www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Dočkáme se nakonec systému Microsoft Android?

Dočkáme se nakonec systému Microsoft Android?
, , aktualita
Končí definitivně pokus prosadit mobilní verzi Windows? Steven J. Vaughan-Nichols domnívá, že Microsoft teď vsadí vše na vývoj vlastních aplikací pro Android a možná se dočkáme i jeho vlastní verze Androidu. A je taková změna kurzu pro Redmond riziková?
K oblíbeným
reklama
Po ne až tak dávné konferenci Microsoft pro vývojáře Build 2016 v San Franciscu se na základě prezentovaných produktů i sdělených prohlášení vysokých představitelů redmondského giganta začínají objevovat komentáře ohledně budoucí strategie společnosti, včetně aktuálních drobných korekcí i zásadnějších změn kurzu.

Steven J. Vaughan-Nichols z Computerworldu si na základě sdělení z uvedené konference, že Windows 10 Mobile letos nejsou prioritou, myslí, že Microsoft se prioritně zaměří na vývoj aplikací pro Android a vlastně tak víceméně vzdává úsilí o prosazení vlastního operačního systému pro mobilní telefony. Nejdřív stručně probereme Vaughan-Nicholsovi argumenty a pak přidám svou vlastní polemiku s jeho názorem.

Vaughan-Nichols nejprve připomíná klíčová čísla – po loňském nepříjemném propadu se podle Gardnerů dostal tržní podíl mobilních Windows někam na 1,7 %. Podle redaktora Computerworldu je to jasný důkaz nezájmu jak uživatelů, tak vývojářů. Podle jiných čísel od IDC mají mobilní Windows 2,2 % mobilního trhu. Buď jak buď, ať tahle čísla vůbec nevypadají dobře.

Podle Vaughan-Nicholse se na základě uvedených výsledků Microsoft teď místo na mobilní Windows soustředí na vývoj aplikací pro Android a možná vydá i vlastní verzi tohoto systému. Příznakem soustředění na Android je, že společnost portuje aplikace dříve typické pro Windows do prostředí Androidu. Jako příklad uvádí třeba Cortanu.


Microsoft Android


Dále usuzuje, že za nákupem Xamarinu je snaha umožnit provoz .NET Frameworku a programů psaných v jazyce C# na Androidu (a iOS). Forrester Research mluví o cross-platformní strategii Microsoftu. Slabina uvedené argumentace ohledně Xamarinu podle mě tkví v tom, že se dá interpretovat i obráceně – jako snaha přetáhnout vývojáře do vlastního ekosystému a přitom jim nechat možnost i nadále vyvíjet i pro Android a iOS.

Nakonec Vaughan-Nichols zmiňuje už rok trvající spolupráci mezi Microsoftem a Cyanogenem. Výsledkem této kooperace dvou významných hráčů podle něj bude buď přímo Microsoft Android, nebo systém pod jiným názvem, ale plný služeb Microsoftu a vazeb na jeho cloud. To nezní ani špatně, ani úplně nelogicky.

Teď ta slibovaná rizika takovéto redmondské strategie. Už delší dobu se objevují pokusy dostat Android na desktop – naposledy třeba Remix OS. Co když budou uvedené pokusy úspěšné? Dále se podle všeho teď Microsoftu začíná dařit v segmentu 2-in-1 (Surface, Surface Pro a Surface Book) a Android je v tomto segmentu konkurentem Windows 10. Měl by tedy vůbec podporovat konkurenční platformu? Na druhou stranu by čistě teoreticky mohl být vlastní redmondský Android zbraní proti cizím Androidům na desktopu – prostě záložní plán B.

Na rozdíl od Vaughan-Nicholse soudím, že Microsoft má dvě paralelní strategie. Jednak skutečně chce dostat maximum svých aplikací i služeb na Android i na iOS a jednak nevzdává ani mobilní Windows. Příští rok mají přijít telefony třídy Surface a vše může být rázem jinak. Pokud budou tyto novinky stát za to. Možná Microsoft jenom vyčkává, protože současné modely Lumia nejsou až tak moc úspěšné.

Navíc se podle mnoha příznaků zdá, že vývojáři začínají mít zájem o univerzální aplikace, což by časem znamenalo i dostatek aplikací pro mobilní Windows. Pozitivní na tom každopádně je to, že uživatelé budou mít v mobilním (a možná i desktopovém) segmentu pořád hodně na výběr.

Zdroj: Computerworld
reklama
Nejnovější články
Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4 Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4
Corsair si připravil 32GB moduly Vengeance LPX DDR4, které tvoří až 256GB sadu pro velice náročné uživatele. Kapacita pamětí nám tak uspokojivě roste, a tak se podívejme, co vše si můžeme v tomto případě pořídit.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware
Už to nebude trvat dlouho a hráči se budou moci vžít do kůže Blazkowiczových dvojčat, která budou v Paříži hledat po svém otci a půjdou přitom přes hromady mrtvol nacistů. Nyní už tak víme, co k tomu bude v PC verzi zapotřebí za hardware.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series
AMD by se rádo zasadilo o to, aby starší desky s čipsety sérií 400 nebo dokonce 300 nenabízely žádnou formu podpory rozhraní PCI Express 4.0. Výrobci desek si to ale rozhodně nemyslí a mezi ně nyní patří i Biostar.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc
Vedle nabídky firmy AMD a jejích serverových procesorů EPYC může být seznam cen procesorů Xeon od Intelu jak z jiného světa. To platí zvláště pro speciální procesory, které se ani neobjevují v běžné nabídce, a tím je i Xeon Platinum 8284. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci? Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci?
Je pochopitelné, že americký prezident Richard Nixon měl připraven projev i pro případ, že by mise Apollo 11 nevyšla a Armstrong, Aldrin a Collins se už nevrátili domů. Tento projev sice naštěstí pronést nemusel, ale my si jej i tak můžeme přečíst. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek10 komentářů