CPU Cooler Tuning: ladění výkonu procesoru na deskách MSI dle chladiče

CPU Cooler Tuning: ladění výkonu procesoru na deskách MSI dle chladiče
, , aktualita
Společnost MSI začala v rámci svých základních desek nabízet funkci CPU Cooler Tuning, která by dle označení měla mít co do činění s laděním procesorových chladičů. Ve skutečnosti je spíše o ladění výkonu procesoru. 
K oblíbeným
reklama
MSI už na svých deskách s čipsetem B460 pro Intel nabídlo možnost využití vyššího limitu pro napájení nainstalovaného procesoru, což pochopitelně znamená i možnost dosažení vyššího výkonu. Je ale zřejmé, že s vyšší spotřebou se také proporčně zvyšuje objem odpadního tepla a to musí být chladič schopen odvádět pryč. Právě na to myslí nová funkce CPU Cooler Tuning, čili ta se týká obou částí propojené nádoby: výkonu procesoru daného limitem spotřeby a výkonu chladiče. 
 
 
Hned první snímek je dostatečně výmluvný. Pokud máme pouhý originální chladič, limity spotřeby PL1 a PL2 včetně proudového omezení jsou na výchozích hodnotách. Pak je tu věžovitý chladič, v jehož případě jsou limity velice výrazně zvýšeny na 255 W a 210 A, přičemž to samé kupodivu platí pro vodní chladič, takže je poněkud podivné, že tu jsou dvě volby pro jedno a to samé nastavení. Nehledě tedy na to, že vodní chladič by měl mít oproti vzduchovým lepší nastavení. Můžeme ale předpokládat, že na jiných deskách už mohou být tato nastavení odlišná. 
 
 
Deska pochopitelně nemá žádnou možnost, jak zjistit typ nainstalovaného chladiče, takže tento výběr bude provádět sám uživatel. MSI jej k tomu vyzve při prvotním spuštění, nebo pak vždy, když nastavení vrátíme na tovární hodnoty/vymažeme CMOS. 
 
 
CPU Cooler Tuning je k dispozici na deskách MSI s čipsety Intel Z490, B460 a H410 a jako příklad je tu použit BIOS z desky MAG B460M MORTAR WIFI. A pokud nám ani jedna z předvoleb nebude vyhovovat, máme možnost si všechny tři hodnoty nastavit libovolně dle svých potřeb v menu Overclocking\Advanced CPU configuration.
 
 
A co můžeme očekávat za výsledky? Dle Blenderu jde o slušný nášup výkonu, který je kupodivu i přes stejné nastavení pro lepší vzduchový a vodní chladič právě ve prospěch vodního chlazení. Zde ale nebyly použity výše zobrazené limity PL1, takže 255 W si užívala jen sestava s vodním chladičem. Není tak divu, že vykázala nejlepší výkon, ovšem jde také jen o testy přímo od MSI coby součást marketingových materiálů.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Musk vypíše soutěž o nejlepší technologii zachytávání CO2, vítěz získá 100 mil. USD Musk vypíše soutěž o nejlepší technologii zachytávání CO2, vítěz získá 100 mil. USD
Elon Musk je znám tím, že chce pomoci lidstvu zbavit se fosilních paliv. Jedním z nových projektů bude i soutěž o nejlepší systém zachytávání oxidu uhličitého, přičemž ve hře je cena ve výši 100 milionů USD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA žádá výrobce, aby udávali TGP a takty mobilních grafických karet NVIDIA žádá výrobce, aby udávali TGP a takty mobilních grafických karet
NVIDIA nedávno potvrdila, že nová generace mobilních grafických karet GeForce už nebude rozdělena na základní Max-P a slabší Max-Q pro úspornější či tenčí počítače. Jak ale zákazník zjistí, co si kupuje? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Digitimes: Intel se firmě TSMC ještě neupsal Digitimes: Intel se firmě TSMC ještě neupsal
V posledních dnech a týdnech se mluvilo o tom, že Intel se jistojistě chystá využít výrobní kapacity firmy TSMC k výrobě procesorů či snad dalších produktů, ovšem dle Digitimes žádná taková dohoda ještě neexistuje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Cyberpunk 2077 dostal patch na verzi 1.1, herní vylepšení přijdou později Cyberpunk 2077 dostal patch na verzi 1.1, herní vylepšení přijdou později
Studio CD Projekt Red o víkendu vypustilo do světa první velkou záplatu pro Cyberpunk 2077, která verzi hry povýší na 1.1 a je určena pro PC, konzole i Stadii. Jde především o ladění, opravy, přičemž herní vylepšení ještě nečekejme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Knights of the Old Republic se vrací, připraví je Lucasfilm Games? Knights of the Old Republic se vrací, připraví je Lucasfilm Games?
Už před rokem jsme slyšeli o tom, že se chystá oživení série Knights of the Old Republic, čili KOTOR a také se mluví o tom, že ji bude vyvíjet nějaké studio, jež bychom zrovna nehádali. A vůbec přitom nemusí patřit pod Electronic Arts. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře