www.svethardware.cz
>
>
>
>

ClockTuner for Ryzen vymačká extra výkon ze Zen 2 při snížené spotřebě

ClockTuner for Ryzen vymačká extra výkon ze Zen 2 při snížené spotřebě
, , aktualita
Jurij Bublij, autor známé utility DRAM Calculator for Ryzen, který je známý také pod přezdívkou 1usmus, připravuje nový software, který bude pro majitele procesorů AMD potenciálně ještě zajímavější. 
K oblíbeným
reklama
ClockTuner for Ryzen (CTR) však bude určen pouze pro ty, kteří mají ve svém PC moderní 7nm procesor generace Zen 2 (CPU Ryzen 3000), přičemž má využívat čipletový design těchto modelů. To znamená, že majitelé první či druhé generace CPU Ryzen mají smůlu a zajímat se nemusí také majitelé APU Ryzen, neboť to jsou také monolity. CTR ale podporuje také moderní Threadrippery a měl by být dle autora kompatibilní i s budoucími procesory Vermeer (Zen 3), které umožní individuální ladění jader včetně jejich napětí. 
 
 
Software si už mohl vyzkoušet třeba známý YouTuber Linus, ovšem finální verze ještě není k dispozici. Ovšem až bude, tak si ji stáhneme zdarma a nebudeme muset nic nastavovat, neboť běžný uživatel si vystačí s tlačítky start a stop. A co vůbec CTR dělá?
 
ClockTuner for Ryzen má za úkol detekovat, který z CCX v procesoru je nejkvalitnější a nejstabilnější. CCX jsou čtyřjádrové komplexy s vlastní L3 cache a v každém čipletu jsou maximálně dva, a to pochopitelně ne nutně se všemi jádry v aktivním stavu. Lze si tak představit, že v případě Zen 3 už software CTR nebude fungovat na úrovni CCX, ale s jednotlivými jádry. 
 
 
Software tak detekuje možnosti jednotlivých CCX, a to pomocí testů s využitím Prime95 a různého nastavení frekvencí a napětí. Nabídne nám také výchozí otestování výkonu pomocí Cinebench R20, které pak porovná s tím, co bylo dosaženo laděním procesoru. Veškeré funkce pro šetření energií a jiné přitom mají zůstat netknuty a software má také pracovat nezávisle na použité základní desce, a to i na těch, které samy o sobě neumožňují úpravy na úrovni CCX.
 
A nejde pouze o výkon, čili přetaktování, ale o nalezení co nejlepšího poměru mezi výkonem a spotřebou. Čili dle autora, který použil při testech své procesory Ryzen 9 3900X a Ryzen Threadripper 3960X, bylo v případě prvního jmenovaného dosaženo navýšení výkonu o 6,5 % při snížení spotřeby o 9 % a z Threadripperu pak software vymačkal o 5,3 % vyšší výkon při snížení spotřeby o 4,2 %. Takovéto ladění rozhodně má smysl, ale ještě si počkejme na to, co přinese v jiných testech či zátěži než v Cinebench. To bychom měli vidět příští měsíc, kdy CTR má přijít v konečné verzi. 
 
Zdroj: Guru3D


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity
Automobilce Tesla se daří a Elon Musk si může mnout ruce. Firma má za sebou už 5. ziskové čtvrtletí v řadě za sebou. Tentokrát by ke kladným číslům téměř nepotřebovala ani prodej emisních kreditů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky
Na Adobe MAX 2020 prezentovalo HP 8 nových monitorů, mezi kterými byly i ty určené pro grafiky. Vrcholem mezi nově představenými novinkami je HP Z27xs G3 DreamColor s rozlišením 4K a rozhraním USB-C.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede? Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede?
Radeon RX 6800 XT by se měl stát novým herním králem firmy AMD, pokud jde o karty s ještě rozumnou cenou, neboť nad ním bude ještě výkonnější verze. Nyní se už postupně ukazuje, jaký výkon lze čekat dle 3DMarku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku
Test Passmark nás letos na jaře zaujal především tím, jak změnil váhu AVX 512 v jednovláknových testech. Mnozí za tím viděli snahu nadržovat Intelu. Jenomže nyní už ani to nepomohlo k jejich prvnímu místu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader
NVIDIA možná musela nebo přímo sama se rozhodla zrušit nástup lepších verzí RTX 3080 a RTX 3070 s většími kapacitami paměti, ale znovu se nám tu objevuje zajímavá karta v podobě RTX 3070 Ti. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů