reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Dark Energy Camera objevila dosud nejrychlejší známý asteroid

, , aktualita
Dark Energy Camera objevila dosud nejrychlejší známý asteroid
Pokud jde o rychlost objektů ve vesmíru, obvykle ji pochopitelně musíme s něčím spojit, přičemž nyní nám půjde o nejrychlejší známý asteroid naší soustavy, čili ve vztahu ke Slunci. Jak rychlý je 2021 PH27?
Dark Energy Camera objevila dosud nejrychlejší známý asteroid
Asteroid byl objeven díky Dark Energy Camera (DECam), součásti čtyřmetrového teleskopu Victor M. Blanco v Chile. DECam byla dříve využívána pro studium miliony světelných let vzdálených kup galaxií, ale nedávno se obsluha zaměřila na mnohem bližší cíle, a sice tělesa naší Sluneční soustavy. Objeven tak byl 2021 PH27, nejrychlejší známý asteroid obíhající kolem Slunce. 
 
Dle dostupných informací mu trvá jeden oběh Slunce pouze 113 dní. Jde přitom o těleso o průměru kolem jednoho kilometru, které by dokázalo udělat na Zemi mnoho škod, i když o celoplanetární katastrofě ohrožující téměř veškerý život se mluvit nedá. To ale stejně nemusíme zkoumat, neboť 2021 PH27 nás ani v nejmenším neohrožuje, neboť se dostává pouze na úroveň drah Merkuru a Venuše.   
 
Merkur je sice planeta s dobou oběhu pouze 88 dní, čili asteroidu 2021 PH27 to zabere déle, ale jeho dráha je zase vysoce eliptická, takže se na ní pravidelně dostává mnohem blíže k povrchu Slunce. Od něj je Merkur vzdálen cca 47 milionů kilometrů, přičemž PH27 se přibližuje až na 20 milionů kilometrů a jeho povrch je přitom zahříván na cca 500 °C. 
 
 
A že jde o asteroid, který ze známých těles obíhá nejblíže ke Slunci, je také logicky nejrychlejší, i když se nedozvíme, jaká je jeho rychlost v době nejtěsnějšího průletu. Jedná se také pravděpodobně o dávno mrtvé jádro komety, které Slunce zachytilo a zbavilo všeho ledu či plynů. A je rovněž pravděpodobné, že časem zkříží cestu Merkuru nebo Venuši a buď skončí v jedné z těchto planet, anebo jej nakonec pozře samo Slunce. 


reklama
reklama
reklama