www.svethardware.cz
>
>
>
>

Core i9-10900K a Core i5-10600K: finální testy jsou tu

Core i9-10900K a Core i5-10600K: finální testy jsou tu
, , aktualita
S úderem 15. hodiny skončilo informační embargo na procesory Intel Core generace Comet Lake-S, což znamená, že se objevila už řada testů, v jejichž případě už nemusíme pochybovat o tom, zda recenzent měl dané procesory skutečně v ruce. 
K oblíbeným
reklama
Dá se ale říci, že procesory Intel Core Comet Lake-S už byly svého tajemství dávno zbaveny a to, co jsme se o nich dozvěděli už dříve, prostě a jednoduše platí. Hlavní hvězda v podobě Core i9-10900K nabízí o dvě jádra více než dosavadní nejlepší desktopový model Intelu (samozřejmě mimo HEDT), a to s turbem až 5,3 GHz a spotřebou, která si vyžádá opravdu velice kvalitní chlazení. A to může celé řešení s procesorem za 500 dolarů slušně prodražit. 
 
 
My se zaměříme na test serveru Hexus.net, který k chlazení využil hi-end vzduchový chladič Noctua NH-D15S, přičemž z nedávno zveřejněného čínského videotestu vyplynulo, že bychom si měli raději pořídit vodní AIO chladič s 360mm radiátorem, aby chlazení procesoru 10900K za něco stálo. Uvidíme. 
 
 
Co se týče testů, výsledky v Cinebench R20 ukazují na to, že zmíněný čínský test byl nejspíše pravý, protože výsledek testu serveru Hexus.net je velice podobný. Core i9-10900K tak nedosahuje ani na Ryzen 9 3900X, ale to se dalo očekávat vzhledem k výhodě dvou jader navíc na straně AMD. Model Core i5-10600K si ale oproti 9600K značně polepšil, což je zase dopad zapnutého Hyperthreadingu, čili najednou tu máme Core i5, které atakuje i čistá osmijádra z předchozí generace. 
 
Celkově se tak vylepšil především vícevláknový výkon procesorů Intel, ovšem ne tak, aby začaly ohrožovat konkurenční nabídku. Hry pak dopadly dle očekávání. 
 
 
Díky vyšším taktům je Core i9-10900K pochopitelně nový král herních sestav, jenomže to nakonec stejně poznáme spíše jen v nižším rozlišení (Full HD) a je otázka, kdo by měl prahnout po tom, že získá 10 či 20 FPS navíc v oblasti mezi 100 a 200 FPS. Jde tak o téma snad jen pro majitele herních monitorů s vysokou obnovovací frekvencí, kterou chtějí stůj co stůj co nejvíce využít. Čím vyšší rozlišení ve hře pak nastavíme, tím více se projeví omezení výkonu dané grafickou kartou a rozdíly mezi procesory se mažou. 
 
 
Zvýšené takty a dvě jádra navíc, to se také značně podepsalo na celkové spotřebě a platí to zvláště pro Core i9-10900K. Ovšem Core i5-10600K v tomto testu naopak překvapivě ukázal nižší spotřebu než 9600K a také se nedá říci, že by nám jakýkoliv Comet Lake-S konkrétně ve hrách zvyšoval spotřebu energie, v takovém případě není nijak výjimečná. To je logické, neboť málokterá hra dokáže vícejádrové procesory opravdu celkově zatížit. 
 
A co přetaktování? Pokud se dá o něčem takovém mluvit, pak jen s rezervou. Core i9-10900K v daném testu s napětím zvýšeným z 1,247 na 1,35 V dokázal běžet stabilně na 5,1 GHz napříč jádry a pro 10600K platilo rovných 5 GHz. To pak přinese nějaká 4 procenta výkonu navíc (CB20) nebo doslova pár FPS ve hře. Hexus.net se bohužel nezmiňuje o tom, jak dobře na svou práci stačila zmíněná Noctua.

Tématu spotřeby se ale více věnuje Tom's Hardware a ten zmiňuje až strašidelné výsledky. V Prime96 s AVX (small FFT) byla totiž zaznamenána spotřeba až 332 W s využitím chladiče Corsair H115i a právě i Noctua NH-D15S, a to podotýkám s procesorem na výchozím nastavení. Pro srovnání, 18jádrový Core i9-10980XE ve stejném testu předvedl spotřebu "jen" 256 W, což velice dobře ilustruje to, kam až se Intel snaží hnát svou architekturu Skylake a 14nm proces. Procesor se dle záznamů snažil boostovat na 4,9 GHz (všechna jádra) až do teploty 99 °C.
 
V tomto testu se také Noctua kupodivu chovala lépe než vodní chladič od Corsairu, ale to jen potvrzuje mnohé zkušenosti, že kvalitní vzduchový chladič může strčit do kapsy mnohé AIO vodníky. A kvalitní chlazení skutečně bude zapotřebí, a to zvláště pro ty, kteří by si dovolili nové 10jádrové Core opravdu vytěžovat i s využitím AVX. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
Včera, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
26.2.2021, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
26.2.2021, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
26.2.2021, aktualita, Jan Vítek4 komentáře