Deska Colorful s H310 podporuje čtyři generace procesorů Intel Core

Deska Colorful s H310 podporuje čtyři generace procesorů Intel Core
, , aktualita
Základní deska Colorful H310M-E přichází na trh jako jeden z levnějších modelů, ovšem nabízí jednu specialitku. Podporuje totiž všechny čtyři možné generace procesorů Intel, čili Skylake, Kaby Lake a obě Coffee Lake. 
K oblíbeným
reklama
Colorful H310M-E V20 je v nabídce Amazonu s cenou téměř 83 dolarů a nejedná se zrovna o desku, z níž bychom měli být nadšeni. Je to poměrně chudě vybavená Micro ATX s paticí LGA 1151 s pouze čtyřfázovým napájením, která nabízí dva paměťové sloty pro DDR4, jeden PCIe 3.0 x16 plus jeden PCIe 3.0 x1 a čtyři SATA porty. Nemá dokonce ani jeden slot M.2 pro moderní výkonná SSD, i když se nezdá, že by se tu pro něj nenašlo místo. 
 
 
Tato deska už ale byla vyzkoušena s procesory Intel všech čtyřech 14nm generací, samozřejmě pokud nepočítáme Broadwell, ale tu nemůžeme u desktopů pokládat za opravdovou generaci a navíc by to nebylo možné kvůli jiné patici (LGA 1150). 
 
Oficiálně tato deska podporuje pouze Coffee Lake a Coffee Lake Refresh, ovšem dle leakera momomo a jeho snímků CPU-Z na ní byly rozběhnuty i procesory Core i3-6100 a Core i7-7700K, čili Skylake a Kaby Lake. 
 
 
 
To ale v podstatě není nic podivného, ostatně dobře víme, že Intel v poslední době desktopové čipsety spíše jen přeznačoval a i když trošku upravil patici, pak jen kvůli silnějšímu napájení, což do světa zrovna moc nevytruboval. To je pochopitelné vzhledem k tomu, že TDP dosud stagnovalo, ale reálná spotřeba šla prudce nahoru a i z toho důvodu bych se zdráhal do takové desky vložit procesor jako Core i9-9900K. Ale jak se ukazuje, i ten v ní běží, jen je otázka, jak dobře a stabilně v zátěži. 
 
 
Colorful H310M-E V20 tak opět dokazuje, že zpětná kompatibilita 14nm desktopových procesorů Core skutečně je možná a kdyby Intel chtěl, mohl spokojeným majitelům starších desek fungovat i s novějšími procesory. Na druhou stranu tím Intel alespoň nepřipouští zmatky s podporou procesorů danou aktuálností BIOSu, nehledě na to, že ten by musel nést podporu více generací a na to by řada z desek nemusela mít dostatečnou kapacitu paměti určené pro BIOS (viz řada MSI MAX pro procesory AMD). 
 
Nyní už nás ale čeká generace, v jejímž případě nic takového nebudeme muset řešit, neboť nastoupí opět nová patice, a to nejspíše vytvořená opět především pro účely kvalitnějšího napájení.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Asus vylepšuje chlazení: tekutý kov pro všechny Asus vylepšuje chlazení: tekutý kov pro všechny
Teplovodivé materiály vyrobené z tekutého kovu mají nejlepší výsledky jako prostředek pro vedení tepla z jeho zdroje do těla chladiče. Jejich nasazení v praxi ale není tak jednoduché a nese jistá rizika, nicméně Asus se k tomu rozhodl. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
YouTube bude potlačovat videa o 5G sítích způsobujících Covid-19 YouTube bude potlačovat videa o 5G sítích způsobujících Covid-19
Včerejší článek ukazuje jednu z nejnovějších konspiračních teorií, dle níž za šíření nemoci Covid-19 nemůže jakýsi koronavirus z Číny, ale spouštění 5G sítí. Proti tomu se nyní svým způsobem rozhodl bojovat server YouTube.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Krize probudila 40letý mainframe, New Jersey zoufale hledá programátory COBOLu Krize probudila 40letý mainframe, New Jersey zoufale hledá programátory COBOLu
Guvernér New Jersey přišel s neobvyklou žádostí o pomoc. Potřebuje totiž programátory, kteří by obsloužily 40 let starý počítačový systém, na němž navíc běží už 50 let starý software. Kvůli čemu jsou ale zapotřebí? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Microsoft Edge je nyní druhý nejpopulárnější prohlížeč Microsoft Edge je nyní druhý nejpopulárnější prohlížeč
NetMarketShare hlásí, že popularita webového prohlížeče Microsoft Edge v poslední době prudce vzrostla a díky tomu se nyní z něj stala světová dvojka. Je ale třeba dodat, že Firefox tomu šel naproti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NASA představuje koncept pro přežití na Měsíci NASA představuje koncept pro přežití na Měsíci
Nejen NASA má před sebou velký úkol, a to dostat lidi zpět na Měsíc a navíc tam už zůstat. Její šéf Jim Bridenstine ale věří, že vesmírné agentury jsou na to nyní už připraveny a nyní tu máme koncept, jak toho dosáhnout. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek