Článku 13 varují i společnosti, na které se nahrává tento obsah. Vznikají tady dokonce zajímavé paradoxy. Zastánci článku tvrdí, že je zamířen proti Googlu, odpůrci článku tvrdí, že Googlu uškodí a dnes už i to, že mu naopak pomůže, sám Google na YouTube ukazuje varování, co by jeho přijetí mohlo způsobit (např. že by uživatelé v EU nemohli sledovat svá oblíbená videa). Podobně tak varuje své uživatele např. Twitch nebo Reddit. Tyto služby jsou na uživatelském obsahu postaveny a Článek 13 by mohl znamenat jejich konec v EU.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
První obrázky GeForce RTX 2060 jsou na světě, bude ray tracing? První obrázky GeForce RTX 2060 jsou na světě, bude ray tracing?
Dalo by se říci, že nejočekávanější karta nové generace GeForce je právě RTX 2060 jako nástupkyně mainstreamových GTX 1060. Nyní už je tu známka toho, že tato karta je opravdu za rohem. Hlavní otázka ale stojí jinde.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Roste počet routerů zneužívaných k těžbě kryptoměn Roste počet routerů zneužívaných k těžbě kryptoměn
Routery MikroTik jsou nadále ohroženy tzv. cryptojackingem. Ačkoliv výrobce chybu dávno opravil, počet nakažených zařízení roste. Dokazuje to, že uživatelé obvykle podceňují aktualizace firmwaru.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Google+ skončí už v dubnu, našla se další díra Google+ skončí už v dubnu, našla se další díra
Před dvěma měsíci Google oznámil, že ukončí provoz sociální sítě Google+. Našla se však další bezpečnostní díra a společnost se rozhodla, že tuto síť odstaví ještě rychleji, a to už v dubnu 2019.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Tesla ukázala reakce lidí na drtivou akceleraci Roadsteru Tesla ukázala reakce lidí na drtivou akceleraci Roadsteru
Uvedení nové Tesly Roadster se pomaličku blíží. Sice to ještě nějakou dobu potrvá, nicméně automobilka prezentovala video demonstrující drtivou akceleraci vozu, kdy je na 96 km/h za pouhých 1,9 sekundy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Nová generace atomových hodin může pomoci najít temnou hmotu Nová generace atomových hodin může pomoci najít temnou hmotu
Hon na temnou hmotu probíhá už pěknou řádku desetiletí, což je dlouho na to, že ta má tvořit většinu hmoty ve známém vesmíru. S jejím nalezením, respektive spíše detekováním by ale mohly pomoci nové typy atomových hodin. 
Včera, aktualita, Jan Vítek