CoolChip má originální CPU chladič s hliníkovým ventilátorem

CoolChip má originální CPU chladič s hliníkovým ventilátorem
, , aktualita
Společnost CoolChip Technologies, která nedávno spojila své síly se známým Cooler Masterem, si připravila neobvyklý procesorový chladič, u nějž tělo samotného ventilátoru slouží pro odvedení tepla. Je totiž hliníkový a využívá "kinetické chlazení".
reklama
Dá se tedy říci, že nový chladič od CoolChip Technologies má rotující pasiv a je zřejmé, že takovou věc nemusí být zrovna jednoduché vyrobit. Však pasivní část musí být u klasických chladičů na chlazený čip připevněna, a to nejlépe přes kvalitní teplovodivou pastu, ale pak se pochopitelně nemůže hýbat, natož aby ještě rotovala. Firmě CoolChip se ale povedlo vyrobit prototyp skládající se ze dvou hlavních hliníkových částí. Jednak to je kovová základna, která se nehýbe a pevně sedí na procesoru a na něm zase sedí rovněž hliníkový radiální ventilátor. Celé jádro pudla se tedy ukrývá ve spojení těchto dvou částí, vedle nichž lze sestavu ještě doplnit o okolní pasiv složený z hliníkových kroužků a heatpipe, který chladicí účinek ještě posílí.

Jak poznáme po nahlédnutí pod ventilátor, jeho spodní část a vrchní část základny jsou opatřeny hlubokými prstencovými drážkami, které do sebe přesně zapadají, ale pochopitelně se nikde nedotýkají. V malých mezírkách mezi nimi se pak akumuluje horký vzduch, jehož tepelná energie přechází do vrchní ventilátorové části, jejíž žebroví se otáčením chladí.

Dle CoolChip prý tento ventilátor nepracuje tak efektivně jako klasické plastové ventilátory, takže nedosahuje srovnatelných hodnot průtoku vzduchu, ovšem tím, že funguje i jako chladič, to bohatě vynahradí a pomohou mu k tomu také okolní hliníkové kroužky s heatpipe. Výhodou je, že takto můžeme vytvořit velmi nízký chladič, který bude na své rozměry efektivní. Dle redaktora serveru Tom's Hardware je tento chladič také velmi tichý až neslyšný, ovšem ze zprávy jsme se nedozvěděli, jakou rychlostí se rotorová část obvykle točí.

Chladič ještě nedostal jméno, takže nemůžeme očekávat, že by se brzy objevil na trhu. Však jde ještě o prototyp, který se musí pořádně otestovat. Jde především o to, aby ložiska dokázala dlouhodobě udržet rotor v neměnné poloze, neboť je zřejmé, že i minimální vůle v nich způsobí jeho zadření. Výrobce se přitom ještě nerozhodl, jaký typ ložisek využije. Uvažují prý nad fluidními ložisky, ale také mohou stejně dobře skončit u "klasických ventilátorových ložisek", což by měla být kuličková. Vedle toho se nabízí ještě kluzná, ale ta nebývají tak trvanlivá jako kuličková. A samozřejmě je nutné, aby byl kovový ventilátor dokonale vyvážený.


Firma dle vlastních slov využívá některé prototypy již měsíce a zatím nebyly zaznamenány problémy s ložisky, ale je zřejmé, že to se bude ještě nějakou dobu řešit. Za zmínku také stojí, že firma CoolChip chtěla své chladiče prosadit v podnikovém segmentu, čili ty by posloužily především k chlazení serverů. Ovšem nepochodila, a tak se zaměřila na běžné uživatele a našla si silného partnera, společnost Cooler Master. Předpokládá se, že finální verze přijde ještě tento rok a představena by mohla být na Computexu, čili v červnu. A vzhledem k tomu, že i aktuální prototypy vyrábí Cooler Master, z jeho továren by měly být i konečné produkty určené pro prodej.

Zdroj: Tom's Hardware

reklama
Nejnovější články
Izraelci odstartovali na Měsíc, využili Falcon 9 a služby NASA Izraelci odstartovali na Měsíc, využili Falcon 9 a služby NASA
Izraelská společnost SpaceIL v noci na dnešek uskutečnila svůj záměr vyslat na Měsíc přistávací modul a k tomu využila služeb společnosti SpaceX a komunikační podporu pak zajistí americká NASA. Pro izraelský program to tak je velká premiéra. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Consumer Reports už nedoporučuje Teslu Model 3, je nespolehlivá Consumer Reports už nedoporučuje Teslu Model 3, je nespolehlivá
Consumer Reports opět mění status doporučení elektromobilu Tesla Model 3. Ten už jednou toto doporučení ztratil, aby ho po opravě získal zpět. Vypadá to však, že spolehlivost a kvalita Modelu 3 nejsou úplně OK, a tak doporučení opět ztrácí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel zve lidi, aby se v rámci "Odysey" zúčastnili vývoje jeho GPU Intel zve lidi, aby se v rámci "Odysey" zúčastnili vývoje jeho GPU
Raja Koduri nedávno zval šikovné vývojáře do svého týmu a sliboval jim, že nebudou prostě jen pracovat, ale stanou se součástí hnutí. Nyní něčím podobným Intel láká i širokou veřejnost, a to na "The Odyssey". 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
InSight už zasílá pravidelné zprávy o počasí na Marsu InSight už zasílá pravidelné zprávy o počasí na Marsu
Přistávací modul InSight, který se vydal prozkoumat ze své stacionární pozice Mars, už poskytuje denní přehledy o počasí, a to pochopitelně týkající se Elysium Planitia, kde se nachází. Naposledy se teploty vyšplhaly na ještě snesitelných -13 °C.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Objevují se GeForce GTX 1660 Ti, první má Gainward Objevují se GeForce GTX 1660 Ti, první má Gainward
Tisková zpráva od firmy NVIDIA se v době psaní těchto řádků ještě neobjevila, ale to se jistě velice brzy změní, takže můžeme říci, že dnes na trh přichází karty GeForce GTX 1660 Ti a nejvíce si pospíšil Gainward. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek