reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Doporučené PC sestavy - leden 2011

18.1.2011, Miroslav Jindra, návod
Doporučené PC sestavy - leden 2011
Vánoce máme úspěšně za sebou a je tu nový rok plný očekávání. Po Vánočních žních jdou obvykle ceny trochu dolů. Navíc přišly na náš trh dlouho očekávané novinky - Intel Sandy Bridge a Radeony 6950 a 6970. Dnešní díl tedy obsahuje plně aktualizované sestavy.
Procesory
Čtyřjádrové procesory jsou poměrně levné a výkonnější dvoujádra jsou oproti nim dost předražená. Vyplatí se tedy koupit spíše slabší a levné dvoujádro, jako je Athlon II X2 250, výborný kompromis Athlon II X3 445 nebo levné čtyřjádro jako Phenom II X4 945. V dražších sestavách pak jsou jasnou volbou nové Core procesory od Intelu.

Paměti
Stejně jako minulý měsíc nebudu doporučovat zbytečně drahé operační paměti, protože jejich vliv na celkový výkon sestavy je relativně zanedbatelný. Sestavy také obsahují slušné tiché chladiče, protože zbytečně hlučný počítač doporučovat nelze.

Zdroje
Napájecí zdroje jsou často opomíjeny a podceňovány. Uvědomte si ale, že když třeba spustíte hru, stoupne nárazově spotřeba třeba i o 150 - 200 Wattů, což na zdroje klade značné nároky. Zdroj s vyšší efektivitou nejen ušetří pár korun za elektřinu, ale zejména bude pravděpodobně i tišší, jelikož se bude méně zahřívat.

Ve všech sestavách jsou použity zdroje od Seasonicu, jelikož s nimi mám velice dobré zkušenosti. Doporučit se dají ještě i Corsairy, Enermaxy; pro levnější sestavy ujdou i Fortrony, jenže cenově odpovídají lepším Seasonicům, takže pro ně nevidím žádný velký důvod.

Skříně
V levné kategorii nám stále kraluje Cooler Master Elite, úplně špatné nejsou ani ASUSy, i když mají horší chlazení. Pro střední třídu zůstaneme u doporučení Cooler Masteru Centurion a Sileo. Hodně zajímavě vypadá ale třeba i SilverStone SST-PS03B.

Pro dražší sestavy bude vyhovující Cooler Master Dominator, Antec Three Hundred (hodně povedená skříň), Fractal design R2, R3, Antec P183, Nexus Edge a samozřejmě i další třeba od firem jako je Lian Li nebo SilverStone.

Pro miniITX počítače vypadá dost zajímavě Gigabyte MIB T5142 nebo Cooler Master Elite 100.Zvuková karta
Většina lidí si vystačí i s integrovanou zvukovou kartou, avšak přechod na separátní zvukovou kartu představuje při analogovém přenosu markantní zlepšení v kvalitě zvuku - zejména dojde k poklesu šumu. Do herních sestav doporučuji kvůli podpoře Creative X-Fi, pro levné a čisté nahrávání není špatný ASUS Xonar DX. Ve vyšší třídě je pak zajímavou volbou M-Audio.

Pevné disky
Dá se říci, že co člověk, to názor na pevné disky. Disk si zvolte podle svého, osobně momentálně dávám Western Digital Blue do levných sestav a nové výkonnější Western Digital Black s 64MB cache, 500 GB na plotnu a SATA 6Gb/s rozhraním do všech ostatních. WD Black dávám i do kombinace s SSD disky. Na SSD je jen systém a WD Green se hodí jen jako pasivní úložiště dat - rozhodně to není pravé řešení třeba pro instalování her nebo pro jakékoliv aktivnější využití. v dražších sestavách jsou osazeny ověřené SSD disky od Intelu s kapacitou 80 GB. Opravdu nedoporučuji kupovat si menší kapacitu, jelikož instalace Windows Vista nebo Windows 7 se snadno rozroste nad 50 GB.


Doplňky


Na konci sestav naleznete jako obvykle doporučené periferie. Několik monitorů v různých cenových kategoriích atp. Postupně budeme tuto kategorii dále rozšiřovat, takže se můžete i v diskuzi pod článkem podělit o své zkušenosti s nejrůznějšími doplňky.


Otázky a odpovědi


Přestože se vám snažím výběr usnadnit, můžete mít okolo PC spoustu otázek. Rád bych Vás proto pozval na naše fórum, kde můžete vaše dotazy efektivně řešit.


Změny za tento měsíc


V lednu přišly do našich obchodů nové očekávané procesory a čipové sady od Intelu. Nová platforma je opravdu povedená (viz náš Test procesorů: Sandy Bridge přichází), jen s sebou přináší - opět - změnu socketu. Nicméně výkon je takový, že nemusíte ani moc přemýšlet o deskách se socketem 1366, pokud nechcete utratit vysokou sumu za procesor nebo pokud nepotřebujete spousty PCIe linek pro SLI nebo CrossFire. Intel si perfektně pokryl vyšší mainstream, ale v nižším mainstreamu a lowendu trochu pokulhává.
Další novinkou jsou - také očekávané - grafiky Radeon HD 6950 a 6970, jejichž výkony jsou trochu rozporuplné. V některých hrách jako je Crysis nebo Anno 1404 excelují, aby v jiných hrách jako je Dirt nedostály očekáváním a podaly průměrný výkon. Klesly ale ceny Radeonů 6870 až na 5200 Kč, ceny GTX 460 se drží taky pěkně nízko a jedná se o dost výhodnou koupi. GTX 470 s jádrem GF100 je poměrně drahá, takže tento měsíc zůstane doporučenou grafikou pro vyšší mainstream Radeon 6870. Ve vyšší kategorii je také velice zajímavá GeForce GTX 570, která podává dost vyrovnané výkony, takže ji doporučím spíše než Radeon 6970.

Monitory na ceně lehce klesly, stejně tak pokračovaly v cenovém poklesu i operační paměti, disky a operační systémy.
reklama