Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Doporučené grafické karty - listopad 2011

2.11.2011, Petr Štefek, článek
Doporučené grafické karty - listopad 2011
Dnes si uvedeme zajímavé grafické karty v několika cenových relacích, jelikož na trhu je už opravdu přehršel různých variant a značek. Pro méně informované tak může být těžké se zorientovat.
Pokud Vás zajímají podrobnosti o parametrech jednotlivých grafických čipech AMD/ATI a NVIDIE, doporučujeme náš souhrnný Přehled desktopových grafických čipů.


Kategorie do 2 000 Kč


Sapphire Radeon HD 6450 512MB HM


Jako první zajímavou grafickou kartu našeho přehledu uvedu pasivně chlazený model Radeonu z dílen Sapphire, který je osazen čipem Caicos. Označení Radeon HD 6450 dává jasně najevo, že jde o příslušníka nejnovější řady Radeonů HD 6000.

K výběru do našeho seznamu top karet v dané cenové relaci jsem se rozhodl na základě předpokladů pro HTPC. Zde nevadí ani 64bitová paměťová sběrnice, ani poměrně malá paměť 512 MB. Zde se počítá hlavně s dobrou akcelerací videa a s velmi nízkou spotřebou podpořenou pasivním chlazením. Za 800 Kč s DPH dostanete přesně to, co v HTPC potřebujete. Na hry ovšem s touto grafickou kartou zapomeňte.
 
 

Sapphire Radeon HD 6750 512MB DDR5 11186-06-20G


Další volba v kategorii do 2 000 Kč byla poměrně jasná. Radeon HD 6750 je zajímavý, neboť použité GPU je se svými 720 stream procesory schopno „utáhnout“ i nejnovější hry, jako je Crysis 2 či Battlefield 3. Podpora DirectX 11 je zde samozřejmostí a k duhu přijde i špičková kvalita akcelerace videa, která spolu s levnějším Radeonem HD 6500/6600 patří na špičku současného trhu.

Na rozdíl od dražších variant Radeonů HD 6750 má tento konkrétní model Sapphire osazeny paměti DDR5 o kapacitě 512 MB. Oproti verzím s vyšší kapacitou ztrácí v praxi zhruba 5 %, ale jeho cena je o několik stokorun níže a vlezl se nám těsně pod vytyčenou hranici 2 000 Kč. Po přetaktování dokáže tento Radeon konkurovat podstatně dražším grafickým kartám a obslouží Full HD monitor i v případě nových her.
 
 

ASUS EAH6670 DC SL/DI/1GD3


Třetí volba této levné kategorie připadla také na kartu s čipem AMD, ale tentokrát jde o Radeon HD 6670, který má v současné době poměrně těžký život, neboť cenově od něj nejsou daleko podstatně výkonnější Radeony HD 6750. Radeon HD 6670 musí tedy být něčím speciální, aby si zasloužil vaší pozornost. Tento model Asusu je vybaven pasivním chlazením a stojí podstatně méně než jeho rival ze stáje Sapphire, která si za něj účtuje bez uzardění skoro o 450 korun více.

Grafická karta je vybavena chladičem s technologií DirectCU, který svou konstrukcí bez problému postačuje na pasivní odvod tepla z GPU Turks, jež běží na frekvenci 800 MHz a má k dispozici 480 stream procesorů. Na rozdíl od pasivně chlazeného Sapphire Radeonu HD 6450 uvedeného v tomto přehledu, není tento model low-profile a je vybaven dvouslotových chlazením. Jeho nasazení je tedy vhodné spíše ve velmi tichém domácím počítači, kde se počítá občas i s hraním her a sledováním filmů.