www.svethardware.cz
>
>
>
>

Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci?

Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci?
, , aktualita
Je pochopitelné, že americký prezident Richard Nixon měl připraven projev i pro případ, že by mise Apollo 11 nevyšla a Armstrong, Aldrin a Collins se už nevrátili domů. Tento projev sice naštěstí pronést nemusel, ale my si jej i tak můžeme přečíst. 
K oblíbeným
reklama
NASA letos slaví 50 let od přistání člověka na Měsíci, což je trošku hořké výročí vzhledem k tomu, že člověk se během celé půlky století sám nedokázal vydat nikam dál, ale plány jsou nadějné. 
 
 
Americká administrativa byla připravena pro různé eventuality vesmírného programu a let Apolla 11 byl v tomto ohledu zvláště důležitý jako vůbec první pokus o přistání člověka na Měsíci. Nikdo nevěděl, co se může stát a astronauti na sebe brali obrovské riziko, ostatně měli ještě v živé paměti požár na palubě Apolla 1, ve kterém zahynuli tři jejich kolegové. 
 
NASA má však za sebou jen málo smrtelných nehod, takže americká veřejnost si vesměs zvykla na to, že vesmírné mise jsou úspěšné. Zvykl si na to i William Safire, který Nixonovi psal projevy a až astronaut Frank Borman (Apollo 8) jej přesvědčil k tomu, aby měl pro prezidenta připraven také projev pro případ neúspěchu a aby počítal s tím, že astronauti nemusí zahynout v explozi či prudkém dopadu na měsíční povrch. Možné je i to, že z něj nedokáží odstartovat na cestu zpět a zůstanou na něm živí, než jim dojdou zásoby, což by se týkalo Armstronga a Aldrina.
 
Safire tak pro Nixona napsal projev nazvaný "V případě měsíční katastrofy", ale nikdy jej nikam neposlal a později jej potichu zařadil do archívů. Zní takto: 
 
"Osud tomu chtěl, že muži, kteří se v míru vydali prozkoumat Měsíc, na něm již zůstanou a budou odpočívat v pokoji. 
 
Tito stateční muži, Neil Armstrong a Edwin Aldrin, věděli, že na jejich záchranu není žádná naděje. Věděli však také to, že v jejich oběti tkví naděje pro lidstvo. Tito dva muži pokládají své životy za nejvznešenější cíl lidstva: hledání pravdy a porozumění. 
 
Budou postrádáni svými rodinami a přáteli; budou postrádáni svým národem; budou postrádáni lidmi celého světa; budou postrádání Matkou Zemí, která se odvážila vyslat dva své syny do neznáma. Ve svém zkoumání přiměli lidi celého světa, aby se cítili jako jeden a ve své oběti přiměli ostatní, aby se semkli v bratrství.  
 
V dávných dobách se lidé dívali na hvězdy a v souhvězdích viděli své hrdiny. Nyní děláme stejnou věc, ovšem našimi hrdiny jsou velcí muži z masa a krve. Ostatní je budou následovat a ti již jistě najdou svou cestu domů. Člověku nebude upřeno právo zkoumat. Ovšem tito muži byli první a jako takoví zůstanou v našich srdcích. 
 
Každý člověk, který se někdy podívá k Měsíci na noční obloze, bude vědět, že někde tam existuje kousek, který bude už navždy patřit lidem."
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Mozilla Thunderbird se "stěhuje", MZLA má zajistit lepší vývoj Mozilla Thunderbird se "stěhuje", MZLA má zajistit lepší vývoj
Poštovní klient Mozilla Thunderbird byl poslední dobou odsunut trochu na vedlejší kolej a ačkoli stále vychází nové verze, pod Mozilla Foundation neměl prioritu. Proto se nyní přestěhuje pod novou společnost MZLA Technologies Corporation.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Core i5-L16G7: první pětijádrová vlašťovka vrstvených procesorů Lakefield Core i5-L16G7: první pětijádrová vlašťovka vrstvených procesorů Lakefield
Procesory Lakefield mají přijít jako výsledek těch nejpokročilejších technologií pouzdření čipů, které jsou dnes k dispozici. Intel slíbil nejen možnost propojování čipů v horizontální rovině, ale i vertikálně a nyní tu máme jeden z prvních výsledků. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Na nejžhavější známé exoplanetě se rozpadá i molekulární vodík Na nejžhavější známé exoplanetě se rozpadá i molekulární vodík
Exoplaneta KELT-9b se řadí mezi horké Jupitery, ovšem ve skutečnosti má na svém povrchu i vyšší teplotu než některé hvězdy. Jde tak o dosud nejžhavější prostředí, jaké bylo kdy na cizím světě nalezeno a to má své důsledky. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Nové vodní chladiče NZXT Kraken nabídnou displej v procesorovém bloku Nové vodní chladiče NZXT Kraken nabídnou displej v procesorovém bloku
Společnost NZXT si připravila nové vodní chladiče Kraken, a sice sérii X-3 a také Z-3. Právě modely Z-3 budou mít ve svém vodním bloku/pumpě integrovaný také displej, na němž si budeme moci zobrazovat třeba animovaný gif. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Eve Spectrum: hromadně financované herní monitory přijdou ve třech verzích Eve Spectrum: hromadně financované herní monitory přijdou ve třech verzích
Finská společnost Eve na sebe upozornila už vývojem hromadně financovaného počítače 2 v 1, a sice Eve V Surface Pro. Nyní následují hned tři modely stolních monitorů, které budou zajímat především hráče.
Dnes, aktualita, Jan Vítek