www.svethardware.cz
>
>
>
>

Data z Hubbleu vysvětlují chybějící temnou hmotu v galaxii

Data z Hubbleu vysvětlují chybějící temnou hmotu v galaxii
, , aktualita
Objev rozptýlené galaxie označené NGC 1052-DF2 znamenal velké překvapení pro astronomy, neboť se ukázalo, že ta zřejmě postrádá temnou hmotu, která je považována za klíčovou ingredienci při tvorbě galaxií. Co zjistil Hubble?
K oblíbeným
reklama
Galaxie NGC 1052-DF2 byla sledována ve vzdálenosti cca 62 milionů světelných let a dle pohybu okolních hvězdokup bylo určeno, že její celková hmotnost je cca 2x 10Sluncí, přičemž právě tomu víceméně odpovídá i intenzita světla, které z ní proudí. Čili to znamená, že téměř veškerá hmota této galaxie je tvořena hvězdnými systémy se zanedbatelným podílem temné hmoty. Právě ta má mít přitom dle aktuálních vědomostí klíčový vliv na vznik galaxií, respektive má její gravitace zařídit, aby se normální hmota vůbec mohla shlukovat a tvořit galaxie. To samé pak platí i pro objekt NGC 1052-DF4, který byl objeven o rok později. 
 
 
Právě na NGC 1052-DF4 vzdálenou cca 45 milionů světelných let se zaměřili astronomové z University of New South Wales v Austrálii a využili k tomu techniku Deep optical imaging teleskopu Hubble a teleskop IAC80 na Tenerife. Díky ní zjistili, že chybějící temná hmota v této galaxii může být vysvětlena slapovými silami, které ji narušují a pochází ze sousední velké galaxie NGC 1035. Jinými slovy, gravitace galaxie NGC 1035 trhá sousední NGC 1052-DF4 na kusy a jako první je ovlivněna temná hmota, zatímco samotné hvězdy mají pocítit slapové síly až v pozdějším stádiu, díky čemuž nám tak galaxie připadá jako dosud nenarušená. 
 
okolí galaxie NGC 1052-DF4 (uprostřed) zabrané teleskopem IAC80, vlevo je velká NGC 1035
 
Odhalit působení vnějších sil na temnou hmotu galaxie je pochopitelně velice obtížné a astronomové k tomu v tomto případě využili jednak podrobné zkoumání jejího světla a vedle toho i rozmístění blízkých kulových hvězdokup. Právě ty jsou velice často využívané pro studium galaxií, neboť jsou velice dobře sledovatelné a jejich pohyb a rozmístění může leccos napovědět. A nyní napovídají to, že NGC 1035 na ně už začala působit a přitahovat si je k sobě, což znamená, že má jednoznačný gravitační vliv na NGC 1052-DF4.
 
Podrobné sledování světla či záření celkově pak už ukázalo vznikající slapové ohony tvořené materiálem, který si vedlejší galaxie už také začala přitahovat, ovšem to zatím ovlivňuje jen cca sedm procent z NGC 1052-DF4. Ta tak postupem času bude pozřena svým velkým sousedem a vypadá to, že první byla na řadě temná hmota. A je to logické, pokud ta má tvořit kolem galaxií jakési neviditelné halo, čili je první "na ráně". 
 
Zatím tak není třeba přepracovávat teorie o temné hmotě a jejím podílu na vzniku galaxií. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
Včera, článek, Jan Vítek1 komentář
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek23 komentářů
Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním? Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním?
Microsoft se chystá v případě systému Windows 11 udělat tlustou čáru za teprve nedávnými procesorovými generacemi a stále platí, že zapovězeno bude vše před 2. generací Ryzenů a 8. generací Core. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek11 komentářů