Další nálož fám o GeForce Ampere: 10nm proces Samsungu, nástup koncem roku

Další nálož fám o GeForce Ampere: 10nm proces Samsungu, nástup koncem roku
, , aktualita
Leaker KittyCorgi nám připravil další nálož fám na své oblíbené téma NVIDIA Ampere. Dočteme se o 10nm procesu Samsungu, výkonu nové RTX 3080 Ti, ray tracingu napříč celou řadou a nástupu na trh.
K oblíbeným
reklama
NVIDIA by sice mohla už příští týden představit generaci Ampere, ovšem její herní karty ještě opravdu neočekáváme. NVIDIA navíc obvykle nepředstavuje nové herní karty dopředu, ale až v době, kdy jsou téměř připraveny pro vstup na trh, takže lze očekávat, že ještě dlouhé měsíce si budeme o nových herních kartách číst jen z neoficiálních zdrojů a dočkáme se i protichůdných informací. Ale s tím počítáme a debaty nad tím, jaká nová generace bude, k věci prostě patří. Takže vzhůru na nejnovější fámy. 
 
 
Na úvod tu máme informaci o tom, že nakonec nepůjde o 7nm čipy, ale o 10nm a navíc vyrobené v továrnách firmy Samsung. K tomu leakerovi KittyCorgi přizvukuje i kopite7kimi, dle nějž už proběhl tape out čipu GA102, a to právě na 10nm procesu Samsung a pochopitelně bez EUV. Nová Tegra má být založena na stejném procesu a v jistém smyslu prý můžeme mluvit o zmíněném procesu jako o 8nm. Je otázka, co by to mohlo znamenat, přičemž my bychom se nedivili, kdyby NVIDIA opět využila nějaký proces vytvořený jí na míru, jako je u TSMC aktuální 12FFN (FinFet NVIDIA). Může jít prostě o 8nm proces vycházející právě z původního 10nm. 
 
 
Svůj smysl to má, neboť NVIDIA se v posledních letech nehonila za využitím moderních procesů jako AMD. Ze 16nm Pascalů přešla na 12nm Volty a nejnovější Turingy jsou opět 12nm. Starší procesy sice neposkytují nejvyšší výkony, ale zato jsou už odladěné a slibují vysokou výtěžnost, která je důležitá zvláště v případě velkých čipů. Ostatně i AMD začlo se 7nm procesem pomalu, a to s výjimkou 7nm GPU Vega, ale ani to nejsou obrovské čipy.  
 
Dále tu máme už rovnou informace o jednotlivých GPU Ampere, jež mají dosáhnout až 84 jednotek SM, čili celkem 5376 CUDA jader, pokud jde o herní verze, kde bude tím nejlepším model GA102. Nejde tak o velký nárůst počtu jader, ostatně RTX 2080 Ti má 68 SM, ale my neznáme takty a ani nárůst výkonu na takt či na jádro. 
 
 
Dále tu vidíme novinku v podobě čipu třídy 103, čili GA103, který nemá žádného předchůdce. Zřejmě jde o něco mezi kalibry RTX 2080 Super a 2080 Ti, přičemž GA104 naopak vypadá jako nástupce pro RTX 2070 (Super) a nanejvýš pro původní RTX 2080. Pro většinu lidí pak bude jako obvykle nejzajímavější řada GA106. 
 
Kapacita paměti by se dle těchto informací moc zvyšovat neměla, respektive ve většině případů vůbec. GA102 získá oproti TU102 jen 1 GB paměti navíc a GA104 až GA107 vůbec nic. 
 
Dále se dozvídáme, že SLI bude k dispozici pouze na kartách s GA102, což také není překvapivé a že právě GA102 bude asi o 40 procent výkonnější než TU102. Nakonec je tu informace, že podpora ray tracingu už přijde pro všechny karty napříč spektrem, takže už nebudou žádné nové GeForce GTX, pouze RTX. Ostatně jsme se už dříve dozvěděli, že ray tracing má být v nové generaci obecně mnohem výkonnější. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky
Na Adobe MAX 2020 prezentovalo HP 8 nových monitorů, mezi kterými byly i ty určené pro grafiky. Vrcholem mezi nově představenými novinkami je HP Z27xs G3 DreamColor s rozlišením 4K a rozhraním USB-C.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede? Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede?
Radeon RX 6800 XT by se měl stát novým herním králem firmy AMD, pokud jde o karty s ještě rozumnou cenou, neboť nad ním bude ještě výkonnější verze. Nyní se už postupně ukazuje, jaký výkon lze čekat dle 3DMarku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku
Test Passmark nás letos na jaře zaujal především tím, jak změnil váhu AVX 512 v jednovláknových testech. Mnozí za tím viděli snahu nadržovat Intelu. Jenomže nyní už ani to nepomohlo k jejich prvnímu místu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader
NVIDIA možná musela nebo přímo sama se rozhodla zrušit nástup lepších verzí RTX 3080 a RTX 3070 s většími kapacitami paměti, ale znovu se nám tu objevuje zajímavá karta v podobě RTX 3070 Ti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NASA si pro Měsíční stanici chystá čtyřikrát výkonnější elektrický pohon NASA si pro Měsíční stanici chystá čtyřikrát výkonnější elektrický pohon
Zástupce NASA Glenn Research Center popsal cestu k tomu, jak využít solární/jaderný elektrický pohon vesmírných plavidel pro cesty k Marsu. K takovému zařízení ještě leccos chybí, ale vývoj je už nalinkovaný. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů