Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Doporučené LCD monitory: říjen 2012

30.10.2012, Pavel Kovač, návod
Doporučené LCD monitory: říjen 2012
Máme tu další díl našeho pravidelného přehledu doporučených LCD monitorů pro jednotlivé způsoby využití. Jaký monitor je pro vaše potřeby ten nejvýhodnější? Jaký nejlepší je právě na trhu? Vše se dozvíte v článku.
Pokud si začnete vybírat LCD monitor, narazíte vždy na nepřeberné množství modelů. V internetových obchodech se počet aktuálních monitorů na trhu pohybuje kolem 500. Nechte toto zdlouhavé přehrabování na nás! Vždy se podíváme na aktuální nabídku a vytipujeme si pár modelů pro každou kategorii, resp. použití. Ušetříme Vám tak množství času!

1. kapitola – horké novinky na trhu, které mohou zahýbat s výběrem. Zkusíme si analyzovat vývoj ceny LCD monitorů jako celku a výhled do budoucna.

2. kapitola - vybrané nejlevnější monitory. Cenová relace do 4 000 Kč. V této kategorii nelze očekávat zázraky, avšak jsou zde modely co překvapí a mohou sloužit velmi dlouho. Zvláště v době e-IPS panelů.

3. kapitola – výběr LCD monitorů pro ty, co hledají levné varianty. Od monitorů požadují jen běžné kancelářské použití a internet. Nepožadují pokročilé funkce a přesné podání barev.

4. kapitola – určená hráčům. Zde se podíváme na monitory s nejlepší odezvou, která je nejdůležitější pro hraní her.

5. kapitola – pro náročnější uživatele. Požadujete kvalitní podání barev a dobrou ergonomii? Nevadí vám si trochu připlatit za kvalitu, avšak nechcete zase extrémně drahý monitor? Pak je tato kapitola určena právě vám.

6. kapitola – absolutní špička v oboru. Požadujete perfektní barevné podání a současně perfektní konstrukci? Nevadí vám do monitoru investovat i několik desítek tisíc? Tak právě zde najdete odpověď.


Změny oproti minulému měsíci:


Největší změnou oproti minulému měsíci je přidání herního monitoru EIZO FS2333. Obvykle takovou změnu uvádím až v následujícím výčtu, ale tento monitor je natolik dobrý pro hráče, že je potřeba se o něm zmínit i zde. Má velmi dobrou odezvu a prakticky nulový inputlag! Jinak se nic zvláštního neudálo. Výrobci vydávají nové modely, avšak recenze na ně jsou teprve "ve výrobě", takže jejich větší várka bude příští měsíc.
 • Přidána recenze herního monitoru EIZO FS2333, který nově nahrazuje i starší model v doporučených. Jde o velmi zajímavý kousek pro hráče!
 • Přidána recenze LG IPS237L jakožto zástupce levných a pokračovatel LG IPS235V. Bohužel nás až tolik nepřesvědčil.
 • Přidána recenze Asus VG278H a VG278HE. Jde o zajímavé 120, resp. 144Hz monitory pro hráče, mají však své mouchy.


Seznam doporučených monitorů:

 • LG IPS235P
 • iiyama ProLite E2208HDD
 • Lenovo Idea D186
 • iiyama ProLite E1906S-S1
 • Dell P190S
 • Philips 235PQ2EB
 • HP ZR22w
 • Dell U2312HM
 • iiyama XB2374HDS
 • NEC EA232WMi
 • BenQ XL2420T
 • Asus VG278HE
 • EIZO S2433W
 • EIZO FS2333-BK+EP
 • EIZO EV2335W
 • Dell U2410
 • HP ZR2440w
 • Samsung S24A850DW
 • Dell U3011
 • HP ZR30W
 • NEC SpectraView 301
 • NEC PA301W
 • EIZO CG303W
 • EIZO FDH3601


Vývoj cen


Zde se snažíme respektovat nejprodávanější úhlopříčky (23" až 24"). Dle serveru Heureka.cz vezmeme prvních 20 monitorů a z jejich cen (s DPH) uděláme průměr. Každý měsíc se tedy mohou do výběru dostat mírně odlišné monitory. Vznikne nám tak pěkný mix, který respektuje aktuální nabídku nejsledovanějších monitorů. Všechny uváděné ceny budou s DPH.Průměrnou cenu 23" až 24" modelů je pro tento měsíc 5 892 . Předchozí měsíc měl průměrnou cenu 5 257 Kč. Z předchozího grafu je patrný hlavně fakt, že ceny se hodně srovnávají. Jsou zde stále modely s cenou kolem 10 000 Kč, ale ostatní oscilují kolem 4 000 Kč. Dnes tedy většina lidí kupuje monitory právě v této kategorii.Výhled do budoucnosti


Pokud doma máte nějaké 19" LCD, tak na něj rovnou zapomeňte. Dnes se na trh dostávají velmi levné 27" monitory s rozlišením 2560x1440, které poskytují slušně velkou plochu pro práci. Donedávna byl standard 24" monitor, avšak s nástupem levnějších 27" se zdá, že začátek příštího roku bude patřit právě jim. Takže se připravte a držte si klobouky!Novinky na trhuAOC a jeho 27" monitor s MHL (aktualita)


Společnost AOC přináší na trh nový 27" monitor řady myPlay, který je vybaven funkcí MHL, čili Mobile High-Definition Link. Díky ní můžeme k němu připojit chytrý telefon nebo jiné zařízení s operačním systémem Android a přehrávat si z něj třeba videa nebo nechat zobrazit cokoliv jiného a zároveň využít dobíjení. Podobnou funkci nabízí např. také monitory IPS7 od LG Electronics. Nový monitor dostal označení myPlay i2757Fm a chlubit se může panelem typu IPS s pozorovacími úhly 178°, který má ale bohužel pouze rozlišení Full HD. Dále nám nabídne jas 250 nit zajištěný podsvícením pomocí LED, odezvu 5 ms a statický kontrast 1000:1.MHL nabídne možnost zobrazení videa i v 1080p včetně audia, a to přes rozhraní micro-USB/HDMI. Pro tyto účely je monitor vybaven také reproduktory a pro připojení dalších zařízení i portem USB. Pro připojení k počítači je k dispozici analogový D-Sub a dva HDMI. Pak tu je také software Screen+, s jehož pomocí lze rozdělit plochu až na 4 samostatné panely, a funkce i-Menu umožní provádět nastavení pomocí myši.


Philips a celá série 3D monitorů s Ambiglow (aktualita)


Společnost MMD Monitors & Displays Czech Republic uvede na trh novou sérii 3D monitorů Gioco značky Philips. Mají to být vůbec první monitory od této firmy na našem trhu, které budou vybaveny technologií Ambiglow, která má prohloubit 3D vjem pomocí promítání barevného světla do prostoru okolo monitoru a také na předpokládanou stěnu za ním. Tím se má zobrazovaná plocha opticky zvětšit.

Co se týče použitého panelu, je typu AH-IPS a má podsvícení pomocí LED. Dále je třeba zmínit rozhraní HDMI a hub s porty USB 3.0, takže jde o zajímavé produkty. Více o nich ale firma MMD neoznámila, tedy ani přesné specifikace nebo modelová označení. Dle jiných informací by mělo jít o model 278G4DH s 27" obrazovkou.


BenQ a jeho 120 Hz 24" monitor (aktualita)


Společnost BenQ už má své bohaté zkušenosti s výrobou herních monitorů, u nichž je důležitá rychlá odezva, které nyní zúročuje ve 24" modelu XL2411T. Jde o monitor vybavený panelem typu TN, na čemž u herního modelu moc nezáleží. Slibuje ale obnovovací frekvenci 120 Hz, díky čemuž podporuje i technologii NVIDIA 3D Vision 2 a odezva GtG činí 1 ms. BenQ XL2411T dále nabídne rozlišení 1920 x 1080 a statický kontrast 1000:1 (dynamický je 12 milionů : 1). K počítači jej připojíme pomocí D-Sub, DVI či HDMI, na nichž má dosahovat neznatelného inputlagu (0,001 frame) a jeho stojan dovolí nastavení výšky, natočení, naklonění i funkci pivot.


ViewSonic a jeho nový dotykový monitor (aktualita)


ViewSonic ohlásil svůj nový dotykový displej TD2220, který využívá tzv. advanced dual point optical touch technology a také tvrdý povrch odolný proti poškrábání (třída 8H). Jinak jde o klasický LCD panel s technologií TN, úhlopříčkou 21,5" a rozlišením 1920 x 1080. Dotyková technologie umožní ovládání s využitím dvou prstů, ale využitelný je také stylus a vadit nebudou ani rukavice. Dotyková vrstva se připojuje pomocí rozhraní USB a jde o klasický HID, čili Human Interface Device. K dispozici pak budeme mít vstupy D-Sub a DVI s HDCP a také integrované reproduktory s certifikací SRS Premium Sound. Mezi ostatní specifikace patří Energy Star a EPEAT Silver.

iiyama připravila nový 24" IPS monitor (aktualita)


Japonská společnost iiyama uvádí na trh nový 24,1" monitor ProLite XB2485WSU, který je po záplavě TN konečně vybaven něčím lepším, a to panelem typu IPS. Ten již má samozřejmě podsvícení pomocí LED, které se již staly standardem a nabídne pozorovací úhly 178° v obou směrech. Zajímavé také je, že nejde o běžné rozlišení Full HD, ale o WUXGA s poměrem stran 16:10 a 1920 x 1200 pixelů. To už je pro práci daleko vhodnější, a zvlášť když použijeme stojan a jeho funkci pivot, bude prohlížení dokumentů jedna radost.
 
I-O Data a další 27" IPS monitor (aktualita)


Společnost I-O Data si připravila velmi zajímavý monitor. Jde o 27" model s označením LCD-MF271CGBR, který nabídne technologii IPS (In-Plane Switching) a rozlišení 2560 x 1440. Pokud tedy hledáte velký monitor schopný nabídnout velkou pracovní plochu, můžete si počkat, až s ním I-O Data přijde na trh. To by se mělo stát ještě tento měsíc, ale otázkou je, na jaké trhy se dostane nejdříve.

Philips se také vrhá do MHL (aktualita)


Philips, respektive společnost MMD Monitors & Displays Czech Republic, uvádí na náš trh nový LCD monitor s obrazovkou typu eIPS, a to model Philips 237E4QHAD. Ten se může pochlubit také technologií Smart MHL (Mobile High Definition Link), čili možností přehrávání videí i ve Full HD a zobrazování třeba her z telefonů se systémem Android. Zároveň můžeme telefon přitom dobíjet, takže jde o spojení kabelem. Monitor je vybaven 23" obrazovkou s poměrem stran 16:9 a klasickým rozlišením Full HD. Philips také zde nabízí vlastní TrueVision pro vyladění obrazu, pak tu je SmartImage Lite upravující kontrast, saturaci a další parametry s ohledem na aktuálně zobrazovaný obsah.

BenQ zůstává věrný VA technologii (aktualita)


Společnost BenQ zařazuje do své nabídky 2 nové monitory, které mají ve výbavě panely typu VA s úhlopříčkami 21,5" a 24". Jde o modely VW2230H a VW2430H s asymetrickým stojanem, bílým zpracováním a také zajímavě zpracovaným zeleným držákem pro mobilní telefon. Oba monitory kromě panelu VA nabídnou podsvícení pomocí LED, k tomu rozlišení 1920 x 1080, odezvu GtG 4 ms, kontrastní poměr 5000:1, jas 250 nit a konektory D-Sub, DVI a HDMI. Výrobce k tomu přidává vlastní Senseye 3 Human Vision Technology upravující podání obrazu i s pomocí sedmi přednastavení - Standard, Movie, Game, Photo, sRGB, Reading a Eco.

