

Po asi hodině cesty z Taipei jsme dorazili k výrobnímu závodu uprostřed nejmenovaného městečka.

Už u vchodu jsme byli upozornění na to, že používání kamer je v objektu zakázáno, pouze fotografování je možné a i přesto se našli jedinci, kteří toto upozornění nerespektovali. Před vstupem si každý musel navléci ochranné návleky. Po zběžné prezentaci výrobků a rozdělení do několika menších skupin se vydala banda dychtivých novinářů na okružní cestu.

Hned u vstupu jsou umístěny detektory kovu. Při průchodu novinářů houkali tak, že je musela ochranka na chvíli vypnout.

Že jsme u Gigabytu se dalo poznat úplně všude a na všem včetně dveří od výtahu.

Těsně před vstupem do prvního patra jsme byli osprchováni proudem čistého vzduchu ve vzduchových komorách a zbaveni tak veškerých nečistot.




První zastávka byla u automatických linek, kde se začíná osazovat základní deska. Automaty osazovaly ve zběsilém tempu součástkami jednu desku za druhou. Celý provoz linek byl rozložen na několika stovkách metrů čtverečních.

K tomu takový malý příruční sklad bez skladníka o několika podlažích (asi 8) zcela automatizován, který skutečně udělal dojem snad na každého.



Překvapení nastalo až v dalším patře, kde se automatická linka změnila na lidskou. Mnoho žen osazovalo ručně desky, které byly z předchozího patra. Byly to vlastně pouze polotovary a až zde se osazovaly konektory a dalšími součástkami. Práce jim šla vskutku od ruky.


V dalším patře se pak osazovaly zbylé integrované obvody (můstky, procesory). Za nimi pak následovala linka důkladné kontroly. Proklepli to vše důkladně a se vším a ono to fakt jede. Lidská kontrola a některé úkony jsou vskutku nezbytné a odpovídá pak následné kvalitě daných výrobků.




Následovalo podlaží s „balící linkou“, kde se vše zabalilo do správných krabic a „automaticky“ uložilo k odeslání.

Třeba zrovna teď do Řecka a Dubaje.

Našim průvodcem byl pan Jan Passinger, zástupce firmy Gigabyte pro Českou republiku. Tak, prohlídka je u konce. No řekněte sami, není to zajímavý pocit konečně se dozvědět, jak vlastně vznikla ta vaše základní deska nebo grafika, kterou máte doma v počítači :) ?