Digitimes: NVIDIA částečně přesune výrobu Ampere na 7nm TSMC

Digitimes: NVIDIA částečně přesune výrobu Ampere na 7nm TSMC
, , aktualita
Dle tchaj-wanské mutace DigiTimes se společnost NVIDIA chystá v průběhu příštího roku přejít od Samsungu a jeho 8nm procesu k firmě TSMC, v jejímž případě chce využít 7nm proces. NVIDIA by ale nemusela opustit Samsung zcela. 
K oblíbeným
reklama
Ještě před rozborem zprávy od DigiTimes (překlad) je třeba poznamenat, že už grafické čipy Ampere A100 s velikostí 826 mm2 jsou tvořeny 7nm procesem firmy TSMC, takže není opravdu žádný důvod si myslet, že by se ten nehodil i pro menší čipy stejné generace. Může jít leda o kapacity, ceny či jiné věci nesouvisející přímo se samotnou technologií a jejími možnostmi. 
 
 
O údajných problémech Samsungu s výtěžností čipů Ampere na 8nm procesu se toho už namluvilo dost. Prý by za tím mohla stát i sama NVIDIA, která dle fám objednávky uměle škrtí a čeká na zlepšení výtěžnosti a také na to, s čím přijde AMD. Jak tomu skutečně je, to se asi nedozvíme, nicméně zpráva od DigiTimes nahrává názoru, že NVIDIA asi opravdu není se Samsungem moc spokojena, neboť plánuje přechod k 7nm procesu firmy TSMC, a to v případě výroby herních GPU pro GeForce. 
 
Dozvídáme se také, že TSMC mohlo NVIDII oslovit s velice zajímavou nabídkou vzhledem k tomu, že už začal postupný přechod na 5nm výrobní kapacity, což v příštím roce uvolní značnou část 7nm kapacit. To mimochodem vypadá jako velice dobrá příležitost pro AMD, které bude 7nm proces dále intenzivně využívat pro Zen 3, RDNA 2 a první CDNA. 
 
NVIDIA také může prostě jen rozdělit svou výrobu čipů Ampere mezi Samsung a TSMC, přičemž výkonnější GA102 a GA104 by mohly zůstat na 8nm procesu a další Ampere by už mohly být tvořeny v továrnách TSMC. Zpráva ale mluví o přesunu výroby, takže dle toho by mělo jít alespoň částečně o opuštění 8nm procesu Samsungu. A pokud je něco nepravděpodobné, pak je to výroba dvou verzí stejného čipu zároveň u Samsungu a TSMC, což by mohlo způsobit jen problémy. 
 
Nabízí se zde ale schůdné řešení, a to vypuštění nových modelů RTX 3000 Super, které by už byly založeny na 7nm čipech, a to za předpokladu, že by mohly nabídnout vyšší výkon než dnešní verze. Takové karty ale mohou přijít až někdy za rok, což ostatně není v rozporu s informacemi od DigiTimes. To by rovněž znamenalo, že NVIDIA nemá s 8nm procesem Samsungu v zásadě problém a nechystá se jej opustit co možná nejdříve. Ostatně nyní asi ani nemá jinou možnost, ale v druhé polovině příštího roku už by i dle DigiTimes mohly být 7nm kapacity TSMC volnější. 
 
Uvidíme, zda se něco z toho v dohledné době potvrdí. NVIDIA by mohla více odkrýt své karty poté, co je 28. října ukáže i AMD. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek
Vývojáři tento týden vypustili do světa linuxovou distribuci Fedora ve verzi 33, která představuje jednu z největších aktualizací v historii systému. Nabízí souborový systém Btrfs jako výchozí a designové změny díky prostředí GNOME 3.38.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“? Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“?
Microsoft pro příští rok chystá snad největší změny vzhledu Windows 10 od jeho vydání. Projekt s kódovým označením „Sun Valley“ údajně promění Průzkumníka souborů, nabídku Start i další součásti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik9 komentářů
Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači
Už roky se spekuluje, že Apple chystá vlastní vyhledávač, který by narušil dominanci společnosti Google. Nyní se objevují další informace, které tyto dohady zesilují a Applebot by se snad mohl stát základem nového vyhledávače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars
NASA hlásí, že vesmírné plavidlo s roverem Perseverance na palubě už má za sebou půlku své cesty, která vede k Marsu. Už mu tak zbývá urazit "pouze" 235 milionů kilometrů, než vstoupí do atmosféry a půjde na přistání. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
RTX 3070 se chystají k prodeji, Gigabyte představuje své modely RTX 3070 se chystají k prodeji, Gigabyte představuje své modely
Dnes vstoupí do prodeje grafická karta GeForce RTX 3070, což bude možná trošku zastíněno dozvuky včerejší prezentace nových Radeonů, ale to plným právem. Gigabyte již své modely představil, ovšem jak jsou na tom zásoby v obchodech? 
Včera, aktualita, Jan Vítek