www.svethardware.cz
>
>

Conroe nejspíš jen tak nebude

Conroe nejspíš jen tak nebude
, , aktualita
Po vlně dobrých zpráv ohledně nového procesoru Intel Core 2 Duo (Conroe) přichází také nějaké ty špatné zprávy. První z nich hovoří o tom, že reálná dostupnost procesorů Conroe v obchodech bude nejspíše nevalná. Po té, co Intel přesunul...
K oblíbeným
reklama
Po vlně dobrých zpráv ohledně nového procesoru Intel Core 2 Duo (Conroe) přichází také nějaké ty špatné zprávy. První z nich hovoří o tom, že reálná dostupnost procesorů Conroe v obchodech bude nejspíše nevalná. Po té, co Intel přesunul uvedení z 23. července 2006 na 28. července, se tak objevují další náznaky toho, že procesorů není dostatek. Tuto informaci jsem obdržel ze dvou na sobě nezávislých a poměrně spolehlivých zdrojů.

Conroe stepping 5 - revize B1

Celá věc patrně souvisí s tím, že Intel s největší pravděpodobností stále nedoladil návrh čipu, a proto nemůže zahájit masovou výrobu. Připomeňme si některá fakta. První kusy Conroe revize A0 se objevily již minulý rok a měly identifikační hodnotu CPUID instrukce 6F0 (Family / Model / Stepping). Tento čip se téměr nedostal mimo Intel. Na přelomu roku následovala revize A1 s CPUID 6F1. To byly první kusy, které se dostaly do "nesprávných" rukou a u kterých byly zveřejněny výsledky testů. Těchto čipů bylo velké množství. Po této revizi následovala B0 (CPUID 6F4), kterou jsme delší dobu považovali za finální a která údajně vylepšila charakteristiky tak, jak to ani samotní vývojáři nečekali. Kusů s touto revizí bylo také velké množství.

Nyní ale menší překvapení. Tento týden se objevil screenshot z CPU-Z zobrazující procesor se stepping 5. To by měla být revize B1. Po delším pátrání se mi podařilo z opět poměrně důvěryhodných zdrojů zjistit, že ani B1 nebude finální. Do prodeje by se totiž měly dostat až kusy s CPUID 6F6 - revizí B2. Protože ale zatím takový čip sotva existuje, nabízí se otázka, jak může Intel chtít Core 2 Duo uvést, když ani měsíc předtím ještě nejsou k vidění žádné známky výskytu mezi "veřejností". Mimochodem, ani partněři na tom se vzorky zatím nejsou nijak dobře. V nejbližší době se také pokusíme zjistit, zda náhodou Intel nedodává k testům do časopisů předprodukční vzorky založené na starých revizích, u nichž by se výpočetní výkon mohl lišit od prodejních kusů.

Další zdroje (tentokrát trochu ovlivněné) pak hovoří o tom, že Intel má s Conroe problémy s výtěžností. Tuto informaci ale berte s velkou rezervou. Mimochodem, v pondělí Intel uvádí první procesor architektury Core - serverový Woodcrest. Podle Dailytech se ale očekává, že první kusy budou k dispozici až v půlce srpna.

UPDATE 26. června: Dnes uvedený serverový Woodcrest bude k zákazníkům dodáván v revizi B2. S pravděpodobností blížící se jistotě lze tedy konstatovat, že i prodejní Conroe bude používat revizi B2. Přitom Intel nyní k testům dodává starší B1 (CPUID 6F1). Protože si za posledních několik let nepamatuji, že by k testování sloužily vzorky založené na starém návrhu (a to ať u Intelu nebo u AMD), jedná se o velmi nestandardní situaci, která má jistě své důvody. Mimochodem, například základní deska Gigabyte s čipsetem P965 ve svém BIOSu z půlky června (... se kterým míří na trh) neobsahuje microcode update pro CPUID 6F6, tudíž při kombinaci její a prodejního Core 2 Duo mohou až do update BIOSu vzniknout různé problémy plynoucí z neošetření chyb procesoru. Přitom postarší procesor Pentium D Presler v nové revizi D0, která se objeví až v září, je deskou plně podporován. Uvedení Conroe tak začíná z tohoto pohledu vypadat jako značně uspěchané.
reklama
Nejnovější články
Benchmark potvdil, že Core i3 dostane Hyper-Threading Benchmark potvdil, že Core i3 dostane Hyper-Threading
Vypadá to, že v rámci konkurenčního boje s úspěšnými procesory AMD Ryzen se low-endové čipy Intel Core i3 dočkají výkonnostní vzpruhy. V 10. generaci Core by totiž měly dostat podporu Hyper-Threadingu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
G.Skill představuje 32GB moduly až pro 256GB kity RAM G.Skill představuje 32GB moduly až pro 256GB kity RAM
Pokud potřebujete hodně paměti RAM, ale jste limitováni počtem slotů, přijdou vhod moduly s vysokou kapacitou. Společnost G.Skill proto přichází s 32GB moduly a sety pamětí s celkovou kapacitou až 256 GB.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Kryptoměnu Libra opouští i Mastercard, Visa, eBay,... Kryptoměnu Libra opouští i Mastercard, Visa, eBay,...
Facebook svou kryptoměnu Libra asi opravdu jen tak neprosadí a neuvede do reálného života. Poté, co projekt opustil PayPal, oznámily podobný krok i další společnosti, navíc jde o ty nejdůležitější jako Mastercard nebo Visa.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Google Stadia využije prediktivní AI pro záporné latence Google Stadia využije prediktivní AI pro záporné latence
Mnozí předpovídají herní streamovací službě Google Stadia neúspěch, protože přenos videa přes Intenet musí zákonitě způsobovat nepřekonatelné latence v hraní. Google však tvrdí, že latence nebudou problém. Díky AI mají být dokonce záporné.
11.10.2019, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
TP-Link uvádí levné Wi-Fi 6 routery Archer AX1500 a AX3000 TP-Link uvádí levné Wi-Fi 6 routery Archer AX1500 a AX3000
TP-Link přichází s relativně levnými W-Fi routery řady Archer, které podporují nový standard Wi-Fi 6 (802.11ax). Slibují tak vysokou propustnost a maximální přenosové rychlosti až 1,5 Gbps, resp. 3,0 Gbps.
11.10.2019, aktualita, Milan Šurkala26 komentářů