Doporučené PC sestavy - listopad 2011

Doporučené PC sestavy - listopad 2011
, , návod
V průběhu minulého měsíce jsme mohli sledovat neštěstí, které postihlo Thajsko. Voda zaplavila řadu továren patřících např. Western Digitalu nebo Toshibě a ceny disků vyletěly prudce vzhůru, což zamíchalo naším koktejlem sestav. Dnešní díl je tak bojem o ceny.
K oblíbeným
reklama
Jelikož je nabízených periferií nepřeberné množství, budu rád, když se o své zkušenosti podělíte v diskuzi. Zde je seznam toho, co doporučuji často.


Monitory


Doporučuji z osobní zkušenosti následující modely. Popisy jednotlivých technologií panelů si můžete nastudovat v našem starším článku. Obecně se dá říci, že pokud nemáte počítač jen na hry, měli byste volit lepší technologii než TN a investovat alespoň kolem 5 - 7000 Kč.


Kancelář
  • BenQ 21.5" GL2240M černý, LED, TN, DVI, repro - 2 800 Kč
  • BenQ 24" G2420HDB (CCFL, TN) - 3 300 Kč (alternativou může být BenQ V2420H, ale je dražší a stále se jedná o TN technologii)

Nekupujte si do kanceláří 19" širokoúhlé monitory se 768 nebo 900 body na výšku. Takový monitor je na prohlížení dokumentů a internetu zcela nevhodný, protože na výšku zobrazíte velmi málo obsahu, což bude mít za následek neustále scrollování. Pokud máte často otevřených spoustu programů, raději uvažujte o dvou 19" 5:4 monitorech. Starší kvalitní 19" LCD seženete třeba na aukru kolem 1500 Kč.


Běžné použití
  • BenQ 24" G2420HDB (CCFL, TN) - 3 300 Kč (alternativou může být BenQ V2420H, ale je dražší a stále se jedná o TN technologii)
  • BenQ G2420HDBL (LED, TN) - 3400 Kč

Monitory sice nemají možnosti polohování, ale obraz je na TN matrici dost slušný a zobrazovací plocha je za cenu lehce přes 3 tisíce alespoň dost velká. Nezapomeňte k němu dokoupit DVI kabel.
  • LG IPS231P-BN 23" černý, e-IPS) - 4 200 Kč, stojan není úplně stabilní, monitor se třese při každém kopnutí do stolu, ale obraz má pěkný

Vhodný, pokud kladete i důraz více na kvalitu, než na velikost. Přesto bych při omezeném rozpočtu osobně na doma nebo do kanceláře volil větší BenQ.


Monitory s vyšší kvalitou obrazu na doma i na práci


Obraz těchto monitorů je opravdu moc pěkný (IPS nebo VA panel), Některé modely dále oslní možnostmi polohování i ostatní výbavou jako je USB HUB. Dell dále nabízí tříletou Next Business Day záruku a garanci 0 vadných bodů. Tato Vám garantuje opravu nebo výměnu do druhého pracovního dne od nahlášení závady. Obecně se dá říci, že VA technologie má lepší černou než IPS a je tedy lepší třeba na filmy apod. Hodně zajímavý mi přijde díky velice slušné kvalitě obrazu i NEC Multisync EA232WMi.

Výběr monitoru vychází z mnoha specifických požadavků a není v možnostech článku tyto potřeby obsáhnout, přestože se snažím doporučit kvalitní monitory ve všech běžných cenových relacích. Vaše speciální požadavky můžete probrat na našem fóru.


Reproduktory


Pro malé pokoje
Pro větší pokoje
Případně si můžete koupit nějaká sluchátka (třeba Sennheisery nebo Kossy), aby střelba a hučení neobtěžovaly vaši milovanou polovičku.


Klávesnice a myši


Bezdrátové
Microsoft Wireless Optical Desktop 800 USB, černá - 500 Kč. Za zhruba 500 Kč je to opravdu dobrá volba. Myš je samozřejmě kvůli bateriím těžší. Je vhodná na kancelářské a domácí použití, na hry je obecně lepší koupit si myš s ocáskem.
Logitech Wireless Combo MK520, černá - 999 KčDrátové
Pokud hodně šetříte, kupte výrobky od Geniusu nebo A4 Techu. Pokud můžete, kupte si příjemnou myš a klávesnici od Logitechu, Razeru, Microsoftu nebo jiné solidní značky. Už jen materiál povrchu je nesrovnatelně příjemnější, nehledě na kvalitu senzorů. Myš, která neustřelí, není jen pro hráče, ale ani při běžné práci se nemusíte vztekat pokaždé, když vám kurzor uteče z červeného křížku. Osobně doma používám kombinaci klávesnice Logitech G11, myši Logitech G18 a B52.

Podložka
Verbatim Rapier drží pevně na stole, myši po ní skvěle kloužou, je tenoučká, rozměrná, dobře strukturovaná a hlavně plastová, takže se nerozlepí a neopotí. Nicméně při těžké ruce se může časem lehce zkroutit. Za 200 Kč je to ale stejně výtečná záležitost. Z doporučení čtenářů tady zmiňuji i dražší skleněné a kovové podložky Exactgame ExactPad EP​-PG, STEELSeries Experience I​-2 Black a hliníkovou STEELSeries SX.

 

Doporučené skříně

 
Jelikož PC skříně patří mezi námi nejvíce recenzované produkty, přinášíme cca dvakrát ročně aktualizované vydání námi doporučených modelů (častější aktualizace není potřeba). Ty nejzajímavější modely se snažíme podrobně otestovat, takže si u některých můžete přečíst i podrobnou recenzi: www.svethardware.cz/doporucene-skrine
 
 

Doporučená multimediální centra

 
Vzhledem k zájmu o multimediální centra připravujeme na TV Freaku každý měsíc souhrn těch, jež jsme testovali a lze je doporučit: www.tvfreak.cz/doporucena-multimedialni-centra
 
 

Doporučené fotoaparáty

 
Vybíráte nový fotoaparát? Na Digimanii je pro vás testujeme jak na běžícím pásu a na základě toho každý měsíc přinášíme přehledný souhrn s doporučenými modely z jednotlivých kategorií s odkazy na naše vlastní vyčerpávající recenze pro podrobné informace: www.digimanie.cz/doporucene-fotoaparaty
 
Ty nejlepší snímky pak můžete vložit do naší fotogalerie.

reklama
Nejnovější články
EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat
Titul Anthem za sebou nemá dobrý start. Po jeho vypuštění bylo jasně patrné, že přišel nedokončený a nebylo ani jasné, kam a jak jej tvůrci chtějí rozvíjet. Postupně se to vyjasnilo, ale nyní přichází zásadní změna. Co nám ale ukazuje?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň? Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň?
Corsair si připravil počítačovou skříň iCue 465X, kterou označil za Smart Case, čili chytrou skříň. My se tak podíváme i na to, čím si to měl tento model zasloužit, ale také na jiné jeho vlastnosti.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma
Společnost Rockstar Games vyvíjí hry především pro konzole, nicméně to by se mohlo změnit. Aktuálně čekáme především na to, zda a spíše kdy přijde PC verze Red Dead Redemption 2 a zatím tu máme nový launcher a navíc hru zdarma.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC
Společnost Dell EMC přichází na trh s novými servery PowerEdge, které jsou založeny na nové generaci 7nm procesorů AMD EPYC. Výrobce se už chlubí nově dosaženými rekordy a AMD zase zájmem předního výrobce.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch
HP dnes představilo velmi zajímavý monitor EliteDisplay S430c. Jde o velký 43,4" zahnutý monitor, který podporuje vstupy ze dvou různých zařízení najednou. Dokonce lze s pomocí monitoru mezi nimi kopírovat soubory.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala