Crysis nainstalovaný do RTX 3090 prošel testy, ukázaly nějaký rozdíl?

Crysis nainstalovaný do RTX 3090 prošel testy, ukázaly nějaký rozdíl?
, , aktualita
Dnes jsme se dozvěděli o jednom pěkném, ale nedotáhnutém pokusu, v němž byla hra Crysis 3 nainstalována na RAM disk vytvořený z paměti karty RTX 3090. Toho se chytl server Tom's Hardware, který provedl pár testů. 
K oblíbeným
reklama
Crysis 3 nainstalovaný do grafické karty zní na první pohled jako výplod někoho, kdo "tomu" moc nerozumí, ale RTX 3090 má více než dost paměti na to, aby se jí mohla část vzít, udělat z ní diskový oddíl a pak už je to jasné. 
 
 
My jsme se ale nedozvěděli, jaké výhody můžeme opravdu očekávat od hry, která ve své době počítala s instalací na pevný disk s rychlostí čtení někde mezi 100 a 200 MB/s, ale namísto toho je na úložišti s propustností blížící se 1 TB/s a s nesrovnatelně pohotovějším přístupem k datům. Krom RTX 3090 byl v tomto případě využit VRAM Drive a ImDisk Toolkit, přičemž je zřejmé, že z praktického hlediska nejde o nejlepší přístup už jen kvůli tomu, že po vypnutí počítače data z paměti karty zmizí. Na druhou stranu, jde o otázku zkopírování cca 14 GB dat, což lze po zapnutí počítače snadno automatizovat dávkovým souborem. 
 
Je také třeba upozornit, že mít hru uloženou v seberychlejší paměti nemusí být žádná výhra. Herní soubory dnes bývají zcela běžně komprimovány, takže při jejich rozbalování bude úzké hrdlo někde zcela jinde než v propustnosti úložiště (CPU) a pokud jde o testy všímající si snímkovací frekvence, v jejich případě jde zase hlavně o grafickou kartu. A i kdyby nebyly zabalené, pak data se z paměti karty stejně musí nakopírovat přes sběrnici PCIe a CPU do systémové paměti počítače, takže úzkým hrdlem se stává právě PCIe, a to i ve verzi 4.0. Není pak divu, že testy dopadly následovně.
 
 
Z toho všeho vyplývá, že využití paměti karty RTX 3090 jako RAM disku nemusí vůbec pomoci, a to ani pro rychlejší start. Ve skutečnosti pak hra instalovaná na kartě startovala nejpomaleji, nicméně je třeba vzít v úvahu chybu měření. Tak či tak, rozdíl je přinejhorším pouze 4 desetiny sekundy a dokonce i SATA SSD by mělo být o chlup rychlejší než NVMe SSD. Ale opět, rozdíly jsou příliš malé až neprůkazné. 
 
Ještě nižší pak rozdíly byly při testu načítání úrovní (max. 0,1 s) a v testu výkonu (4K, Very High), kde šlo mezi nejlepším a nejhorším výsledkem jen o 0,9 FPS. Závěrem tak lze říci, že celé toto snažení opravdu nemá žádný praktický význam a jde jen o zajímavost a snahu si potvrdit, že to je opravdu možné. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek
Vývojáři tento týden vypustili do světa linuxovou distribuci Fedora ve verzi 33, která představuje jednu z největších aktualizací v historii systému. Nabízí souborový systém Btrfs jako výchozí a designové změny díky prostředí GNOME 3.38.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“? Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“?
Microsoft pro příští rok chystá snad největší změny vzhledu Windows 10 od jeho vydání. Projekt s kódovým označením „Sun Valley“ údajně promění Průzkumníka souborů, nabídku Start i další součásti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik9 komentářů
Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači
Už roky se spekuluje, že Apple chystá vlastní vyhledávač, který by narušil dominanci společnosti Google. Nyní se objevují další informace, které tyto dohady zesilují a Applebot by se snad mohl stát základem nového vyhledávače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars
NASA hlásí, že vesmírné plavidlo s roverem Perseverance na palubě už má za sebou půlku své cesty, která vede k Marsu. Už mu tak zbývá urazit "pouze" 235 milionů kilometrů, než vstoupí do atmosféry a půjde na přistání. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
RTX 3070 se chystají k prodeji, Gigabyte představuje své modely RTX 3070 se chystají k prodeji, Gigabyte představuje své modely
Dnes vstoupí do prodeje grafická karta GeForce RTX 3070, což bude možná trošku zastíněno dozvuky včerejší prezentace nových Radeonů, ale to plným právem. Gigabyte již své modely představil, ovšem jak jsou na tom zásoby v obchodech? 
Včera, aktualita, Jan Vítek