www.svethardware.cz
>
>
>

CPU IBM se 4096 jádry propojenými jako neurony

CPU IBM se 4096 jádry propojenými jako neurony
, , aktualita
Společnost IBM se pochlubila svým novým procesorem, který dostal označení TrueNorth. Jedná se o čip skládající se z celkem 4096 jader, která jsou propojena podobně jako neurony v lidském mozku.
K oblíbeným
reklama
Firma IBM se tedy inspirovala právě v organickém mozku a zkusila vytvořit procesor, jehož jádra jsou propojena jako neurony pomocí synapsí. Nicméně oproti lidskému mozku je tato struktura v čipu TrueNorth značně zjednodušena, ale i tak jde o velmi zajímavý produkt. IBM s ním nyní přišel jako s výsledkem téměř desetiletého výzkumu, na nějž přispěla 53 miliony dolarů také Defence Advanced Research Project Agency (DARPA).

IBM TrueNorth má velikost poštovní známky a je prý schopen zpracovávat velké objemy dat z několika zdrojů. Navíc je navržen tak, aby se jich mohlo zapojit víc do řetězce ve víceprocesorovém systému. Pro provoz jednoho procesoru je přitom zapotřebí jen velmi málo energie, a to pouze 63 mW, což je na hony vzdáleno dnešním klasickým procesorům.

Čip se skládá z celkem 5,4 miliardy tranzistorů, čili na jedno jádro by mohlo připadnout cca 1,3 milionu tranzistorů, ale to bude nepřesný výpočet, protože tu jsou i další obvody. Ještě v roce 2011 mělo IBM jen jednojádrový čip a od té doby se jim povedlo vytvořit 15x menší jádra, která spotřebují 100x méně energie. Vnitřní "neuronová síť" se pak skládá ze 4096 jader propojených jedním milionem neuronů (Spiking Neurons) a 256 miliony konfigurovatelných synapsí.

Potenciál čipu již byl demonstrován s využitím videokamery namířené do ulice, v jejímž obraze TrueNorth detekoval lidi a sledoval je. Je to tedy čip určený pro speciální nasazení, a to třeba u autonomních robotů, takže nehrozí, že by IBM tak vytvořilo konkurenci pro dnešní procesory v běžných počítačích.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu
Společnost CATL dosáhla dalšího významného milníku. Sodíkové akumulátory se jí podařilo vyvinout do takové podoby, že by se už brzy měly dostat na trh. Zajímavé mají být např. vyšší odolností vůči chladu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře