www.svethardware.cz
>
>
>
>

Core i3-12100 a Ryzen 5 3600: čtyři jádra proti starším šesti uspějí i ve hrách

Core i3-12100 a Ryzen 5 3600: čtyři jádra proti starším šesti uspějí i ve hrách
, , aktualita
Říká se, že dnes už je lepší brát do herního počítače alespoň šestijádrový procesor, a to i s ohledem na budoucnost. My ale nyní podíváme na přítomnost a jak ne na tom Core i5-12100 a Ryzen 5 3600. 
K oblíbeným
reklama
Předem je nutno říci, že procesor Core i3-12100 se běžně prodává za 4250 Kč, ale jeho verze F bez grafiky, která lépe odpovídá konkurenčnímu Ryzenu, je k dispozici už pod 3000 Kč s daní. A pak tu máme Ryzen 5 3600, šestijádrový Zen 2, který je ovšem dnes ke koupi za nesmyslné ceny, které víceméně odpovídají modelu Ryzen 5 5600G. To je sice APU, ale už generace Zen 3 a navíc se slušnou integrovanou grafikou, což se dnes také cení. 
 
 
Jeden z prvních testů (viz Art of PC) se ovšem týká právě procesorů Core i3-12100 a Ryzen 5 3600, které porovnaly své síly především ve hrách s využitím GeForce RTX 3080. Hry byly nastaveny tak, aby se grafika zpravidla nedostala na svůj maximální výkon, čili aby byla snímková frekvence omezena právě výkonem procesorů. A co se týče testovaných titulů, Core i3 nikde nekulhalo a ve skutečnosti bylo vždy o trošku výkonnější, což samozřejmě neznamená, že tomu tak bude ve všech případech. 
 
 
Těmto výsledkům se ale nelze divit, protože hry opravdu málokdy dokáží pořádně využít vícejádrové procesory a Core i3 má v zásobě ještě Hyperthreading. Především ale disponuje vysoce výkonnými jádry, na což ukazuje i výsledek 1649 bodů v Cinebench R23 (1 vlákno), což víceméně odpovídá výkonům jednoho jádra v procesorech Core i9-11900K či Ryzen 9 5900X/5950X.
 
Celkových 8474 bodů v CB23 už samozřejmě není nijak úžasné skóre vzhledem k nízkému počtu jader v Core i3, ale i tak jde o podobný výsledek jako u čistě osmijádrového Core i7 9700. 
 
Především ale můžeme říci, že Core i3-12100 ve verzi F nemá konkurenci, neboť ta tu skutečně žádná není. Na našem trhu je mu nejblíže model Core i3-10100 či 10105, čili starší verze vycházející ještě ze 14nm Skylake, anebo pak Athlon 3000G, pouze 2jádrové a rovněž 14nm APU.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
TDK, SDK a Toshiba představují MAS-MAMR a cestu za 30TB+ HDD TDK, SDK a Toshiba představují MAS-MAMR a cestu za 30TB+ HDD
Společnosti TDK, SDK a Toshiba společně vyvíjí technologie pro pevné disky blízké budoucnosti. Další slibnou technologií je MAS-MAMR, který díky mikrovlnnému působení opět o něco zvyšuje hustotu dat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
MrBeast je podle Forbesu nejlépe placeným youtuberem MrBeast je podle Forbesu nejlépe placeným youtuberem
Pozice nejlépe placeného youtubera se pro rok 2021 změnila a vítězem se stal MrBeast. Jeho videa dosud nasbírala přes 14 miliard zhlédnutí a za rok si vydělá desítky milionů dolarů. Ty ale zpravidla rozdává.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Block Jacka Dorseyho chce více decentralizovat Bitcoin Block Jacka Dorseyho chce více decentralizovat Bitcoin
Jacka Dorseyho známe především z Twitteru, ten ale nedávno opustil. Věnovat se chce nyní kryptoměnám a jeho firma Block hodlá vrátit těžbu Bitcoinu zase k běžným lidem a více ji decentralizovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Intel Raptor Lake: nejen více jader, ale i podstatně objemnější cache? Intel Raptor Lake: nejen více jader, ale i podstatně objemnější cache?
Většina procesorů Alder Lake je právem považována za horké novinky, a přitom ještě letos mají na trh nastoupit procesory Raptor Lake, které jsme dříve viděli spíše jako "Alder Lake Refresh", ale postupně se ukazuje něco jiného. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Intel vypustil do světa NUC 11 Essential s procesory Jasper Lake Intel vypustil do světa NUC 11 Essential s procesory Jasper Lake
Už označení NUC 11 Essential nám napovídá, že tu nepůjde o nejmodernější mikroarchitekturu a ani ne o výkonné počítače. Máme tu však i tak relativně nové procesory Jasper Lake v podobě Pentií a Celeronů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek