Čočky z oxidu titaničitého slibují mimořádné vlastnosti


Nové čočky jsou vytvořeny z tisíců mikroskopických věžiček z oxidu titaničitého, které jsou uspořádány do potřebného vzoru. Ten správný vzor je pak schopen přeostřit světlo do jednoho bodu jako klasická čočka, a to stejně dobře, ne-li lépe. Různé vzory jsou schopny ostřit různé vlnové délky světla. Vše je názorně vysvětleno v následujícím videu:
Tvorba takové čočky je prý navíc velice jednoduchá, ačkoliv na první pohled vypadá složitě. Jednoduchá je tedy alespoň v porovnání s vybrušováním a leštěním klasické čočky, neboť se pro její výrobu dají použít továrny, které běžně produkují počítačové křemíkové čipy. Z toho vyplývá, že se nebudou muset řešit výrobní kapacity a svět by takové čočky mohly zaplavit velice rychle. My bychom mohli poznat jejich výhody v dalších generacích chytrých telefonů s kamerami a vedle toho si mohou metamateriálové čočky najít místo také do vědních odvětví a do potřebných mikroskopů či teleskopů. Však miniaturní čočka z oxidu titaničitého se vyrovná daleko větším klasickým čočkám.
K tomu ale chybí ještě jeden krok, a sice výroba takové čočky, která bude schopna ostřit světlo v celém viditelném spektru.
Zdroj: KitGuru