www.svethardware.cz
>
>
>
>

Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci?

Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci?
, , aktualita
Je pochopitelné, že americký prezident Richard Nixon měl připraven projev i pro případ, že by mise Apollo 11 nevyšla a Armstrong, Aldrin a Collins se už nevrátili domů. Tento projev sice naštěstí pronést nemusel, ale my si jej i tak můžeme přečíst. 
K oblíbeným
reklama
NASA letos slaví 50 let od přistání člověka na Měsíci, což je trošku hořké výročí vzhledem k tomu, že člověk se během celé půlky století sám nedokázal vydat nikam dál, ale plány jsou nadějné. 
 
 
Americká administrativa byla připravena pro různé eventuality vesmírného programu a let Apolla 11 byl v tomto ohledu zvláště důležitý jako vůbec první pokus o přistání člověka na Měsíci. Nikdo nevěděl, co se může stát a astronauti na sebe brali obrovské riziko, ostatně měli ještě v živé paměti požár na palubě Apolla 1, ve kterém zahynuli tři jejich kolegové. 
 
NASA má však za sebou jen málo smrtelných nehod, takže americká veřejnost si vesměs zvykla na to, že vesmírné mise jsou úspěšné. Zvykl si na to i William Safire, který Nixonovi psal projevy a až astronaut Frank Borman (Apollo 8) jej přesvědčil k tomu, aby měl pro prezidenta připraven také projev pro případ neúspěchu a aby počítal s tím, že astronauti nemusí zahynout v explozi či prudkém dopadu na měsíční povrch. Možné je i to, že z něj nedokáží odstartovat na cestu zpět a zůstanou na něm živí, než jim dojdou zásoby, což by se týkalo Armstronga a Aldrina.
 
Safire tak pro Nixona napsal projev nazvaný "V případě měsíční katastrofy", ale nikdy jej nikam neposlal a později jej potichu zařadil do archívů. Zní takto: 
 
"Osud tomu chtěl, že muži, kteří se v míru vydali prozkoumat Měsíc, na něm již zůstanou a budou odpočívat v pokoji. 
 
Tito stateční muži, Neil Armstrong a Edwin Aldrin, věděli, že na jejich záchranu není žádná naděje. Věděli však také to, že v jejich oběti tkví naděje pro lidstvo. Tito dva muži pokládají své životy za nejvznešenější cíl lidstva: hledání pravdy a porozumění. 
 
Budou postrádáni svými rodinami a přáteli; budou postrádáni svým národem; budou postrádáni lidmi celého světa; budou postrádání Matkou Zemí, která se odvážila vyslat dva své syny do neznáma. Ve svém zkoumání přiměli lidi celého světa, aby se cítili jako jeden a ve své oběti přiměli ostatní, aby se semkli v bratrství.  
 
V dávných dobách se lidé dívali na hvězdy a v souhvězdích viděli své hrdiny. Nyní děláme stejnou věc, ovšem našimi hrdiny jsou velcí muži z masa a krve. Ostatní je budou následovat a ti již jistě najdou svou cestu domů. Člověku nebude upřeno právo zkoumat. Ovšem tito muži byli první a jako takoví zůstanou v našich srdcích. 
 
Každý člověk, který se někdy podívá k Měsíci na noční obloze, bude vědět, že někde tam existuje kousek, který bude už navždy patřit lidem."
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Philips nabízí třio 4K HDR monitorů pro obývací pokoje i PC Philips nabízí třio 4K HDR monitorů pro obývací pokoje i PC
Společnost Philips si připravila tři nové velké monitory, které nabízejí rozlišení 4K, vedle toho i HDR a určeny jsou především pro naše obývací pokoje. Jde o monitory jak pro herní konzole, tak pro PC či snad HTPC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
FSP: FlexGURU: malé modulární zdroje pro úsporné sestavy FSP: FlexGURU: malé modulární zdroje pro úsporné sestavy
Malých zdrojů s přiměřeným výkonem není na trhu zrovna mnoho, a tak potěší, že tu máme na výběr další. Jde o FlexGURU od FSP, které jsou modulární a nabízí výkon 250 a 300 W vhodný pro menší či úspornější sestavy. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel se v detailech rozpovídal o AI kartách Nervana Intel se v detailech rozpovídal o AI kartách Nervana
Karty s akcelerátory Nervana jsou jedno ze želízek v ohni umělé inteligence, které si připravuje společnost Intel. Ta je představila na Hot Chips 31, a to ve dvou podobách - Inference a Training. V čem se liší?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Facebook: fake news budou kontrolovat skuteční novináři Facebook: fake news budou kontrolovat skuteční novináři
Sociální síť stále prohlašuje, že se snaží bojovat proti fake news. Systémy umělé inteligence ale na odhalení zavádějících zpráv nestačí, a tak se rozhodla najmout skutečné novináře, kteří budou ověřovat pravost zpráv.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
NVIDIA rozšířila seznam G-Sync Compatible monitorů, vede Acer a Asus NVIDIA rozšířila seznam G-Sync Compatible monitorů, vede Acer a Asus
Monitory nesoucí označení G-Sync Compatible jsou ve skutečnosti modely s Adaptive-Sync, čili s technologií, již primárně využívá AMD pro svůj FreeSync. Některé z nich tak NVIDIA také podporuje a nyní už máme celkem slušný výběr.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář