www.svethardware.cz
>
>
>

Core i9-10900K může být rychlejší než R9 3900X, ovšem s nesrovnatelnou spotřebou

Core i9-10900K může být rychlejší než R9 3900X, ovšem s nesrovnatelnou spotřebou
, , aktualita
Intel Core i9-10900K bude nový desetijádrový model, který naváže na osmijádrový Core i9-9900K a v poslední době se probírá především jeho reálná spotřeba. Té se budeme věnovat opět i nyní. 
K oblíbeným
reklama
Core i9-10900 by měl nastoupit na trh během několika měsíců a my se můžeme připravit na to, že se spotřebou tohoto procesoru si užijeme ještě velikou legraci. Už dlouho koluje hodnota spotřeby až 300 W, přičemž TDP má být nastaveno na 125 W, což se ale týká základních taktů. Intel prostě nyní už musí zkoušet vymačkat poslední šťávu ze 14nm procesu, a to už není vůbec jednoduché a neobejde se to bez navyšování spotřeby, zvláště když se bude ještě zvyšovat počet jader u těch nejlepších modelů. 
 
 
Dle tweetu Tum Apisaka by Core i9-10900K mohl mít podobný či mírně vyšší výkon než Ryzen 9 3900X, pochopitelně jen v některých testech a při zapojení pokud možno všech jader. Jedno ale bude v tomto srovnání naprosto odlišné, a to právě reálná spotřeba procesorů a výsledný výdej tepla.
 
Uchladit nějakých 300 W ztrátového tepla už nebude legrace a pokud nechceme vidět škrcení výkonu vlivem příliš vysokých teplot, v takovém případě bude zcela nutný výkonný, a tím i drahý chladič, nehledě na potřebu výkonnějšího zdroje a účty za energii. 
 
Tum Apisak udává, že nový Core i9 nejspíše bude výkonnější než Ryzen 9 3900X v testech 3DMark Firestrike a Time Spy. Bylo přitom zřejmé, že se Intel zaměří na to, aby neztratil či si ještě více pojistil jednu z posledních korunek jako výrobce nejvýkonnějších herních procesorů a vypadá to, že si ji dokáže udržet i navzdory tomu, že vedle Ryzenu 9 3900X tu je ještě výkonnější model 3950X. Ten asi bude jednak dražší a pak nabídne především výhodu většího počtu jader, která ve hrách při takovém počtu už není významná. 
 
Intel Core i9-10900K by si tak měl zajistit prvenství především díky svému 4,9GHz turbu na všech jádrech, které s menším počtem zatížených jader možná i překoná 5 GHz. Procesory AMD mají turbo více jader (i to maximální) už mnohem níže a pokud jde o hry, které nedokáží využít větší počet jader, v nich bude na AMD stále stačit i starší Core i9-9900K. 
 
Změna by mohla nastat až s nástupem procesorů Zen 3, na něž by Intel neměl mít včasnou odpověď. Právě Zen 3 s podstatně vyšším IPC a snad i vyššími takty by mohly Intelu uzmout prvenství mezi herními procesory, ale je tu ještě otázka, co mohou předvést procesory Rocket Lake, o nichž se zatím neví téměř nic. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Podíl Windows 7 spadl pod čtvrtinu mezi desktopovými OS, příliš však neklesá Podíl Windows 7 spadl pod čtvrtinu mezi desktopovými OS, příliš však neklesá
Microsoft letos v lednu ukončil rozšířenou podporu operačního systému Windows 7, takže se dalo očekávat, že jeho obliba půjde dolů, jak lidé začnou více přecházet na jiné systémy. Nynáí se můžeme podívat na čerstvá čísla z NetMarketShare. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Už i Snapchat se staví proti Donaldu Trumpovi, končí s jeho propagací Už i Snapchat se staví proti Donaldu Trumpovi, končí s jeho propagací
Sociální sítě si s Donaldem Trumpem užijí mnohé. Po jeho výpadech na Twitteru a Facebooku mají s jeho příspěvky problém i na Snapchatu. Agresivní příspěvky amerického prezidenta způsobily, že zmizí z propagované sekce.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
AMD zpřístupnilo virtuální prohlídku superpočítače Hawk s EPYC 2 ve Stuttgartu AMD zpřístupnilo virtuální prohlídku superpočítače Hawk s EPYC 2 ve Stuttgartu
Pokud vás zajímá, jak to asi vypadá v místnosti s instalovaným superpočítačem, pak přesně na takovou (virtuální) prohlídku vás zve společnost AMD. Jde konkrétně o moderní superpočítač Hawk instalovaný v německém Stuttgartu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Roadmap 2020 - 2021: NUC s Tiger Lake nenabídnou grafiku Xe Roadmap 2020 - 2021: NUC s Tiger Lake nenabídnou grafiku Xe
Leaker Momomo_US zveřejnil dvě uniklé roadmap firmy Intel, které ukazují její plány ohledně nových počítačů třídy NUC - Next Unit of Computing. Zajímavé je na nich především to, že ačkoliv zahrnují i Tiger Lake, nefiguruje v nich grafika Xe. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Moddeři už běžně využívají AI pro vylepšení textur starých her Moddeři už běžně využívají AI pro vylepšení textur starých her
Kvalita textur je jeden z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících grafickou stránku her a jejich vylepšením můžeme ze staré hry, nad kterou by už většina lidí ohrnula nos, udělat ještě vizuálně ucházející titul. Právě zde se už často uplatní umělá inteligence.
Včera, aktualita, Jan Vítek