Další problém pro Intel? Vedle Spectre a Meltdown je tu BranchScope
29.3.2018, Jan Vítek, aktualita
Spectre a Meltdown už jsou staré zprávy, které stejně postupně upadnou v zapomnění a už dnes málokoho zajímají. Ovšem nyní je tu další možnost provedení tzv. side-channel útoku, která se podobá Spectru, a sice jde o BranchScope.
O BranchScope informují výzkumníci třech univerzit, a sice University of California Riverside, Carnegie Mellon University a Binghamtom University, kteří mluví o tom, že objevili možnost nového side-channel útoku zaměřeného na procesory Intel, proti kterému budou záplaty určené pro Meltdown a Spectre neúčinné, nebo účinné jen zčásti.
Exploit BranchScope tak nemá fungovat stejně jako Spectre nebo Meltdown, ale stejně tak dokáže útočníkovi zajistit přístup k datům, k nimž by se za normálních okolností nemohl dostat. Co se týče otázky reálného nebezpečí, pak zde prý záleží na okolnostech.
Podle výzkumníků ze zmíněných univerzit musí mít útočník přístup k danému systému, aby na něm mohl spustit potřebný škodlivý kód a tak jde dle jejich názoru o útok na stejné úrovni jako další typu side-channel, čili útoky postranním kanálem, které se zaměřují na branch predictor, čili mechanismus předpovídání větvení programů.
Intel však nesouhlasí se závěrem výzkumníků, že BranchScope pracuje jinak a záplaty pro Spectre jsou v jeho případě neúčinné. Intel měl na jejich výzkumu spolupracovat a nyní předpokládá, že vyvinuté záplaty proti starším exploitům budou podobně účinné i proti BranchScope. Nicméně Intel také ocenil práci těchto výzkumníků a pochvaluje si spolupráci s nimi.
Dobrá zpráva jistě je ta, že útoky postranním kanálem se po zveřejnění exploitů Spectre a Meltdown nestaly běžné, takže nelze ani očekávat, že by se BranchScope stal velkým bezpečnostním rizikem, i kdyby se dosavadní záplaty opravdu ukázaly jako neúčinné.
Zdroj: HotHardware