www.svethardware.cz
>
>
>
>

DARPA si vybrala i Blue Origin pro vývoj jaderného raketového pohonu

DARPA si vybrala i Blue Origin pro vývoj jaderného raketového pohonu
, , aktualita
Na planetě Kerbin jej už dávno používají, ale na Zemi jej ještě zbývá vyvinout, i když princip je jasný, stejně jako cesta k vývoji fungující verze. Jde o jaderný pohon pro rakety, jejž si nyní u amerických firem "objednala" DARPA. 
K oblíbeným
reklama
DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) přitom chce po firmě Blue Origin Jeffa Bezose, aby se podílela na vývoji takového jaderného pohonu, který by se hodil ne jen pro sondy či nákladní lodě, ale i takové, které budou vozit astronauty. Půjde tak právě i o úkol pro samotného Bezose, který nedávno opustil vedení svého Amazonu právě proto, aby se mohl intenzivněji věnovat firmě Blue Origin a je třeba říci, že vývoj jaderného raketového pohonu je jistě zajímavější podnik než prodej zboží. 
 
 
My dnes známe především chemické raketové motory, na něž především sází světové vesmírné agentury nebo i firma SpaceX. Ty jsou schopny vyvinout velice silný tah, ovšem na krátkou dobu a s méně výhodným poměrem celkového výkonu a hmotnosti paliva. Na druhé straně je elektrický pohon, do nějž patří i iontové motory (sonda Dawn americké NASA a jiné), které jsou velice efektivní, a mohou tak fungovat dlouho, což ale na druhou stranu vyvažuje jejich velice nízký tah. 
 
Jaderný reaktivní pohon lze považovat za střední cestu, tedy v případě tepelné verze a ne pulzní, kde se (dosud pouze teoreticky) využívá série explozí malých náloží. V případě tepelné verze jde prostě o zahřívání média, čili paliva, které prochází skrz trysky a vytváří tah. Efektivita pohonu vůči hmotnosti vezeného paliva je vyšší než v případě chemických raket a na druhou stranu může být oproti iontovému motoru velice slušný i tah, i když pochopitelně ne pro účely startu ze Země. Hlavní problém je zřejmý, jde o provoz štěpného reaktoru ve vesmíru, kde jej bude třeba účinně chladit a reaktory samy musí být schopny vydržet extrémně vysoké teploty, což jde proti logické potřebě je postavit tak, aby byly co možná nejlehčí. 
 
Blue Origin má tak před sebou nelehký úkol, který spadá do programu Demonstration Rocket for Agile Cislunar Operations (DRACO), jejž vyhlásila právě DARPA. V rámci DRACO už Blue Origin pro první fázi (18 měsíců) obdržela 2,5 milionu dolarů, ale pochopitelně nepůjde jen o ni. Necelé tři miliony tak putují k firmě Lockheed Martin a největší částku (22,2 milionů USD) získala firma General Atomics, která se právě specializuje i na technologie jaderného štěpení. 
 
Lze si tak představit, že práce pro Blue Origin bude spočívat především v testovací fázi a vývoji zařízení, které toho bude schopno. DARPA totiž chce, aby prototyp s jaderným pohonem byl připraven pro testování na oběžné dráze kolem roku 2025. Navazuje tak na dávný program NASA zvaný NERVA, který byl nakonec v 70. letech zrušen i vlivem snižování rozpočtu, aniž by vůbec proběhly praktické zkoušky.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NVIDIA GeForce NOW v květnu přidá kopu her včetně Alan Wake NVIDIA GeForce NOW v květnu přidá kopu her včetně Alan Wake
Více než kopu her, přesněji 61 titulů se NVIDIA chystá během tohoto měsíce přidat do nabídky služby GeForce NOW. Ta se tak neustále rozšiřuje o další podporované hry, mezi něž brzy přibyde Alan Wake či Call of Juarez: Gunslinger. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Windows 10 brzy dostanou aktualizaci pro odinstalování Flashe Windows 10 brzy dostanou aktualizaci pro odinstalování Flashe
Ještě jeden hřebíček do rakve pro Adobe Flash si letos v létě připraví Microsoft, který bude v rámci chystané aktualizace vyžadovat jeho kompletní odstranění ze systému. Mnohé už to ale nemusí zajímat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Breakthrough Listen už naslouchal 60 milionům systémů, nenašel zatím nic Breakthrough Listen už naslouchal 60 milionům systémů, nenašel zatím nic
Projekt Breakthrough Listen před několika lety převzal štafetu snad hledání mimozemské inteligence a zatím dokázal naslouchat už více než 60 hvězdným systémům, a to zatím neúspěšně. To ale samozřejmě neznamená, že v nich není inteligentní život. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Lisa Su se bude na Computexu věnovat především serverovému hardwaru Lisa Su se bude na Computexu věnovat především serverovému hardwaru
Šéfka společnosti AMD, Lisa Su, dostane svou keynote na letošním Computexu a v této prezentaci se bude věnovat hlavnímu tématu v podobě "High-Performance Computing Ecosystem". Čili prostě serverovému hardwaru.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
IBM Research vyrobilo své první 2nm čipy s tranzistory GAA IBM Research vyrobilo své první 2nm čipy s tranzistory GAA
IBM Research se pochlubila jedním ze svých prvních waferů zpracovaných pomocí 2nm procesu a ačkoliv to nebylo výslovně uvedeno, je naprosto zřejmé, že tu jsou použity tranzistory typu GAA - Gate All Around. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek