www.svethardware.cz
>
>

Díky MIT bude možné číst i zavřené knihy

Díky MIT bude možné číst i zavřené knihy
, , aktualita
Asi před deseti lety výzkumníci z MIT ukázali, že mohou využít snímání v terahertzových frekvencích pro přečtení dopisu uzavřeného v obálce FedExu. Nyní v MIT Media Lab tuto metodu značně zdokonalili.
K oblíbeným
reklama
Výzkumníci MIT Media Lab nyní zkombinovali snímání v terahertzových frekvencích s jistým sofistikovaným algoritmem pro zpracování zachycených dat, díky čemuž bude možné číst text i ze zavřených knih. Taková technologie může posloužit nejen špiónům nebo velkému bratru, ale také historikům, kteří se budou snažit číst knihy příliš poškozené nebo choulostivé na to, aby se mohly otevřít.

V MIT v tomto případě vytvořili jakéhosi hybrida mezi sonarem a letištními skenery, kterými musíme projít na cestě k letadlu. Využívá elektromagnetického záření v terahertzových frekvencí a nízké intenzitě. Takové vlny nejsou ani milimetr dlouhé a jsou vhodnější než jiné typy vln, jež mohou procházet materiálem (zvukové či rentgenové). Jde o to, že různé chemické substance dokáží absorbovat terahertzové elektromagnetické vlny, takže takový záznam vytvořený inkoustem nebo jiným barvivem se pak dobře ukáže na měritelných změnách. Právě to dokáží letištní skenery využít k identifikaci různých látek. Rentgenové záření přitom není schopno rozlišit mezi čistým papírem a popsaným papírem, takže se pro takovou věc nehodí.

Využívá se zde také princip refrakce, čili lámání elektromagnetického záření (a dle dalšího popisu technologie snad i reflexe, tedy odrazu). Mezi jednotlivými stránkami jsou malé kapsičky vzduchu, které jsou jen několik mikrometrů tlusté (pokud však nejde o knihu v pokročilém stádiu rozkladu). Právě díky rozdílu v refrakci mezi vzduchem a papírem je možné zjistit, že skener začal zkoumat novou stránku a především se díky rozhraní mezi papírem a vzduchem záření odrazí zpět k detektoru. Vysokofrekvenční elektromagnetické záření se dá také využít podobně jako sonar, a to využitím velice krátkých impulzů, v jejichž případě se může změřit, za jak dlouho se odrazily do detektoru a tím se přesně změří i hloubka, do které se dostaly. To navíc v daleko vyšší přesnosti než při využití ultrazvuku.

Údaje ze skenovacího zařízení zpracovává algoritmus vyvinutý na Georgia Tech, který je schopen si poradit i se zvlněnými stránkami a špatně vytisknutým textem. O technologii již vyjádřilo zájem Metropolitní muzeum v New Yorku, aby se tamní pracovníci mohli podívat do starých knih, které jsou v takovém stavu, že se je nikdo neodvažuje otevřít. Velice zajímavý je také samotný algoritmus, o němž autor skeneru z MIT prohlásil, že je schopen se snadno vypořádat s většinou ověřovacích systémů captcha.

Zdroj: Extremetech
reklama
Nejnovější články
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů
Americké sankce dokázaly srazit na kolena i velký Huawei, a tak rozhodně mají značný dopad, který pociťují i čínští výrobci čipů jako společnost SMIC. My se nyní dozvídáme, že čínské firmy začaly skupovat starší výbavu pro své továrny. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí
Na konci minulého týdne se k německým zákazníkům dostalo alespoň 120 procesor Core i7-11700K z nové generace Rocket Lake-S, která ale bude vypuštěna na trh až na konci tohoto měsíce. Co na to Intel?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
BenQ SW271C: nový 4K monitor s 16bit LUT i podporou HLG a HDR videa BenQ SW271C: nový 4K monitor s 16bit LUT i podporou HLG a HDR videa
BenQ představil nástupce svého fotografického monitoru SW271, nový model SW271C. Jak už je dnes zvykem, novinka cílí nejen na fotografy, ale i na dnes čím dál populárnější video. Umí tak HLG, HDR10 a přizpůsobit se snímkovací frekvenci videa.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala