www.svethardware.cz
>
>
>
>

Detaily o AMD Cezanne: APU z 10,78 mld. tranzistorů

Detaily o AMD Cezanne: APU z 10,78 mld. tranzistorů
, , aktualita
Server VideoCardz přinesl prezentaci firmy AMD týkající se procesorů Cezanne, čili nových APU založených na architektuře Zen 3. AMD v ní slibuje i to, že Ryzen 9 5900XG bude o 19 % výkonnější než konkurenční Core i9-10980HK. 
K oblíbeným
reklama
AMD Cezanne jsou APU tvořená jedním 7nm čipem, který má velikost 180 mm2 a tvoří jej 10,78 miliard tranzistorů, čili dle těchto údajů má tento čip dokonce více tranzistorů než Navi 10, které je přitom velké 250mm2. Oproti Renoiru je ovšem dle těchto údajů o 15 % větší a má o 10 % více tranzistorů, v čemž se odráží nejspíše především nová procesorová mikroarchitektura Zen 3 s dvojnásobnou kapacitou L3 cache, a to 16 MB. 
 
Vedle toho AMD uvádí, že tyto procesory mají o 23 % vyšší jednovláknový výkon oproti Renoiru, což se projeví i ve hrách, stejně jako CPU Zen 3 mají už unifikované 8jádrové jednotky sdílející celou L3 cache, dále tu je vylepšený kontroler pamětí LPDDR4 podporující rychlejší verze, samotné procesory fungují na vyšších frekvencích a jde v současnosti o nejvýkonnější čipy pro herní notebooky.  
 
 
Zveřejněné obrázky jsou bohužel neostré, ale i tak z nich můžeme vyčíst to podstatné. Pokud jde o grafiku, pak ta se stále spoléhá na architekturu Vega a nabízí maximálně 8 CU jako v případě Renoiru. 
 
 - klikněte pro zvětšení - 
 
I tak ale AMD slibuje alespoň mírné zvýšení výkonu s až 2150 GFLOPS v FP32. Na tom bude mít zásluhu nejspíše kombinace zvýšení taktů GPU až na 2,1 GHz a rovněž podpora rychlejších pamětí LPDDR4 4266 MT/s díky vylepšenému paměťovému kontroleru. 
 
 
Nám ovšem tyto snímky (včetně celé nově zveřejněné prezentace) stále nepotvrdily to, zda Cezanne stále spoléhají na osm linek PCIe 3.0 jako Renoir, anebo už jich mají plný počet. 
AMD však právě před chvílí odpoledne ohlásilo, že první notebooky s Ryzen 5000H jsou k dispozici od dnešního dne, a to od společností Asus a Acer, přičemž brzy nastoupí také verze od HP a Lenova. To také znamená, že Cezanne už nepodléhají informačnímu embargu a my se třeba od Tom's Hardware dozvíme, že mají opravdu celkem 16 linek PCIe 3.0, z nichž je 8 určeno pro grafickou kartu a zbytek pro dvě NVMe zařízení. 
 
Zdroj: VideoCardz


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere
Společnost Nvidia nedávno představila nové karty CMP pro těžbu kryptoměn. Jak se zjistilo, dva nejslabší modely budou ještě na architektuře Turing. Nyní už víme, že na Ampere bude založena jen nejsilnější verze.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát
Vysoké ceny kryptoměn se pochopitelně výrazně projevily i na počtu lidí, kteří do nich nově investují. Na platformě Robinhood jejich počet stoupl na více než 10násobek a jde nyní o miliony nových drobných investorů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
26.2.2021, aktualita, Milan Šurkala