www.svethardware.cz
>
>

Conroe nejspíš jen tak nebude

Conroe nejspíš jen tak nebude
, , aktualita
Po vlně dobrých zpráv ohledně nového procesoru Intel Core 2 Duo (Conroe) přichází také nějaké ty špatné zprávy. První z nich hovoří o tom, že reálná dostupnost procesorů Conroe v obchodech bude nejspíše nevalná. Po té, co Intel přesunul...
K oblíbeným
reklama
Po vlně dobrých zpráv ohledně nového procesoru Intel Core 2 Duo (Conroe) přichází také nějaké ty špatné zprávy. První z nich hovoří o tom, že reálná dostupnost procesorů Conroe v obchodech bude nejspíše nevalná. Po té, co Intel přesunul uvedení z 23. července 2006 na 28. července, se tak objevují další náznaky toho, že procesorů není dostatek. Tuto informaci jsem obdržel ze dvou na sobě nezávislých a poměrně spolehlivých zdrojů.

Conroe stepping 5 - revize B1

Celá věc patrně souvisí s tím, že Intel s největší pravděpodobností stále nedoladil návrh čipu, a proto nemůže zahájit masovou výrobu. Připomeňme si některá fakta. První kusy Conroe revize A0 se objevily již minulý rok a měly identifikační hodnotu CPUID instrukce 6F0 (Family / Model / Stepping). Tento čip se téměr nedostal mimo Intel. Na přelomu roku následovala revize A1 s CPUID 6F1. To byly první kusy, které se dostaly do "nesprávných" rukou a u kterých byly zveřejněny výsledky testů. Těchto čipů bylo velké množství. Po této revizi následovala B0 (CPUID 6F4), kterou jsme delší dobu považovali za finální a která údajně vylepšila charakteristiky tak, jak to ani samotní vývojáři nečekali. Kusů s touto revizí bylo také velké množství.

Nyní ale menší překvapení. Tento týden se objevil screenshot z CPU-Z zobrazující procesor se stepping 5. To by měla být revize B1. Po delším pátrání se mi podařilo z opět poměrně důvěryhodných zdrojů zjistit, že ani B1 nebude finální. Do prodeje by se totiž měly dostat až kusy s CPUID 6F6 - revizí B2. Protože ale zatím takový čip sotva existuje, nabízí se otázka, jak může Intel chtít Core 2 Duo uvést, když ani měsíc předtím ještě nejsou k vidění žádné známky výskytu mezi "veřejností". Mimochodem, ani partněři na tom se vzorky zatím nejsou nijak dobře. V nejbližší době se také pokusíme zjistit, zda náhodou Intel nedodává k testům do časopisů předprodukční vzorky založené na starých revizích, u nichž by se výpočetní výkon mohl lišit od prodejních kusů.

Další zdroje (tentokrát trochu ovlivněné) pak hovoří o tom, že Intel má s Conroe problémy s výtěžností. Tuto informaci ale berte s velkou rezervou. Mimochodem, v pondělí Intel uvádí první procesor architektury Core - serverový Woodcrest. Podle Dailytech se ale očekává, že první kusy budou k dispozici až v půlce srpna.

UPDATE 26. června: Dnes uvedený serverový Woodcrest bude k zákazníkům dodáván v revizi B2. S pravděpodobností blížící se jistotě lze tedy konstatovat, že i prodejní Conroe bude používat revizi B2. Přitom Intel nyní k testům dodává starší B1 (CPUID 6F1). Protože si za posledních několik let nepamatuji, že by k testování sloužily vzorky založené na starém návrhu (a to ať u Intelu nebo u AMD), jedná se o velmi nestandardní situaci, která má jistě své důvody. Mimochodem, například základní deska Gigabyte s čipsetem P965 ve svém BIOSu z půlky června (... se kterým míří na trh) neobsahuje microcode update pro CPUID 6F6, tudíž při kombinaci její a prodejního Core 2 Duo mohou až do update BIOSu vzniknout různé problémy plynoucí z neošetření chyb procesoru. Přitom postarší procesor Pentium D Presler v nové revizi D0, která se objeví až v září, je deskou plně podporován. Uvedení Conroe tak začíná z tohoto pohledu vypadat jako značně uspěchané.
reklama
Nejnovější články
Unikly testy Intel Xe DG1 v 3DMarku, překonává integrovaná GPU Unikly testy Intel Xe DG1 v 3DMarku, překonává integrovaná GPU
Společnost Intel vyvíjí nové grafické čipy Xe, mezi něž patří i desktopová low-endová varianta DG1. Tato verze byla podrobena testu v benchmarku 3DMarku a na světlo světa unikly i výsledky, které překonávají integrované čipy.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Microsoft propouští lidské zpravodajské kurátory, nahradí je AI Microsoft propouští lidské zpravodajské kurátory, nahradí je AI
Zpravodajský server MSN News je rozcestníkem informujícím o tom, co se děje. Místo vlastního obsahu ale přináší odkazy na jiná zpravodajská média. Tyto články však bude nově ještě více vybírat umělá inteligence a ne lidé.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
SSD Kingston DC450R a DC500R nyní s kapacitou až 7,68 TB SSD Kingston DC450R a DC500R nyní s kapacitou až 7,68 TB
Kingston aktualizoval dvě řady svých podnikových 2,5" SATA SSD disků, DC450R a DC500R. Obě dvě jsou určeny do datových center a nově budou k dispozici i s opravdu velmi vysokou kapacitou 7,68 TB.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Crew Dragon odstartoval, astronauti míří na Mezinárodní vesmírnou stanici Crew Dragon odstartoval, astronauti míří na Mezinárodní vesmírnou stanici
NASA a SpaceX se rozhodly dnes opět zkusit štěstí a nečekat na neděli, kdy by se počasí mělo už výrazně zlepšit. Šance na dobré počasí v momentě plánovaného startu jsou přitom zhruba 50 na 50. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Video: prototyp Starship od SpaceX explodoval po testu motorů Video: prototyp Starship od SpaceX explodoval po testu motorů
Společnost SpaceX Elona Muska v pátek testovala ve svém texaském středisku další prototyp Starship. Zkouška se bohužel nepodařila podle představ, prototyp SN4 totiž explodoval při testu motorů.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková5 komentářů