reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Desky pro Athlony s podporou DDR SDRAM přicházejí – Iwill KA266R

1.12.2000, Emil Pavelka, zpráva
Desky pro Athlony s podporou DDR SDRAM přicházejí – Iwill KA266R
Jaká je tedy situace na počítačovém trhu v oblasti základních desek s podporou DDR pro platformu Athlon/Duron? V brzké době bude zcela určitě nabídek dostatek, a navíc nejen s čipsety od AMD, ale do hry se snaží vstoupit i ALi.
Tak jakpak to vypadá s podporou DDR pro platformu Athlon/Duron? Je tu čipset AMD-760. S deskami na jeho bázi od Gigabyte má podle všeho Micron nějaké problémy. Nemusíme se ale příliš obávat, na jejich odstranění se pracuje. A navíc AMD-760 není sám. Podíváme se na jiný čipset - od výrobce ALi (Acer Laboratories inc.). Mrkneme se tedy zevrubně na první desku s ALi MAGiK 1- Iwill KA266R.

magikNorthBridge M1647 má při použití PC-1600 DDR SDRAM umožňovat maximální datový tok až 1.6 GB/s. Při použití PC2100 DDR SDRAM potom až 2.1 GB/s. Maximální velikost podporované paměti je 3 GB. Zajímavou vlastností čipsetu je také podpora technologie PowerNow! od AMD, umožňující změnu pracovní frekvence a napájecího napětí pro úsporu energie.

Čím je ale deska Iwill KA266R charakteristická kromě ALi čipsetu? Na základní desce je kromě dvoukanálového řadiče IDE, podporujícího UDMA100/66/33(M1539D+) ještě integrovaný RAID řadič s čipem AMI MG80649 s podporou RAID 0, 1 a 0+1. Další integrovanou součástí je potom zvuk, o nějž se stará C-Media CMI-8738. A není to vůbec slabší kousek. Umožňuje čtyřkanálový výstup a podporuje A3D a DirectSound3D. Pro ladiče je potom zajímavá možnost nastavovat frekvenci sběrnice v rozmezí od 100MHz do 146MHz.

V zatím uveřejněných nezávislých testech si tato deska vedla dobře jak v oblasti výkonu, tak i stability.

Samotný čipset vypadá velmi nadějně a existuje i v mobilní verzi (MobileMAGiK 1). Další výrobci ALi MAGiK rozhodně neignorují. Můžeme jmenovat následující firmy, jejichž desky jsou před vypuštěním: Soyo (SY-K7ALA-R) , Asus (A7A266), Chaintech (A7A266) , Epox (8LKA), Gigabyte, Mitac, LuckyStar a MSI.


Zdroj: Iwill, OCworkbench
reklama
reklama