reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Doplňky k počítači pro pohodlnější práci

21.1.2011, Jiří Černý, článek
Doplňky k počítači pro pohodlnější práci
V tomto článku si představíme řadu zajímavých doplňků, které vám dokážou značně usnadnit práci na notebooku - ať už se zrovna nacházíte doma či venku. Hlavní důraz přitom bude kladen na ergonomii.
Kapitoly článku:
Už když jsem před několika týdny pracoval na článku o ergonomii a noteboocích, napadlo mě, že by nebylo od věci věnovat samostatný příspěvek právě těm doplňkům, které vám teoreticky mohou práci na notebooku značně ulehčit a v mnoha případech jejich používáním i předejdete eventuálním zdravotním problémům. Jelikož celkově vzato je takových opravdu velké množství, pokusil jsem se pro potřeby tohoto článku vybrat alespoň pár nejzajímavějších (z mého úhlu pohledu). Některé z nich pochopitelně sám používám.

Většina prakticky koncipovaných doplňků zohledňuje mobilní charakter notebooků a počítá s tím, že můžete chtít pracovat i na méně obvyklých místech. Majitele stolního počítače např. rozhodně nenapadne příliš přemýšlet nad osvětlením, protože si v případě potřeby prostě zapne lustr/ lampičku. Oproti tomu s notebookem jsem se i já již několikrát ocitnul v situaci, kdy bylo nutné něco naléhavě vyřešit v pozdních večerních hodinách a vhodný zdroj světla nikde po ruce (běžná situace na terénních praxích blahé paměti).


Není nad dobré osvětlení!

Toto se do jisté míry odráží pochopitelně i na velikosti. Tzv. minimyše nejsou vyráběny jako „mini“ kvůli tomu, že by se s nimi snad pracovalo o hodně pohodlněji, ale abyste je mohli bez obtíží strčit do kapsy. Na druhé straně – ty „ergonomicky nejsilnější“ doplňky jsou zase určeny jen pro využití v domácích podmínkách (a rozhodně je nelze považovat za miniaturní). Takové si koupíte tehdy, když chcete používat notebook místo PC i v kanceláři (nejen během cesty do ní) a potřebujete tak mnohem větší komfort, než jaký vám může nabídnout základní klávesnice + TouchPad.

Výsledný text je jakýmsi kompromisem – primárně jsem se zaměřil na ergonomii, ale jisté výrobky - navržené za účelem usnadnit vám práci i zábavu v „extrémních podmínkách“ (nedostatek prostoru, světla, etc.) - mi připadají natolik pozoruhodné, že by byla prostě škoda je z diskuze úplně vynechat.


Myš aneb když TouchPad nestačí


Dobrá myš k notebooku by jednoznačně měla bez zádrhelů fungovat na více druzích povrchu (viz kupříkladu technologie Microsoft® BlueTrack™, která si údajně poradí s kamenem stejně jako s lavičkou v parku), jelikož stůl (natož pak podložku) k dispozici rozhodně všude nemáte. Za samozřejmost považuji rovněž dlouhou výdrž baterií u bezdrátových myší, které pravděpodobně budete preferovat – stejně jako „obouručný“ ergonomický design umožňující používat myš pravákům i levákům (připomeňme, že sehnat kvalitní ergonomickou myš právě pro leváky nebývalo vždy úplně jednoduché).


...reklama nelhala, myš funguje skutečně na JAKÉMKOLIV povrchu...

Otázku zda k notebooku preferovat minimyš je složité zodpovědět. Obecně vzato považuji za poměrně zbytečné mít jednu myš na doma a jednu „cestovní“. V takovém případě bych si ale minimyš nejspíš dobrovolně nekoupil, protože jsem dlouhodobě zvyklý na větší rozměry a s něčím o velikosti cca kreditní karty si příliš nerozumím.

Pokud se vám však s minimyší manipuluje dobře, oceníte jistě i její přínosy pro práci v domácím prostředí. Tou nejčastěji vyzdvihovanou výhodou je značná úspora místa na pracovním stole. K minimyším ale nutno dodat, že docela záleží na tom, jakou vlastně máte ruku. Je-li totiž příliš velká, částečně vám při ovládání myšky může „jezdit po stole“, vůbec nemluvě o problémech s klikáním. Ne, že i na to by se časem nedalo zvyknout, ale o komfortu jde jen těžko mluvit.

Skutečným extrémem jsou pak produkty jako EEM-GTMS-300BK, tedy ti úplně nejmenší hlodavci pro připnutí na prst. Jinou alternativou je Logisys Optical Finger Mouse (stejně tak několik let stará záležitost, nicméně ve své době inovativní). Jak to celé funguje? Nepohybujete po podložce myší, ale přímo ukazováčkem. Pohyb je následně přenášen do notebooku a ovládá kurzor. Co se nároků na prostor týče, Finger Mouse si úplně vystačí s plochou vašeho kolena, tudíž je naprosto ideální do autobusu, vlaku, letadla.... Její váha je přirozeně zanedbatelná (aby se prst jen tak neunavil), scrollovací kolečko + tlačítka lze ovládat palcem. Čistě z pohledu ergonomie mi však pořád přijde lepší klasický TouchPad/TrackPoint, ačkoliv mnozí uživatelé na Finger Mouse určitě nedají dopustit.


Logisys Optical Finger Mouse

Jistou zvláštnost představuje „rozkládací myš“, v podstatě jakýsi kompromis mezi minimyší a klasickou myší. Microsoft ARC Mouse pro potřeby převážení/přenášení z místa na místo lehce zredukujete až na 60% standadního stavu, přičemž nechybí ani funkce dobře známá všem majitelům mobilních telefonů, tzv. „véček“ - zapnutí/vypnutí prostým rozložením/složením myšky. Pokud ale na rozměry příliš nehledíte a jde vám především o to pracovat co možná nejpohodlněji, pak opravdovou ergonomickou lahůdkou jsou Switch Mouse.

V ČR se asi nejčastěji setkáte s variantou prodávanou pod názvem Velryba. Od obyčejných myší se liší základnou ve tvaru písmene V a posuvnou (ve čtyřech směrech) výdutí. Switch Mouse si prostě roztáhnete podle toho, jak vám nejlépe padne do ruky. Spodní základna je přenastavitelná stejně tak (v závislosti na tom, zda jste praváci či leváci).


Switch Mouse

Pozoruhodnou ergonomické myškou je bezesporu i 3M s vertikální konstrukcí. Na první pohled připomíná klasický joystick. Ta se ale dle mého soudu mnohem víc hodí k PC.


vertikální hlodavec od 3M
reklama