www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Digitimes: Intel se stane 2. největším zákazníkem firmy TSMC, předhoní AMD

Digitimes: Intel se stane 2. největším zákazníkem firmy TSMC, předhoní AMD
, , aktualita
RetiredEngineer komentuje zprávu serveru Digitimes, dle níž by se Intel měl stát v průběhu příštích let velice významným zákazníkem firmy TSMC, a to hned tím nejdůležitějším po firmě Apple. 
K oblíbeným
reklama
To by tak znamenalo, že Intel by měl k dispozici jednak svoje vlastní kapacity a vedle toho navíc i významnou část kapacit firmy TSMC, čemuž by se AMD jednoduše nemohlo rovnat a jeho jediná možnost by byla obrátit se na společnost Samsung. Je ale také třeba říci, že RetiredEngineer sám upozorňuje, že se mu v dané zprávě nezdá více věcí, a tak bude zatím nejlepší ji brát spíše jako fámu.
 
Ostatně sám Intel nedávno sdělil, že zásadní rozhodnutí ohledně outsourcingu udělá až s Patrickem Gelsingerem, který u kormidla ještě není. Na druhou stranu jde zase o rozhodnutí, která je třeba učinit co nejdříve a v zákulisí se mluví i o tom, že Intel s TSMC už v předchozím roce podepsal dohodu o výrobě procesorů 3nm procesem. 
 
 
Dle zprávy serveru Digitimes se tak má Intel stát druhým největším zákazníkem firmy TSMC hned po firmě Apple, což se může ale výlučně týkat těch nejpokročilejších procesů, ovšem o ně jde především. Konkrétně to je 3nm proces, který bude spuštěn ve velkém v druhé polovině příštího roku a tato spolupráce má pokračovat i v případě 2nm procesu. 
 
Právě proto jsou lidé z průmyslu toho názoru, že firmě AMD nyní zbývají jen asi dva roky na to, aby zvyšovala svůj podíl na trhu. Především na serverovém trhu musí dosáhnout alespoň 20 %, aby po opětovném zotavení Intelu měla dobrou výchozí pozici a mohla se bránit, a to proti zvýšenému cenovému a marketingovému tlaku Intelu. Čili čím nižšího podílu na trhu AMD dosáhne, tím rapidněji jej poté může postupně ztrácet.
 
Bude velice zajímavé sledovat jednání Intelu a snad se také od nového vedení firmy dozvíme podrobnosti o plánovaném outsourcingu. Vypadá to, že se mezi ním a AMD schyluje k bitvě o kapacity firmy TSMC, i když ta už možná nějakou dobu zuří. Závěr zprávy ostatně říká, že AMD už dle šuškandy reviduje své plány na výrobu pomocí procesů, které přijdou po 5nm technologii. Intel se tak může pokusit AMD odstavit od linek firmy TSMC, aby si je zabral sám pro sebe, což by byla jistě velice efektivní strategie. Intel přitom s TSMC spolupracuje dlouhodobě, jen dosud nevyužil tchaj-wanské výrobní kapacity pro produkci zásadních produktů, ale to se s největší pravděpodobností změní. Záleží spíše na tom, jaký rozsah to celé bude mít. 
 
To vše už bude práce pro Gelsingera, který do Intelu hned po škole nastoupil s poznámkou personalisty, že je "chytrý, arogantní a průbojný". Pokud tyto vlastnosti neztratil, může mít AMD před sebou už jen pár let relativní pohody, z nichž se musí snažit získat co možná nejvíc. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere
Společnost Nvidia nedávno představila nové karty CMP pro těžbu kryptoměn. Jak se zjistilo, dva nejslabší modely budou ještě na architektuře Turing. Nyní už víme, že na Ampere bude založena jen nejsilnější verze.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát
Vysoké ceny kryptoměn se pochopitelně výrazně projevily i na počtu lidí, kteří do nich nově investují. Na platformě Robinhood jejich počet stoupl na více než 10násobek a jde nyní o miliony nových drobných investorů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
26.2.2021, aktualita, Milan Šurkala