www.svethardware.cz
>
>
>

Core i9-10900K může být rychlejší než R9 3900X, ovšem s nesrovnatelnou spotřebou

Core i9-10900K může být rychlejší než R9 3900X, ovšem s nesrovnatelnou spotřebou
, , aktualita
Intel Core i9-10900K bude nový desetijádrový model, který naváže na osmijádrový Core i9-9900K a v poslední době se probírá především jeho reálná spotřeba. Té se budeme věnovat opět i nyní. 
K oblíbeným
reklama
Core i9-10900 by měl nastoupit na trh během několika měsíců a my se můžeme připravit na to, že se spotřebou tohoto procesoru si užijeme ještě velikou legraci. Už dlouho koluje hodnota spotřeby až 300 W, přičemž TDP má být nastaveno na 125 W, což se ale týká základních taktů. Intel prostě nyní už musí zkoušet vymačkat poslední šťávu ze 14nm procesu, a to už není vůbec jednoduché a neobejde se to bez navyšování spotřeby, zvláště když se bude ještě zvyšovat počet jader u těch nejlepších modelů. 
 
 
Dle tweetu Tum Apisaka by Core i9-10900K mohl mít podobný či mírně vyšší výkon než Ryzen 9 3900X, pochopitelně jen v některých testech a při zapojení pokud možno všech jader. Jedno ale bude v tomto srovnání naprosto odlišné, a to právě reálná spotřeba procesorů a výsledný výdej tepla.
 
Uchladit nějakých 300 W ztrátového tepla už nebude legrace a pokud nechceme vidět škrcení výkonu vlivem příliš vysokých teplot, v takovém případě bude zcela nutný výkonný, a tím i drahý chladič, nehledě na potřebu výkonnějšího zdroje a účty za energii. 
 
Tum Apisak udává, že nový Core i9 nejspíše bude výkonnější než Ryzen 9 3900X v testech 3DMark Firestrike a Time Spy. Bylo přitom zřejmé, že se Intel zaměří na to, aby neztratil či si ještě více pojistil jednu z posledních korunek jako výrobce nejvýkonnějších herních procesorů a vypadá to, že si ji dokáže udržet i navzdory tomu, že vedle Ryzenu 9 3900X tu je ještě výkonnější model 3950X. Ten asi bude jednak dražší a pak nabídne především výhodu většího počtu jader, která ve hrách při takovém počtu už není významná. 
 
Intel Core i9-10900K by si tak měl zajistit prvenství především díky svému 4,9GHz turbu na všech jádrech, které s menším počtem zatížených jader možná i překoná 5 GHz. Procesory AMD mají turbo více jader (i to maximální) už mnohem níže a pokud jde o hry, které nedokáží využít větší počet jader, v nich bude na AMD stále stačit i starší Core i9-9900K. 
 
Změna by mohla nastat až s nástupem procesorů Zen 3, na něž by Intel neměl mít včasnou odpověď. Právě Zen 3 s podstatně vyšším IPC a snad i vyššími takty by mohly Intelu uzmout prvenství mezi herními procesory, ale je tu ještě otázka, co mohou předvést procesory Rocket Lake, o nichž se zatím neví téměř nic. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD
Mít původní balení hry ze série Super Mario Bros. je v dnešní době velmi výnosné. Letos už některý díl této hry podruhé překonal všechny předchozí rekordy. Ten nynější se dostal na částku 156 tisíc USD, tedy zhruba 3,4 mil. Kč.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů
Těžba kryptoměn opět začíná ohrožovat trh s grafickými kartami, a to v tu nejméně vhodnou dobu. Do toho přichází zpráva, že NVIDIA měla přímo těžařům prodat nové Ampere v hodnotě 175 milionů dolarů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Microsoft Productivity Score: jen přehled, nebo kladivo na zaměstnance? Microsoft Productivity Score: jen přehled, nebo kladivo na zaměstnance?
Mnozí zaměstnanci se letos přesunuli domů, aby svým dílem pomohli "zploštit křivku", ovšem zaměstnavatelé leckdy zjistili, že mají jen omezené možnosti, jak kontrolovat jejich produktivitu. Do toho přišel Microsoft. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář