reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Doporučené PC sestavy - květen 2011

17.5.2011, Miroslav Jindra, návod
Doporučené PC sestavy - květen 2011
Situace na trhu se tento měsíc lehce stabilizovala. Nebyly uvedeny žádné převratné produkty a pouze se lehce měnily ceny. V následujícím textu tak najdete hlavně aktualizované sestavy z dubna.
Procesory
Čtyřjádrové procesory jsou poměrně levné a výkonnější dvoujádra jsou oproti nim dost předražená, týká se to hlavně umírajícího socketu 775. Vyplatí se tedy koupit spíše slabší a levné dvoujádro jako je AMD X2 250 nebo třeba Celeron Dual-Core E3400, výborný kompromis AMD X3 450 nebo středně drahé a výkonné čtyřjádro jako je Phenom II X4 955. V dražších sestavách pak jsou jasnou volbou nové procesory Sandy Bridge od Intelu. Pro herní sestavy jsem zvolil verze K, tedy s odemčeným násobičem, jelikož předpokládám zvýšený zájem o přetaktování. Do pracovní jsem pak dal verzi bez K, kvůli rozšířené podpoře virtualizace.

Chladiče
Sestavy obsahují slušné tiché chladiče, protože zbytečně hlučný počítač doporučovat nelze. Pro slabší sestavy na platformě AMD se slabšími CPU se hodí Arctic Cooling Freezer 64 Pro nebo Cooler Master TX3, jelikož verze Arctic Cooling Pro 7 Rev. 2 nejde většinou na socketech AM2 a AM3 vhodně otočit - fouká buď do grafiky, nebo do zdroje a ne do outake ventilátoru. Pro silnější CPU jsem zvolil Gelid Solution Tranquillo, který narušuje hegemonii Cooler Masteru Hyper 212+. Gelid je výkonnější a levnější, ale trpí stejným problémem jako Arctic Cooling Freezer Pro 7 Rev.2, takže pro výkonnější sestavy založené na AMD doporučuji právě Cooler Master Hyper 212+.Paměti
Nebudu doporučovat zbytečně drahé operační paměti, protože jejich vliv na celkový výkon sestavy je relativně zanedbatelný. Cena pamětí od minule opět trošku klesla, takže obvyklé doporučení je 4 - 8 GB operační paměti.

Zdroje
Napájecí zdroje jsou často opomíjeny a podceňovány. Uvědomte si ale, že když třeba spustíte hru, stoupne nárazově spotřeba třeba i o 150 - 200 Wattů, což na zdroje klade značné nároky. Zdroj s vyšší efektivitou nejen ušetří pár zanedbatelných korun za elektřinu, ale bude pravděpodobně i tišší, jelikož se bude méně zahřívat a hlavně po čase nezačne při náhlých zatíženích shazovat sestavy kvůli velkým výkyvům na větvích. Ve všech sestavách jsou použity zdroje od Seasonicu, jelikož s nimi mám velice dobré zkušenosti. Doporučit se dají ještě i Corsairy, Enermaxy; pro levnější sestavy ujdou i Fortrony, jenže cenově odpovídají lepším Seasonicům, takže pro ně nevidím žádný velký důvod.

Skříně
V levné kategorii nám stále kraluje Cooler Master Elite, úplně špatné nejsou ani ASUSy, i když mají horší chlazení a občas konstruční chyby typu přinýtovaná bočnice. Pro střední třídu zůstaneme u doporučení Cooler Masteru Centurion a Sileo. Hodně zajímavě vypadá ale třeba i Silverstone SST-PS03B. Nejhorší zvuk co může skříň vydávat je drnčení od vibrace pevného disku. Bohužel disky každé značky vibrují kus od kusu jinak, někdy více, jindy méně. Centuriony ani Silea nejsou sice žádné špičkové skříně, ale na druhou stranu si o nich ani nemyslím, že by se jednalo o bohapusté "papíráky". Pokud se Vám stane, že bočnice vibruje, můžete, podle doporučení čtenáře v březnové diskusi, nalepit na bočnice antirezonanční desky.

Pro dražší sestavy bude vyhovující Cooler Master Dominator, Antec Three Hundred (hodně povedená skříň), Fractal design R2, R3, Antec P183 (pokud máte rádi opravdu ticho a odvibrované disky), Nexus Edge a samozřejmě i další třeba od firem jako je Lian-li nebo SilverStone.

Pro miniITX počítače vypadá dost zajímavě Gigabyte MIB T5140 nebo Cooler Master Elite 100.

Zvuková karta
Většina lidí si vystačí i s integrovanou zvukovou kartou, avšak přechod na separátní zvukovou kartu představuje při analogovém přenosu markantní zlepšení v kvalitě zvuku - zejména dojde k poklesu šumu. Rozdíl je výrazný i na slušnějších PC reproduktorech. Například i na mých starých Creative DTT2200 byl přechod z integrovaného Realteku na ASUS Xonar DX do uší bijící. Do herních sestav doporučuji kvůli podpoře Creative X-Fi, pro levné a čisté nahrávání není špatný ASUS Xonar DX. Ve vyšší třídě je pak zajímavou volbou M-Audio.

Pevné disky
Dá se říci, že co člověk, to názor na pevné disky. Disk si zvolte podle svého, osobně momentálně dávám Western Digital Blue do levných sestav a nové výkonnější Western Digital Black s 64MB cache, 500 GB na plotnu a SATA 6Gb/s rozhraním do všech ostatních. WD Black dávám i do kombinace s SSD disky. Na SSD je jen systém a WD Green se hodí jen jako pasivní úložiště dat - rozhodně to není pravé řešení třeba pro instalování her nebo pro jakékoliv aktivnější využití. SSD doporučuji od Intelu nebo velmi rychlé disky od Corsairu. Vzhledem k tomu, že disky jsou obvykle nejpomalejší součástí PC, nevidím jediný důvod, proč si i do domácí sestavy nedopřát třeba rychlý WD Black.

Doplňky
Na konci sestav naleznete jako obvykle doporučené periferie. Několik monitorů v různých cenových kategoriích atp. Postupně budeme tuto kategorii dále rozšiřovat, takže se můžete i v diskusi pod článkem podělit o své zkušenosti s nejrůznějšími doplňky. Díky za vaše doporučení, jelikož techto periferií je nepřeberné množství.

Software
Při koupi nového PC máte pravděpodobně jedinou šanci si koupit operační systém levně, legalizační GGK a "krabicová balení" jsou pak už dražší. Pokud máte PC na domácí využití, dosáhnete za 1500 Kč i základní sadu MS Office. Dost schopného softwaru pak najdete i zdarma, osobně do počítačů instaluji například následující seznam, který by měl pokrýt běžné potřeby.
 • Adobe Reader nebo úspornější Foxit reader
 • Avira Antivirus Free (antivir s nevysokými nároky a dobrou detekcí)
 • Daemon Tools Lite (virtuální mechaniky)
 • DVD Shrink (program na zálohování DVD)
 • Firefox 4
 • IrfanView + pluginy (prohlížení obrázků a základní úpravy)
 • kodeky Vista Codecs (nebo Win7Codecs a x64Components)
 • Open Office (balík kancelářských programů)
 • Skype (komunikační program)
 • TeamViewer (jednoduchý program pro vzdálenou podporu uživatele) nebo Showmypc.
 • Total Commander (souborový manažer), Free Commander
 • Trillian (IM klient)
 • VLC media player (univerzální přehrávač pro exotičtější druhy videí)
 • Winamp (dost čtenářů preferuje starší a jednodušší verze)
 • Testovací OCCT a HDTune


Otázky a odpovědi


Přestože se vám snažím výběr usnadnit, můžete mít okolo PC spoustu otázek. Rád bych Vás proto pozval na naše fórum, kde můžete vaše dotazy efektivně řešit.


Změny za tento měsícVelmi povedená GTX 560Ti - stane se stejnou legendou, jakou byla GeForce 4 Titanium?

Nová platforma Intelu, založená na chipsetech řady 6 a novém socketu LGA 1155, je opravdu povedená. Původní B2 revize chipsetů obsahují chybu (špatně designovaný tranzistor), která po čase může způsobit problémy s přenosy dat na portech SATA 3 Gbps. Portů 6 Gbps a přídavných řadičů se problém netýká. Intel již více než měsíc dodává novou revizi chipsetů a v obchodech pátrejte po označení B3. Výkon je takový, že nemusíme ani moc přemýšlet o deskách se socketem 1366, pokud nechcete utratit vysokou sumu za procesor. Intel si perfektně pokryl vyšší mainstream, ale v nižším mainstreamu a lowendu stále trochu pokulhává. Platforma 775 je pro nové počítače již vnímána jako zastaralá.

Grafické karty GTX550 a Radeon 6970 nejsou moc zajímavé. Bohužel pro obě karty existuje GTX460, která mi při svém poměru ceny a výkonu stále přijde jako solidní zabiják obou nových karet. Výkony AMD 6950 a 6970 jsou trochu rozporuplné. V některých hrách jako je Crysis nebo Anno 1404 excelují, aby v jiných hrách jako je Dirt nedostály očekáváním a podaly průměrný výkon. Dále stagnovaly Radeonů 6870 na 4300 Kč, ceny GTX 460 se drží taky pěkně nízko (3300 Kč nebo 3500 Kč za OC verzi) a jedná se o dost výhodnou koupi, takže tento měsíc zůstane doporučenou grafikou pro mainstream GTX460 a pro vyšší mainstream zlevněná GTX 560. V ještě vyšší kategorii je velice zajímavá GTX 570, která podává dost vyrovnané výkony, takže ji doporučím spíše než Radeon 6970. GTX 560 Ti je zajímavým cenovým kompromisem mezi Radeonem 6870 a 6950 2GB. Záleží jen na Vás, jak moc jsou pro Vás hry důležité - v zásadě se ani jedno řešení nedá považovat za přehmat. Vzhledem k tomu, že na ceně klesly hlavně GTX 460, 470 a 560, zatímco Radeon 6870 stagnoval, stávají se grafiky s čipy nVidia zajímavější.

Kromě trvale klesajících cen grafických karet, také klesly lehce i operační paměti i základní disky a disky, zbytek cen víceméně stagnoval. K dostání jsou Windows 7 s SP1.
reklama