AOC a jeho USB monitor s úhlopříčkou 22" (aktualita)


Společnost MMD Monitors & Displays Czech Republic si připravila pro distribuci nový LCD monitor s úhlopříčkou 22", kterému má stačit pro přenos obrazového signálu i energie rozhraní USB. Firma hovoří o jednom kabelu, který se postará o oba účely, ale už neuvádí, zda tento kabel nemá více konektorů pro posílení napájení. Konkrétně jde o monitor AOC e2251fwu konceptu myConnect, vedle nějž může na stejném počítači či notebooku fungovat až 5 dalších stejných monitorů (plus hlavní obrazovka). To už je slušná pracovní plocha, i když otázkou je, jak se s tím chudák počítač vypořádá.

BenQ a GW60 řada monitorů (aktualita)


BenQ zařazuje do své nabídky nové monitory GW60, které jsou určeny pro firmy i domácnosti. Nabídnou nám design s 16mm okrajem kolem displeje a především 8bitové panely typu VA s podsvícením pomocí LED. BenQ k tomu přidá ještě různé režimy, jako je čtecí režim, eko mód a BenQ Senseye Human Vision pro kalibraci.

Monitory nabídnou rozlišení Full HD, odezvu Grey to Grey 4 ms, pozorovací úhly 178°, kontrastní poměr 5000:1. Co se týče typů nových monitorů a jejich konektivity, ta zahrnuje následující:
 • GW2260, GW2460 a GW2760 nabídnou konektory D-Sub a DVI-D
 • GW2260M, GW2460M a GW2760M budou disponovat D-Sub, DVI-D, vstupem na mikrofon a výstupem na sluchátka
 • GW2260HM, GW2460HM a GW2760HM nabídnou D-Sub, DVI-D, HDMI, vstup na mikrofon a výstup na sluchátka.


AOC 27" monitor s obrazovkou MVA (aktualita)


Na monitor určený pro profesionály pasovala společnost AOC svůj nový m2752Pqu, který nabídne 27" displej typu MVA. Profesionálové by ale jistě u takovéhoto panelu ocenili vyšší rozlišení a ne pouze 1920 x 1080 pixelů, což je na takovouto úhlopříčku už příliš hrubé. Dále se dočkáme podsvícení pomocí bílých LED, typického kontrastu 1200:1, jasu 300 nit a odezvy 8 ms GtG. Pro připojení k počítači pak poslouží D-Sub nebo lépe DVI-D, HDMI či DisplayPort. AOC k tomu také přihazuje software Screen+, s jehož pomocí si rozdělíme obrazovku až na 4 samostatné panely. V i-Menu pak lze provádět všechna možná nastavení pomocí myši a pak se dočkáme také reproduktorů pro základní ozvučení a USB hubu pro připojení periferií.

BenQ a další 24" VA (aktualita)


BenQ si připravil další LCD monitor a i tentokrát zapomněl na klasiku v podobě panelů TN. Namísto toho nabídne monitor BL2410PT s panelem typu VA a rozlišením 1920 x 1080 na 24" úhlopříčce. Dále má tato novinka ve specifikacích 178° pozorovací úhly v obou směrech, odezvu 4 ms GtG, kontrastní poměr 5000:1 a jas 250 nit.

K počítači jej připojíme pomoc rozhraní D-Sub, DVI a DisplayPort a dále získáme dvouportový USB hub, dva 1W reproduktory a také stojan dovolující nastavení výšky, natočení, naklopení i funkce pivot. Dále tu je senzor okolního osvětlení pro automatické nastavení jasu a také eko senzor, který detekuje přítomnost uživatele a případně pak monitor vypne. BenQ ještě nabídne Smart Reminder, který uživatele upozorní, aby si jednou za čas odpočinul od čučení do monitoru.


 
Na závěr 1. kapitoly si připomeňme spotřebu monitorů a roční náklady na provoz. Pokud chcete spořit energii, doporučujeme nejprve přečíst tento článek.

Nezapomeňte si přečíst o technologii LCD a naší testovací metodice. Získáte tak lepší přehled o světě LCD monitorů.