reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

CPU IBM se 4096 jádry propojenými jako neurony

, , aktualita
CPU IBM se 4096 jádry propojenými jako neurony
Společnost IBM se pochlubila svým novým procesorem, který dostal označení TrueNorth. Jedná se o čip skládající se z celkem 4096 jader, která jsou propojena podobně jako neurony v lidském mozku.
CPU IBM se 4096 jádry propojenými jako neurony
Firma IBM se tedy inspirovala právě v organickém mozku a zkusila vytvořit procesor, jehož jádra jsou propojena jako neurony pomocí synapsí. Nicméně oproti lidskému mozku je tato struktura v čipu TrueNorth značně zjednodušena, ale i tak jde o velmi zajímavý produkt. IBM s ním nyní přišel jako s výsledkem téměř desetiletého výzkumu, na nějž přispěla 53 miliony dolarů také Defence Advanced Research Project Agency (DARPA).

IBM TrueNorth má velikost poštovní známky a je prý schopen zpracovávat velké objemy dat z několika zdrojů. Navíc je navržen tak, aby se jich mohlo zapojit víc do řetězce ve víceprocesorovém systému. Pro provoz jednoho procesoru je přitom zapotřebí jen velmi málo energie, a to pouze 63 mW, což je na hony vzdáleno dnešním klasickým procesorům.

Čip se skládá z celkem 5,4 miliardy tranzistorů, čili na jedno jádro by mohlo připadnout cca 1,3 milionu tranzistorů, ale to bude nepřesný výpočet, protože tu jsou i další obvody. Ještě v roce 2011 mělo IBM jen jednojádrový čip a od té doby se jim povedlo vytvořit 15x menší jádra, která spotřebují 100x méně energie. Vnitřní "neuronová síť" se pak skládá ze 4096 jader propojených jedním milionem neuronů (Spiking Neurons) a 256 miliony konfigurovatelných synapsí.

Potenciál čipu již byl demonstrován s využitím videokamery namířené do ulice, v jejímž obraze TrueNorth detekoval lidi a sledoval je. Je to tedy čip určený pro speciální nasazení, a to třeba u autonomních robotů, takže nehrozí, že by IBM tak vytvořilo konkurenci pro dnešní procesory v běžných počítačích.

Zdroj: Hexus.net
reklama
reklama
reklama