www.svethardware.cz
>
>

Článek 13 už nechtějí ani studia, zaslala do EU otevřený dopis

Článek 13 už nechtějí ani studia, zaslala do EU otevřený dopis
, , aktualita
Že jsou navrhované články EU ohledně copyrightu nesmyslné, pochopily už dokonce i společnosti, které měly tyto články údajně chránit. Dokonce i Premiere League je členem skupiny, která zaslala do EU otevřený dopis navážející se do Článku 13.
K oblíbeným
reklama
Připravované kontroverzní články 11 a 13 jsou trnem v oku skoro všem. V posledních týdnech se diskutuje zejména o Článku 13 (Article 13), který vyžaduje, aby velké weby automaticky filtrovaly veškerý obsah, který sem uživatelé nahrají. Musely by zjistit, zda se zde náhodou nevyskytuje něco, co podléhá autorskému právu. Sám o sobě je požadavek na ochranu copyrightu naprosto legitimní, nicméně toto provedení by znamenalo, že by z EU mohly úplně zmizet středně velké platformy pracující s uživatelským obsahem (diskuzní platformy, sociální sítě). Blbé je, že tento problém asi ani nemá kloudné řešení.
 
Evropský parlament logo
 
Článek 13 se sice nevztahuje na menší platformy, nicméně majitelé autorských práv se bojí, že by ve výsledku mohl otočit celý internet naruby, a přestože je měl chránit, naopak by jim jejich pozici pořádně přitvrdil. Evropská média se nyní začala bát, že by mohla v EU ztratit vyjednávací pozici. U evropských služeb a služeb poskytovaných v EU by totiž hrozilo, že by raději nechtěly mít se zákony EU nic společného a mohly by raději skončit, než riskovat vysoké pokuty, kdyby náhodou selhaly automatické filtry (které navíc nikdy nefungovaly, stále nefungují a patrně ani nikdy pořádně fungovat nebudou). Navíc jejich vývoj a nasazení není vůbec levnou záležitostí.
 
Výsledkem je, že ačkoli zákon mířil především proti Googlu, ve výsledku by podle mnoha organizací mohl právě Googlu nahrát a posílit vyjednávací pozici velkých amerických firem na úkor těch evropských. Tím, že by Článek 13 z velké části vyšachoval evropské služby, zůstaly by jen ty americké, které by se více blížily k monopolu. Společnosti, mezi kterými je dokonce i Premiere League, MPA, VauNet, DFL a několik dalších, tak zaslaly do EU otevřený dopis, kde žádají evropské úřady, aby Článek 13 přehodnotily a vrátily ideálně do stavu, ve kterém byl v roce 2016.
 
Vypadá to, že Článek 13 ztrácí čím dál tím víc podpory, a to nejen mezi státy EU, ale už i mezi těmi, které by měl údajně chránit a podpořit. Tvrdošíjně na něm trvá už snad jen hudební průmysl, který prostě pořád nemá dost. Proti Článku 13 varují i společnosti, na které se nahrává tento obsah. Vznikají tady dokonce zajímavé paradoxy. Zastánci článku tvrdí, že je zamířen proti Googlu, odpůrci článku tvrdí, že Googlu uškodí a dnes už i to, že mu naopak pomůže, sám Google na YouTube ukazuje varování, co by jeho přijetí mohlo způsobit (např. že by uživatelé v EU nemohli sledovat svá oblíbená videa). Podobně tak varuje své uživatele např. Twitch nebo Reddit. Tyto služby jsou na uživatelském obsahu postaveny a Článek 13 by mohl znamenat jejich konec v EU.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Huawei možná přijde o přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play Huawei možná přijde o přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play
USA minulý týden přidaly Huawei na černou listinu kvůli údajnému ohrožení amerických telekomunikačních sítí. Na tento krok bude muset zareagovat také Google, který patrně přestane čínskému výrobci poskytovat část svých služeb.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Epic ukázal ray tracing pod UE4 v traileru Fortnite X John Wick Epic ukázal ray tracing pod UE4 v traileru Fortnite X John Wick
Společnost Epic Games ukázala ray tracing pod UE4 v traileru Fortnite X John Wick, ačkoliv tato technika vykreslování obrazu se při prezentaci hry nedostala zrovna do popředí. A přitom je využita pro řadu prvků. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Adobe varuje zákazníky, že musí využívat nové aplikace Creative Cloud, aby jim nehrozil postih Adobe varuje zákazníky, že musí využívat nové aplikace Creative Cloud, aby jim nehrozil postih
Adobe je známý jako softwarová společnost, která si osvojila model předplatného a moderní pojetí "prodeje" softwaru. Zákazníci si nekupují kopii, nýbrž stornovatelnou licenci na využití produktu a co s tím může přicházet, nám nyní Adobe předvádí naživo. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek
Hubble se podíval na galaxii, již kolize změnila v rodiště nových hvězd Hubble se podíval na galaxii, již kolize změnila v rodiště nových hvězd
Kdysi spirální galaxie NGC 4485 se v dávné minulosti téměř srazila s mnohem větší galaxií NGC 4490. Srážka nebyla přímá, ale i tak změnila menší galaxii v rodiště nových hvězd, na něž se nyní blíže podíval Hubble. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen "Picasso" odhalují své takty AMD Ryzen "Picasso" odhalují své takty
AMD už dokončuje svou novou generaci desktopových APU, což jsou čipy, které nesou kódové označení Picasso. A máme tu opět známého thajského leakera, který nám prozradí, jaké takty můžeme očekávat. O takty totiž zde půjde především. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek