Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Co nás čeká na poli Xeonů DP?

22.4.2004, Štěpán Mrázek, článek
Co nás čeká na poli Xeonů DP?
Zajímáte se o procesory společnosti Intel určené pro servery a pracovní stanice? Pokud ano, máme pro vás, malý přehled toho co nás čeká a pravděpodobně nemine letošní a příštím roce.
Společnost Intel odsunula uvedení procesoru Xeon s jádrem Nocona (serverový ekvivalent desktopového jádra Prescott) na třetí čtvrtletí a pravděpodobně chystá také menší změny u vyrovnávací paměti. Nejprve se však podíváme na srovnání stávajících Xeonů DP (jádro Prestonia) s připravovanými Xeony DP s jádrem Nocona.

Jádro Nocona je serverový ekvivalent desktopového jádra Prescott, které využívá 90 nm technologii a zvyšuje velikost vyrovnávací paměti první úrovně na 16 KB (oproti původním 8 KB) a na 16 uOps (z původních 12 uOp). Další změna se týká vyrovnávací paměti druhé úrovně, která stoupne z původních 512 KB na 1 MB a poslední se týká frekvence systémové sběrnice, která stoupne ze 133 MHz na 200 MHz. Samozřejmě již také asi víte, že Nocona přinese jako první procesor v historii společnosti Intel (samozřejmě mimo řadu Itanium) podporu 64-bitových výpočtů. Tolik k základním změnám mezi procesory Xeon DP s jádry Nocona a Prestonia, dalo by se pokračovat mnohem dále, ale raději vás odkážu na Petrův článek o Prescottu.

Ve třetím čtvrtletí se dočkáme procesorů Xeon DP s 200 MHz (800 MHz QDR) systémovou sběrnicí a pracovními frekvencemi 3,4 a 3,6 GHz. V dalším čtvrtletí pak stoupne pracovní frekvence Xeonů DP až na 3,8 GHz. Nocona s pracovní frekvencí 4 GHz přijde až ve prvním kvartálu roku 2005. Ve stejné době by se také měl objevit procesor Irwindale s pracovní frekvencí 3,8 GHz, což je speciální verze Nocony s vyrovnávací pamětí 2 MB.

Nástupcem jádra Nocona bude procesor Xeon s jádrem Jayhawk, který se měl původně objevit ve druhé polovině roku 2004, ale nyní (po změnách v roadmapě) se jej dočkáme až ve druhé čtvrtině roku 2005. Stejně jako je Nocona serverový ekvivalent Prescottu, tak Jayhawk bude odvozen z desktopového jádra Tejas. Díky příbuznosti s Tejasem pak můžeme očekávat nové instrukce TNI (Tejas New Instructions) a možná i větší vyrovnávací paměť druhé úrovně pro modely vyráběné 65 nm technologií. Vyrovnávací paměť první úrovně pak stoupne na 24 KB (z 16 KB) a nadále zůstane zachována velikost 16 uOps.

Všechny zmíněné procesory by měly být kompatibilní s čipovými sadami Intel Tumwater a Lindenhurst a nadále měly by využívat patici Socket 604.