www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Dočkáme se nakonec systému Microsoft Android?

Dočkáme se nakonec systému Microsoft Android?
, , aktualita
Končí definitivně pokus prosadit mobilní verzi Windows? Steven J. Vaughan-Nichols domnívá, že Microsoft teď vsadí vše na vývoj vlastních aplikací pro Android a možná se dočkáme i jeho vlastní verze Androidu. A je taková změna kurzu pro Redmond riziková?
K oblíbeným
reklama
Po ne až tak dávné konferenci Microsoft pro vývojáře Build 2016 v San Franciscu se na základě prezentovaných produktů i sdělených prohlášení vysokých představitelů redmondského giganta začínají objevovat komentáře ohledně budoucí strategie společnosti, včetně aktuálních drobných korekcí i zásadnějších změn kurzu.

Steven J. Vaughan-Nichols z Computerworldu si na základě sdělení z uvedené konference, že Windows 10 Mobile letos nejsou prioritou, myslí, že Microsoft se prioritně zaměří na vývoj aplikací pro Android a vlastně tak víceméně vzdává úsilí o prosazení vlastního operačního systému pro mobilní telefony. Nejdřív stručně probereme Vaughan-Nicholsovi argumenty a pak přidám svou vlastní polemiku s jeho názorem.

Vaughan-Nichols nejprve připomíná klíčová čísla – po loňském nepříjemném propadu se podle Gardnerů dostal tržní podíl mobilních Windows někam na 1,7 %. Podle redaktora Computerworldu je to jasný důkaz nezájmu jak uživatelů, tak vývojářů. Podle jiných čísel od IDC mají mobilní Windows 2,2 % mobilního trhu. Buď jak buď, ať tahle čísla vůbec nevypadají dobře.

Podle Vaughan-Nicholse se na základě uvedených výsledků Microsoft teď místo na mobilní Windows soustředí na vývoj aplikací pro Android a možná vydá i vlastní verzi tohoto systému. Příznakem soustředění na Android je, že společnost portuje aplikace dříve typické pro Windows do prostředí Androidu. Jako příklad uvádí třeba Cortanu.


Microsoft Android


Dále usuzuje, že za nákupem Xamarinu je snaha umožnit provoz .NET Frameworku a programů psaných v jazyce C# na Androidu (a iOS). Forrester Research mluví o cross-platformní strategii Microsoftu. Slabina uvedené argumentace ohledně Xamarinu podle mě tkví v tom, že se dá interpretovat i obráceně – jako snaha přetáhnout vývojáře do vlastního ekosystému a přitom jim nechat možnost i nadále vyvíjet i pro Android a iOS.

Nakonec Vaughan-Nichols zmiňuje už rok trvající spolupráci mezi Microsoftem a Cyanogenem. Výsledkem této kooperace dvou významných hráčů podle něj bude buď přímo Microsoft Android, nebo systém pod jiným názvem, ale plný služeb Microsoftu a vazeb na jeho cloud. To nezní ani špatně, ani úplně nelogicky.

Teď ta slibovaná rizika takovéto redmondské strategie. Už delší dobu se objevují pokusy dostat Android na desktop – naposledy třeba Remix OS. Co když budou uvedené pokusy úspěšné? Dále se podle všeho teď Microsoftu začíná dařit v segmentu 2-in-1 (Surface, Surface Pro a Surface Book) a Android je v tomto segmentu konkurentem Windows 10. Měl by tedy vůbec podporovat konkurenční platformu? Na druhou stranu by čistě teoreticky mohl být vlastní redmondský Android zbraní proti cizím Androidům na desktopu – prostě záložní plán B.

Na rozdíl od Vaughan-Nicholse soudím, že Microsoft má dvě paralelní strategie. Jednak skutečně chce dostat maximum svých aplikací i služeb na Android i na iOS a jednak nevzdává ani mobilní Windows. Příští rok mají přijít telefony třídy Surface a vše může být rázem jinak. Pokud budou tyto novinky stát za to. Možná Microsoft jenom vyčkává, protože současné modely Lumia nejsou až tak moc úspěšné.

Navíc se podle mnoha příznaků zdá, že vývojáři začínají mít zájem o univerzální aplikace, což by časem znamenalo i dostatek aplikací pro mobilní Windows. Pozitivní na tom každopádně je to, že uživatelé budou mít v mobilním (a možná i desktopovém) segmentu pořád hodně na výběr.

Zdroj: Computerworld
reklama
Nejnovější články
Překvapením Nvidia GTC 2021 bude i soutěž o GeForce RTX 3090 Překvapením Nvidia GTC 2021 bude i soutěž o GeForce RTX 3090
Zítra bude spuštěna virtuální konference GTC 2021 společnosti Nvidia z kuchyně Jensena Huanga. Ten slíbil i nějaká ta překvapení a jedním z nich budou i schované poklady v rámci prezentace včetně GeForce RTX 3090.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Prodeje PC překvapivě stoupají. I přes nedostatek komponentů Prodeje PC překvapivě stoupají. I přes nedostatek komponentů
Podle nejnovějších dat IDC zažil celosvětový trh s počítači výrazný meziroční růst. I přes pokračující nedostatek komponentů se mělo v 1. čtvrtletí 2021 prodat o polovinu více počítačů než vloni.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Časopis Playbox začne s prodejem fotek a dalších děl jako NFT Časopis Playbox začne s prodejem fotek a dalších děl jako NFT
K módě prodeje NFT se přidává další velký hráč. Bude jím časopis Playboy, který po 67 letech přešel do čistě digitální formy a nyní chce začít prodávat kolekci svých děl, na kterých se podíleli i známí umělci.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Neuralink Elona Muska ukázal video makaka, jak hraje Pong svou myslí Neuralink Elona Muska ukázal video makaka, jak hraje Pong svou myslí
Společnost Neuralink Elona Muska se snaží vyvinout rozhraní, které umožní přenášet signály z mozku do různých zařízení. Má pomoci např. paralyzovaným lidem znovu ovládat své končetiny. Prozatím ale umožňuje opicím hrát hru Pong.
9.4.2021, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Překvapení roku: Samsung údajně přinese OLED TV s panely od LG Překvapení roku: Samsung údajně přinese OLED TV s panely od LG
Samsung Electronics podle nejnovějších spekulací jedná s LG Display o nákupu OLED panelů pro své televizory. Důvodem k tomuto překvapivému rozhodnutí by měla být rostoucí cena LCD panelů, které Samsung dosud upřednostňoval.
9.4.2021, aktualita, Jáchym Šlik