Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Doporučené grafické karty - březen 2012

29.3.2012, Petr Štefek, článek
Doporučené grafické karty - březen 2012
Uběhla již delší doba od našeho posledního přehledu, a tak je na čase zrevidovat zajímavé modely grafických karet, které jsou v současné nabídce světových výrobců. Mezi doporučenými kartami najdeme staré známé, ale také některé nově příchozí grafické karty.

Doporučené grafické karty pro HTPC


 

Gigabyte Radeon HD 6450 1GB DDR3 GV-R645SC-1GI


Jako první zajímavou grafickou kartu našeho přehledu uvedu pasivně chlazený model Radeonu z dílen Gigabyte, který je osazen čipem Caicos. Označení Radeon HD 6450 dává najevo, že jde o příslušníka řady Radeonů HD 6000, které v současné době nahrazuje řada Radeon HD 7000. V tomto případě, respektive low-endu, prozatím Graphics Core Next nemá horká želízka, a tak doporučení zůstanou do značné míry velmi podobná.

V případě HTPC nevadí ani 64bitová paměťová sběrnice, ani poměrně malá paměť DDR3 na frekvenci 1333 MHz. Zde se počítá hlavně s dobrou akcelerací videa a s velmi nízkou spotřebou podpořenou pasivním chlazením. Za 900 Kč s DPH dostanete přesně to, co v HTPC potřebujete, což jasně dokazuje také náš test HD HQV, kde Radeony HD 6000 obsadily první příčky. Na hry ovšem s touto grafickou kartou zapomeňte a pokud nebude východisko, tak vězte, že dokáže rozhýbat hry pouze několik let staré nebo novější v nízkém rozlišení a samozřejmě s nejnižšími detaily.
 
 

ASUS ENGT520 SL/DI/1GD3(LP)


Pokud nedáte dopustit na Nvidii, tak pro vás rozumnou alternativu představuje GeForce GT520, která se v případě Asusu dělá také jako low-profile s pasivním chladičem, což je základní předpoklad pro dlouhodobé bezproblémové provozování v HTPC. GeForce GT520 je vybavena jádrem GF119 na relativně vysoké frekvenci 810 MHz paměťmi typu GDDR3 na frekvenci 1200 MHz. Paměť o kapacitě 1 GB zde příliš velkého využití nenajde.Samozřejmostí je zde podpora DirectX 11 a hlavně firemní technologie PureVideo HD pro akceleraci HD video formátů. Co filmové fanoušky potěší v 5. generaci této technologie, je hlavně hardwarová akcelerace H.264, VC-1 a Mpeg-2 a také konečně podpora bitstreamu Dolby TrueHD a DTS-HD. Jako první karta vůbec se honosila možností dekódování 4K (3840x2160) videa. Kvalitativní výsledky v našem testu HD HQV ale tuto kartu odsoudily na druhou kolej. Je možné, že nejnovější ovladače této kartě pomohou a výsledky budou lepší, ale prozatím je to spíše volba číslo dvě.