reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Core M: Broadwell je tu, ale na desktopové si počkáme

, , aktualita
Core M: Broadwell je tu, ale na desktopové si počkáme
Příchod procesorů Core M, prvních čipů z generace Broadwell, znamená i změnu ve strategii společnosti Intel. Ta začala ve vývoji upřednosťnovat mobilní čipy před desktopovými, čemuž se ani nelze divit. Ale je to skutečně takto jednoduché?
Core M: Broadwell je tu, ale na desktopové si počkáme
Když vzpomeneme na příchod prvních procesorů generace Haswell, čili přímých předchůdců proceosorů Broadwell (když nepočítáme mírné oživení v podobě Haswell Refresh), pak zjistíme, že byly oficiálně představeny 2. června 2013. Šlo o desktopové i mobilní verze, které byly v tento den vypuštěny na trh a podobně tomu bylo i u předchozích generací. Nicméně s nástupem procesorů Broadwell tato rovnost končí, za čímž můžeme vidět tři hlavní a zřejmé důvody. První je ten, že AMD už rezignovalo na snahu dohnat Intel a bojovat jeho vlastními zbraněmi, alespoň co se týče klasických procesorů x86, které, jak se zdá, přestalo vyvíjet (CPU AMD FX) a dále se orientuje na jednotky APU. Desktopové procesory Intel Core tak ve své třídě už nemají konkurenci, takže v tomto ohledu není důvod k tomu, aby Intel udržoval své dosavadní tempo.
- Intel Core M -


Druhým důvodem je nová konkurence, která se objevila v mobilním světě, a tou je architektura ARM, operační systém Android a výsledná mobilní zařízení. To naopak nutí Intel k tomu, aby zrychlil tempo vývoje nových mobilních procesorů, které by zajistily vysoký výkon při velmi nízké spotřebě, a přesně o tom jsou procesory Core M. Ty byly představeny již 5. září v podobě třech modelů a 27. října nabídku doplnily další čtyři. Jedná se o velmi zajímavé čipy s maximální spotřebou 6 W, ale typickou pouze 3,5 W, což výrobcům koncových zařízení umožní jejich nasazení s pasivním chlazením. Nevýhodou je zatím to, že jde o drahé čipy, však první modely se v 1000kusových sériích prodávají za 281 USD, a to je částka, za niž se dá pořídit celý tablet či malý notebook. Není divu, když jde o první 14nm čipy, které přichází v době, kdy TSMC, Globalfoundries a ostatní nemají řádně odladěný ani 20nm proces, který, jak to vypadá, nejspíše už ani nebude nasazen a tyto firmy se rovnou přeorientují na 14 nm nebo 16 nm.

Core M tedy žádném případě nejsou čipy, které se dají označit za low-end, ale spíše za mobilní hi-end, čemuž bude odpovídat i sortiment koncových produktů a jejich cena. Příkladem budiž nový konvertibilní notebook Lenovo Yoga 3 Pro vybavený zajímavým kloubem, displejem s vysokým rozlišením QHD+, 512GB SSD, jehož cena se bude pohybovat kolem 45.000.

A co se tedy stane ve světě desktopových procesorů? Především je třeba zmínit to, že desktopové Broadwell již měly být dávno na trhu a namísto nich nakonec přišly zmíněné Haswell Refresh. Za tím stojí třetí důvod jejich pozdržení, a sice problémy s uvedením 14nm výrobního procesu do praxe. To tedy Intel již vyřešil, tedy alespoň částečně, ovšem tento výrobní proces zatím vyhradil právě pro Core M. Dle vyjádření firmy byl přechod z 22nm procesu na 14nm zatím ten nejsložitější, jaký podstoupila.
- roadmap procesorů Intel pro nejbližší budoucnost - zdroj: techPowerUp -


Problémy s výrobou pochopitelně nebyly důvodem k pozdržení prací na vývoji procesorů Skylake, které v rámci strategie tick-tock mají následovat právě za Broadwell. Intel by tak teoreticky mohl desktopové Broadwell rovnou zrušit, ale rozhodl se, že je nakonec opravdu uvede na trh, ovšem v podstatě po boku nových Skylake, jak udávaly starší zprávy. Z roadmapy ale vyplývá spíše to, že Broadwell-K dorazí na začátku příštího roku a zhruba v polovině roku je budou následovat Skylake, ale to se ještě uvidí, však jde jen o grafickou prezentaci. Můžeme tak v podstatě mluvit o dalším oživení platformy LGA 1150, ovšem již daleko podstatnějším než v případě Haswell Refresh, protože nové procesory sice budou určeny pro stávající desky s LGA 1150 a čipsety série 9, ale už půjde o 14nm čipy.

Procesory Skylake představující "tock" ve strategii Intelu, a sice tedy nástup nové generace architektury Core, od níž se očekávají větší změny a vyšší výkon. Ty už budou určeny pro socket LGA 1151, a tedy i nové desky a čipové sady (nejspíše 10 Series). Intel si dobře uvědomuje, že málokomu se s vidinou nové generace bude chtít investovat do nového počítače založeného na Broadwell-K, a tak nám k tomu chce trošku pomoci. Chystá se totiž procesory Broadwell-K vypustit v odemčených verzích pro nadšence, zatímco Skylake mají být uzamčené a určené pro běžné uživatele. Z toho bychom mohli usuzovat, že modelů Broadwell-K se na trhu neobjeví mnoho.
- plánované modely CPU Intel - zdroj: Extremetech -


Zveřejněný obrázek ukazuje nejvýkonnější desktopové procesory Intelu, ale už není zrovna přesný, neboť Core i7-4790K přišel již v druhém čtvrtletí tohoto roku a ne ve třetím. Ukazuje ale plánovanou koexistenci desktopových procesorů Broadwell a Skylake na trhu a také na to, že Broadwell budou odemknuty, kdežto Skylake ne.
- stávající a plánované čipové sady - zdroj: VR Zone -


Co se týče čipových sad, pak v těch jsme také mohli najít útlum desktopového světa, neboť oproti generaci 8 Series skládající se z šesti verzí má 9 Series pouze dvě, a to Z97 a H97. Ovšem tento útlum je pouze dočasný, neboť Intel plánuje čipové sady 10 Series dodat opět v plné variabilitě, takže se zase setkáme se šesti verzemi. I z toho můžeme vidět, že Broadwell budou určeny především pro nadšence a že se z nich staly čipy, jimiž Intel v podstatě jen zaplácne hluché místo a zatím se připraví na zbrusu novou generaci.

A co nám tedy Skylake nabídnou? Půjde trochu překvapivě o procesory s TDP 35 až 95 W, zatímco generace Haswell má maximum na 88 W. Dále se dočkáme podpory až 64 GB paměti RAM, a to typu DDR3 i DDR4. Těšit se můžeme také na LGA varianty procesorů Skylake vybavených grafickými čipy GT4e, které tak budou vybaveny vlastní eDRAM s kapacitou 128 MB. Půjde tak o další generaci GPU Iris, která dnes není k dispozici u socketových procesorů. Jde tedy o to, že si budeme moci sami postavit počítač s integrovanou grafikou, která bude mít slušný výkon i na 3D hry (nechybí podpora Direct3D 12). Jinak můžeme očekávat až 20 linek rozhraní PCI Express 3.0, v některých případech podporu PCI Express 4.0, nové instrukce

Příští rok tedy určitě bude z čeho vybírat.

Zdroj: Extremetech
reklama
reklama
reklama