www.svethardware.cz
>
>
>

Diamond Viper II Z200 Savage2000

, , zpráva
Nový čip od S3 Savage2000 v akci od Diamond.
K oblíbeným
reklama
Firma Diamond, známá svými vysoce výkonnými grafickými kartami, osadila na svůj novinku čip Savage2000 firmy S3. Avšak aby firma S3 (nebo Diamond ?) zajistila stabilitu svého čipu byla nucena poněkud omezit výkon, jak je nakonec v testech vidět. Specifikace je následující :
  • 128 bitový 2D/3D procesor vyrobený 0.18 mikronovou technologií běžící na 125 MHz
  • 32 MB SDRAM taktovaná na 155 MHz
  • podpora AGP 1x/2x/4x
  • 350 MHz převodník RAMDAC
  • rozlišeni až 2048x1536
  • 32 bitové renderování + 32 bitový Z-buffer
  • komprese textur podle S3TC
  • TV-výstup a výstup na video
  • plná podpora DVD

Problém s touto kartou je, že podle původní specifikace měl procesor běžet na 150 MHz, zatímco nyní běží na 125 MHz. I tak však dává této kartě schopnost vygenerovat až 500 Mtexelů za sekundu, což je přece jen o něco málo více než GeForce 256 (480 Mtexelů za sekundu).

Ke kartě dostanete balík softwaru včetně plné verze hry TrickStyle od Acclaimu, trial verze hry Slave Zero do Accolade, pár dem na využití S3TC, prográmek na přehrávání DVD videa, atd. Pokud máte zájem o opravdu zdrcující detaily, najdete je zde.

Takhle vypadá Savage2000 od Diamondu, když otevřete krabici:
Viper II Z200


Divíte se jako já : “A kdeže má ta karta něco jako větráček, ha ?!”. Nedivte se, díky 0.18 m technologii a poměrně nízké taktovací frekvenci se téměř nezahřívá a proto mu pouhý pasivní chladič bohatě stačí.

Testování
Tentokrát proběhlo jen na dvou procesorech P III 600 MHz a Celeronu 300A se základní deskou Abit BE6-II a 128 MB SDRAM. Použitý disk nese označení 102AA a je to 10.2 GB Caviar firmy Western Digital s “kotouči” rotujícími rychlostí 5400 otáček za minutu. Systém Windows 98 je samozřejmostí.
Porovnávána byla s kartami ATI Rage Fury MAXX, nVIDIA GeForce 256 SDR a GeForce 256 DDR, obě s 32 MB SDRAM.

Hry snad již tradiční : Quake II Demo1 + Crusher, Quake 3 Test a Expandable. Pro Quake 3 byla použita rozlišení 640x480, 800x600, 1024x768, 1280x960 a 1600x1200 plus možnosti nastavení kvality obrazu na nejrychlejší, obyčejné a super kvalitní.

Výsledky
Nejsou pro nový Savage2000 nijak příznivé a jen firmy S3 a Diamond vědí proč. Tato karta je plná extrémů, takže zatímco v Quake 2 Demo1 jen o něco málo předstihla ATI Rage Fury MAXX a výsledkem 126 fps na PIII 600 a 63 fps na Cel 300A se příliš nevyznamenala. To platí i pro Quake 2 Crusher, i když zde již byl jeho náskok před ATI o něco větší (tento vyhrály GeForce – náskok vždy alespoň o 15 %), pak v Quake 3 s přehledem držela na nižších rozlišeních krok s oběma GeForce v nejrychlejším módu a pro super kvalitní obraz dokonce ve všech testovaných rozlišeních. V módu obyčejné, však opět spadla na svůj “Quake2” výkon. Expandable tuto kartu dorazil úplně. Direct 3D zjevně není silnou stránkou Savage2000. Detailní grafy výsledků testů najdete zde.

Nakonec ještě DVD. Ano, má plnou podporu DVD, ale pokud máte procesor s nižší frekvencí než 500 MHz budete zklamáni trháním obrazu, takže ano, ale chce to poněkud rychlejší procesor.

Závěr
Tahle karta není zas až tak špatná, i když její výkon by mohl být kapánek vyšší. Snad se dočkáme lépe taktované verze. Její výsledky v Quake 3 pro super kvalitní obraz jsou výtečné a prvotní cenou kolem (snad) 200$ útočí přímo na nový GeForce, (SDR - 250$, DDR - 350$), i když jeho kvalit nedosahuje. Pokud hledáte levnou kartu pro hraní v nižších rozlišeních, anebo to risknete na plné detaily, pak je určena právě pro vás.

Zdroj FiringSquad
reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková