reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Doporučené PC sestavy - listopad 2011

21.11.2011, Miroslav Jindra, návod
Doporučené PC sestavy - listopad 2011
V průběhu minulého měsíce jsme mohli sledovat neštěstí, které postihlo Thajsko. Voda zaplavila řadu továren patřících např. Western Digitalu nebo Toshibě a ceny disků vyletěly prudce vzhůru, což zamíchalo naším koktejlem sestav. Dnešní díl je tak bojem o ceny.
Procesory
Čtyřjádrové procesory jsou poměrně levné a výkonnější dvoujádra jsou oproti nim dost předražená, týká se to hlavně umírajícího socketu 775. Vyplatí se tedy koupit spíše slabší a levné dvoujádro jako je Athlon II X2 250 nebo třeba Celeron Dual-Core E3400. Výborný kompromis je Athlon II X3 460 nebo také nový procesor od Intelu - Intel Pentium G620, který má velice slušný výkon a je za velice dobrou cenu. Zajímavou volbou zůstává i středně drahé a výkonné čtyřjádro jako je Phenom II X4 955, jenže v celku sestav se často vyplatí sáhnout po i5. V dražších sestavách jsou pak procesory Sandy Bridge od Intelu jasnou volbou. Pro herní sestavy jsem jako obvykle zvolil verze K, tedy s odemčeným násobičem, jelikož předpokládám zvýšený zájem o přetaktování. Do pracovní jsem pak dal verzi bez K, kvůli rozšířené podpoře virtualizace.

Chladiče
Sestavy obsahují většinou slušné tiché chladiče, protože zbytečně hlučný počítač doporučovat nelze. Pro slabší sestavy na platformě AMD se slabšími CPU se hodí Arctic Cooling Freezer 64 Pro nebo Cooler Master TX3, jelikož verze Arctic Cooling Freezer Pro 7 Rev. 2 nejde většinou na socketech AM2 a AM3 vhodně otočit - fouká buď do grafiky, nebo do zdroje a ne do outake ventilátoru. Pro silnější CPU jsem zvolil Gelid Solution Tranquillo rev.2, který se stal již pravděpodobně bestsellerem. Tato revize odstraňuje jediný dřívější neduh - nevhodnost na patice AM3 kvůli nemožnosti otočení o 90° do odsávacího ventilátoru, a tím se stává naprosto univerzálním řešením. Pro fajnšmekry zůstávají etalonem chladiče značky Noctua.Hodně grafických karet také trpí zejména při zátěži nadměrnou hlučností. Máte-li dost místa ve skříni, je ideální volbou obvykle Accelero od Arctic Coolingu.

Paměti
Nebudu doporučovat zbytečně drahé operační paměti, protože jejich vliv na celkový výkon sestavy je relativně zanedbatelný. Obvyklé doporučení je 4 - 8 GB operační paměti.

Zdroje
Napájecí zdroje jsou často opomíjeny a podceňovány. Uvědomte si ale, že když třeba spustíte hru, stoupne nárazově spotřeba třeba i o 150 - 200 Wattů, což na zdroje klade značné nároky. Zdroj s vyšší efektivitou nejen ušetří pár zanedbatelných korun za elektřinu, ale bude pravděpodobně i tišší, jelikož se bude méně zahřívat a hlavně po čase nezačne při náhlých zatíženích shazovat sestavy kvůli velkým výkyvům na větvích. Ve všech sestavách jsou použity zdroje od Seasonicu, jelikož s nimi mám velice dobré zkušenosti. Doporučit se dají ještě i Corsairy, Enermaxy, Chieftecy; pro levnější sestavy ujdou i Fortrony, jenže cenově odpovídají lepším Seasonicům, takže pro ně nevidím žádný velký důvod.

Skříně
V levné kategorii nám stále kraluje Cooler Master Elite, úplně špatné nejsou ani ASUSy, i když mají horší chlazení a občas konstrukční chyby typu přinýtovaná bočnice. Pro střední třídu zůstaneme u doporučení Cooler Masteru Centurion a Sileo, které jsme nedávno i otestovali. Hodně zajímavě vypadá ale třeba i Silverstone SST-PS03B. Nejhorší zvuk, co může skříň vydávat, je drnčení od vibrace pevného disku. Bohužel disky každé značky vibrují kus od kusu jinak, někdy více, jindy méně. Centuriony ani Silea nejsou sice špičkové skříně, ale na druhou stranu si o nich ani nemyslím, že by se jednalo o bohapusté "papíráky". Pokud se Vám stane, že bočnice vibruje, můžete, podle doporučení čtenáře v březnové diskusi, nalepit na bočnice antirezonanční desky.

Pro dražší sestavy bude vyhovující Cooler Master Dominator, Antec Three Hundred (hodně povedená skříň), Corsair 600T, Fractal design R2, R3, Antec P183 (pokud máte rádi opravdu ticho a odvibrované disky), Nexus Edge a samozřejmě i další třeba od firem jako je Lian-li nebo SilverStone. Nabídka je opravdu veliká. Další inspiraci naleznete v našem seriálu doporučených skříní a v sekci skříní.

Pro miniITX počítače vypadá dost zajímavě Gigabyte MIB T5140, Cooler Master Elite 100 nebo kostka Lian Li Mini-Q PC-Q07A.

Zvuková karta
Většina lidí si vystačí i s integrovanou zvukovou kartou, avšak přechod na separátní zvukovou kartu představuje při analogovém přenosu markantní zlepšení v kvalitě zvuku - zejména dojde k poklesu šumu. Rozdíl je výrazný i na slušnějších PC reproduktorech. Například i na mých starých Creative DTT2200 byl přechod z integrovaného Realteku na ASUS Xonar DX do uší bijící. Do herních sestav doporučuji kvůli podpoře Creative X-Fi, pro levné a čisté nahrávání není špatný ASUS Xonar DX. Ve vyšší třídě je pak zajímavou volbou M-Audio.

Pevné disky
Dá se říci, že co člověk, to názor na pevné disky. Disk si zvolte podle svého, osobně momentálně dávám Western Digital Blue do levných sestav a nové výkonnější Western Digital Black s 64MB cache, 500 GB na plotnu a SATA 6Gb/s rozhraním do všech ostatních. WD Black dávám i do kombinace s SSD disky. Na SSD je jen systém a WD Green se hodí jen jako pasivní úložiště dat - rozhodně to není pravé řešení třeba pro instalování her nebo pro jakékoliv aktivnější využití. SSD doporučuji od Intelu nebo velmi rychlé disky od Corsairu, od června je nová revize, takže by nemělo docházet k problémům na Intel chipsetech. Vzhledem k tomu, že disky jsou obvykle nejpomalejší součástí PC, nevidím jediný důvod, proč si i do domácí sestavy nedopřát třeba rychlý WD Black. U něj ale počítejte se slyšitelným zvukem posunu hlaviček.

Díky růstu cen se stalo levné SSD zajímavou alternativou k běžným diskům. Komu nebude vadit nižší kapacita, má rozhodně o čem přemýšlet.

Doplňky
Na konci sestav naleznete jako obvykle doporučené periferie. Několik monitorů v různých cenových kategoriích atp. Postupně budeme tuto kategorii dále rozšiřovat, takže se můžete i v diskusi pod článkem podělit o své zkušenosti s nejrůznějšími doplňky. Díky za vaše doporučení, jelikož těchto periferií je nepřeberné množství.

Software
Při koupi nového PC máte pravděpodobně jedinou šanci si koupit operační systém levně, legalizační GGK a "krabicová balení" jsou pak už dražší. Pokud máte PC na domácí využití, dosáhnete za 1500 Kč i základní sadu MS Office. Dost schopného softwaru pak najdete i zdarma, osobně do počítačů instaluji například následující seznam, který by měl pokrýt běžné potřeby.
 • Adobe Reader nebo úspornější Foxit reader
 • Avira Antivirus Free (antivir s nevysokými nároky a dobrou detekcí, reklama se dá pár úpravami zakázat)
 • Daemon Tools Lite (virtuální mechaniky)
 • DVD Shrink (program na zálohování DVD)
 • Firefox 7
 • IrfanView + pluginy (prohlížení obrázků a základní úpravy)
 • kodeky Vista Codecs (nebo Win7Codecs a x64Components)
 • Media Player Classic Home Cinema - a nepotřebujete ani kodeky, zvládá i DXVA akceleraci (P4 a Radeon 3560 AGP tak bez problémů zvládnou mkv RIPy)
 • Open Office (balík kancelářských programů zdarma)
 • Skype (komunikační program)
 • TeamViewer (jednoduchý program pro vzdálenou podporu uživatele) nebo Showmypc.
 • Total Commander (souborový manažer), Free Commander + Filezilla
 • Filezilla (FTP klient)
 • Trillian (IM klient)
 • VLC media player (univerzální přehrávač pro exotičtější druhy videí)
 • Winamp (dost čtenářů preferuje starší a jednodušší verze)
 • Testovací OCCT a HDTune
 • Cobian Backup - geniální freeware na zálohování
 • HD Tune - diagnostika disku
 • PDF creator
 • Infra recorded - obdoba Nera zdarma


Otázky a odpovědi


Přestože se vám snažím výběr usnadnit, můžete mít okolo PC spoustu otázek. Rád bych Vás proto pozval na naše fórum, kde můžete vaše dotazy efektivně řešit.


Změny za tento měsícVýhodný a ještě výhodnější Radeon 6850

AMD Llano
O AMD Llano jsme se bavili už dávno a jelikož to není ani ryba ani rak, nebudeme se mu zatím dále věnovat. Čtyřjádrové procesory nejsou moc k sehnání a tříjádra se slabším grafickým jádrem mi nepřijdou dobrá na hry a moc drahá na ostatní použití. V HTPC udělá lepší službu levná platforma na G620 ve spojení s Radeonem HD 6450.

Pro domácí použití tedy máme k rozhodování 2 varianty:
 • Požadujete základní 3D výkon na hry a pak si koupíte X3 nebo G620 a normální grafickou kartu.
 • Nebo požadujete procesorový výkon a ten Vám Llano nenabídne, jelikož běžné dvoujádrové Core i3 ho v podstatě deklasuje, a levné G620 mu šlape na paty a je to víceméně plichta.

Sandy Bridge-E
V cenících se začínají objevovat i první nové kousky Sandy Bridge-E, výkon vypadá opravdu velice dobře, ale cenou asi osloví jen opravdové fajnšmekry.

AMD Bulldozer
AMD uvedlo svůj Bulldozer a jelikož tyto procesory jsou vhodné spíš na zpracování vícevláknových úloh, používám jej zde dnes jako alternativu pro Core i5 v sestavě UNI-2. Zamyslete se nad procesory FX, jen pokud víte, že využijete její klady a možnosti přetaktování a nebudou vám naopak vadit jejich zápory v podobě slabšího výkonu v méněvláknových operacích. Slabší osmijádro AMD FX-8120 celkovým výkonem nestačí pořádně ani na Core i5-2400. Procesory FX tak trpí stejným neduhem jako starší Phenomy II - nízkým výkonem na jádro.

Ostatní změny
Některé sestavy dostaly do vínku nové základní desky, povětšinou levnější modely s dostatečnou výbavou, za kterou považuji hlavně USB 3.0.

Ceny disků zahýbaly s cenami sestav o několik tisíc nahoru. Spousta sestav dostala menší a levnější modely disků, většina dostala slabší grafické karty a ty nejlevnější si budou muset vystačit s BOX chladiči. Doporučuji ovšem těch 400 Kč za lepší chladiče připlatit.

Ceny Radeonů 6870 rostly na cca 4 300 Kč za nejlevnější model, Radeony 6850 jsou pak k dostání už okolo 3 600 Kč a jedná se zvláště v druhém případě o vhodnou koupi. Pokud potřebujete připojit bez problémů 3 monitory, podívejte se po verzích FleX.

Ceny GTX 460 mírně rostly (pohybují se okolo 3 500 Kč za SE verzi nebo přes 3 800 Kč za běžnou verzi). GTX 460 se tak cenou usadila přesně mezi Radeon 6870 a 6850. Další krok - GTX 560Ti pak začíná na 5 000 Kč. Budete-li chtít od GTX560 3 monitory, shánějte Multiview verzi GTX 560 od Zotacu.

V ještě vyšší kategorii je dále velice zajímavá GTX 570 Super Overclock od Gigabytu, která podává výborné výkony téměř srovnatelné s GTX 580 a stojí o 2000 Kč méně.

Článek věnující se podrobněji grafickým kartám naleznete zde.

Stouply dále ceny disků, pamětí i většiny grafických karet, ale ty jsou nevýznamné vzhledem k masivnímu zdražování disků.

Zobrazit změny v konfiguracích sestav


OFFICE
Arctic Cooling Freezer 7 Pro Rev.2 -> BOX (v rámci úspor)
WD Caviar Blue KX - 500GB -> Kingsto​n SSDNow V100 Series ​- 64GB (kapacitou do kanceláře stačí, cena stejná jako velký, ale pomalejší běžný disk)

BASIC
Arctic Cooling Freezer 7 Pro Rev.2 -> BOX (v rámci úspor)

HOME
Intel Core i5-2320 -> Intel Core i5-2400 (někde je cena prakticky stejná, pokud chcete ušetřit 200 Kč, nepřijdete skoro o nic)
Sapphire Radeon 6850 1GB GDDR5 -> Sapphire HD 6770 1GB DDR5 (v rámci úspor)
WD Caviar Blue LS 1TB -> WD Caviar Blue KX - 500GB (v rámci úspor)

Uni-1
Intel Core i5-2500 -> Intel Core i5-2400 (v rámci úspor)
WD Caviar Black EX 1TB -> WD Caviar Blue KX - 500GB (v rámci úspor)
MSI GTX 560Ti TFII/OC -> Sapphire Radeon HD 6870 1GB DDR5 (v rámci úspor)

Uni-2
ASUS M5A99X EVO -> GIGABYTE GA​-990FXA​-D3 (kvůli dostupnosti)
AMD Phenom II 1090T BE -> AMD FX-8120
WD Caviar Black EX 1TB -> WD Caviar Blue KX - 500GB (v rámci úspor)
MSI GTX 560Ti TFII/OC -> Sapphire Radeon HD 6870 1GB DDR5 (v rámci úspor)

Game
MSI Z68A-GD-65-G3 -> Gigabyte GA-Z68A-D3H (v rámci úspor)
WD Caviar Black EX 1TB -> WD Caviar Blue LX 500 GB (v rámci úspor)

Top
LG CH10LS-LRBB OEM -> LiteOn iHES112 (kvůli dostupnosti)
reklama