CPU Cooler Tuning: ladění výkonu procesoru na deskách MSI dle chladiče

CPU Cooler Tuning: ladění výkonu procesoru na deskách MSI dle chladiče
, , aktualita
Společnost MSI začala v rámci svých základních desek nabízet funkci CPU Cooler Tuning, která by dle označení měla mít co do činění s laděním procesorových chladičů. Ve skutečnosti je spíše o ladění výkonu procesoru. 
K oblíbeným
reklama
MSI už na svých deskách s čipsetem B460 pro Intel nabídlo možnost využití vyššího limitu pro napájení nainstalovaného procesoru, což pochopitelně znamená i možnost dosažení vyššího výkonu. Je ale zřejmé, že s vyšší spotřebou se také proporčně zvyšuje objem odpadního tepla a to musí být chladič schopen odvádět pryč. Právě na to myslí nová funkce CPU Cooler Tuning, čili ta se týká obou částí propojené nádoby: výkonu procesoru daného limitem spotřeby a výkonu chladiče. 
 
 
Hned první snímek je dostatečně výmluvný. Pokud máme pouhý originální chladič, limity spotřeby PL1 a PL2 včetně proudového omezení jsou na výchozích hodnotách. Pak je tu věžovitý chladič, v jehož případě jsou limity velice výrazně zvýšeny na 255 W a 210 A, přičemž to samé kupodivu platí pro vodní chladič, takže je poněkud podivné, že tu jsou dvě volby pro jedno a to samé nastavení. Nehledě tedy na to, že vodní chladič by měl mít oproti vzduchovým lepší nastavení. Můžeme ale předpokládat, že na jiných deskách už mohou být tato nastavení odlišná. 
 
 
Deska pochopitelně nemá žádnou možnost, jak zjistit typ nainstalovaného chladiče, takže tento výběr bude provádět sám uživatel. MSI jej k tomu vyzve při prvotním spuštění, nebo pak vždy, když nastavení vrátíme na tovární hodnoty/vymažeme CMOS. 
 
 
CPU Cooler Tuning je k dispozici na deskách MSI s čipsety Intel Z490, B460 a H410 a jako příklad je tu použit BIOS z desky MAG B460M MORTAR WIFI. A pokud nám ani jedna z předvoleb nebude vyhovovat, máme možnost si všechny tři hodnoty nastavit libovolně dle svých potřeb v menu Overclocking\Advanced CPU configuration.
 
 
A co můžeme očekávat za výsledky? Dle Blenderu jde o slušný nášup výkonu, který je kupodivu i přes stejné nastavení pro lepší vzduchový a vodní chladič právě ve prospěch vodního chlazení. Zde ale nebyly použity výše zobrazené limity PL1, takže 255 W si užívala jen sestava s vodním chladičem. Není tak divu, že vykázala nejlepší výkon, ovšem jde také jen o testy přímo od MSI coby součást marketingových materiálů.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity
Automobilce Tesla se daří a Elon Musk si může mnout ruce. Firma má za sebou už 5. ziskové čtvrtletí v řadě za sebou. Tentokrát by ke kladným číslům téměř nepotřebovala ani prodej emisních kreditů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky
Na Adobe MAX 2020 prezentovalo HP 8 nových monitorů, mezi kterými byly i ty určené pro grafiky. Vrcholem mezi nově představenými novinkami je HP Z27xs G3 DreamColor s rozlišením 4K a rozhraním USB-C.
23.10.2020, aktualita, Milan Šurkala
Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede? Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede?
Radeon RX 6800 XT by se měl stát novým herním králem firmy AMD, pokud jde o karty s ještě rozumnou cenou, neboť nad ním bude ještě výkonnější verze. Nyní se už postupně ukazuje, jaký výkon lze čekat dle 3DMarku. 
23.10.2020, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku
Test Passmark nás letos na jaře zaujal především tím, jak změnil váhu AVX 512 v jednovláknových testech. Mnozí za tím viděli snahu nadržovat Intelu. Jenomže nyní už ani to nepomohlo k jejich prvnímu místu. 
23.10.2020, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader
NVIDIA možná musela nebo přímo sama se rozhodla zrušit nástup lepších verzí RTX 3080 a RTX 3070 s většími kapacitami paměti, ale znovu se nám tu objevuje zajímavá karta v podobě RTX 3070 Ti. 
23.10.2020, aktualita, Jan Vítek6 komentářů