Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Doporučené PC sestavy: prosinec 2012

17.12.2012, Pavel Kovač, návod
Doporučené PC sestavy: prosinec 2012
Máme tu aktualizovaný článek o doporučených PC sestavách. Co přinesl tento měsíc? Hlavní je předvánoční shon a s ním i mírné navýšení cen PC komponentů. Změn v konfiguracích však bylo tentokrát pouze pár.

Vánoce jsou tady!


Na spoustě webů se setkáte s Vánočním tématem. Kolem hardwaru se to nyní hemží polonahými blonďatými ženami s červeným kloboučkem, na našich stránkách si to však odpustíme. Také si dovolím připomenout klasického Ježíška. Ježíšek nevypadá jako Santa Claus, ten k nám byl zavlečen jako králík do Austrálie. Dříve nám byl vnucován Děda Mráz takřka silou, nyní je silou jiné propagandy tlačen Santa Claus. Přesto nezapomínejme na Ježíška. Ale jak takový český Ježíšek vypadá? Na tuto otázku prakticky neexistuje správná odpověď. Ježíšek má totiž podobu pouze v dětské mysli. Ale zpět k našemu tématu. Tím jsou sestavy.


Základní otázka: PC či notebook?


Spousta lidí si pokládá otázku, zda zvolit standardní počítač, nebo notebook. Odpověď je ale velmi jednoduchá. Opravdu potřebujete mobilitu? Opravdu chcete tahat notebook na dovolenou? Nestačí pro vyřízení nejnutnějších věcí mobilní telefon? Pokud ano, je vhodnější klasický stolní počítač. Pokud jste např. student, co každý týden/čtrnáct dní jezdí přes půl republiky vlakem, notebook oceníte. Také ve škole je notebook výhodný, protože si můžete např. hned zjistit, zda jsou v knihovně skripta, nebo si od kamaráda stáhnout potřebné podklady pro semestrálku. Stále jsou na světe tedy dva zastánci. Jeden je ten notebookový a jeden pro klasický stolní počítač.

Možnou variantou je také využití tabletu a stolního počítače. Pokud totiž nastoupí tablety s Windows 8 a x86 procesory, může se jednat o skvělou kombinaci. Ve škole si nahrajete vše, co pak zpracujete na velkém počítači. Navíc na tabletu s x86 architekturou můžete všechny podklady i otevřít a ověřit, zda jsou v pořádku. To zkrátka na telefonu nebo na tabletu s Androidem neuděláte. Pokud k němu navíc připojíte klávesnici a myš, promění se v menší notebook.

Pokud zvolíte cestu notebooku jako hlavního počítače, je dobré dbát hlavně na ergonomii. Na cestách asi těžko vyřešíte, že notebook je posazen nízko a musíte se nad ním hrbit. Pokud si jej ale usadíte na svůj stůl, bylo by dobré jej mít alespoň trochu podložený či dokonce zdvihnutý tak, aby horní okraj obrazovky byl v úrovni očí, resp. lehce pod. Možnou variantou je dokoupení klasického LCD monitoru a klávesnice, kterou ihned po položení na stůl do notebooku zapojíte. Tímto se notebook promění v téměř plnohodnotnou pracovní stanici. Samozřejmě výhradně pro kancelářské použití. Pokud plánujete například renderovat 3D grafiku, na notebook se nikdy nespoléhejte. Notebook není stavěn na dlouhodobou zátěž procesoru na 100 %, a pokud např. přes noc pustíte render, může se stát, že notebook už neprobudíte. Notebook není pracovní stanice.


Trendy a obecný přehled


Tablety a Windows 8


Aktuální trendy jdou ruku v ruce s Windows 8. Ty se tímto měsícem stávají hlavním produktem pro Microsoft. O tom, jaké jsou či nejsou nové Windows, se teprve přesvědčíme, ovšem fakt, že jde o velkou novinku či revoluci, asi nikdo negovat nebude. Díky tomu se budeme v obchodech setkávat doslova na každém kroku s novým logem Windows a budou na nás hrnuty tablety a notebooky s tímto operačním systémem. Microsoft do něj totiž vkládá velké naděje, které mohou zůstat nevyslyšeny a MS o tom samozřejmě ví. PR a mediální masáž tedy bude obrovská. V našich sestavách se zatím setkáte stále s doporučenými Windows 7. Jde o to, že Windows 8 nejsou zkrátka otestovány do té míry, abychom vám zaručili funkčnost všech vašich programů.

S novým OS od Microsoftu jdou i nové trendy. Tím bude masivní nástup různých tabletů a notebooků s dotykovou obrazovkou. Např. se setkáme s notebooky ve stylu tablet + klávesnice s baterií. Dokážu si představit i zcela extrémní hybrid. Tablet s velikostí kolem 10-12", u kterého, když jej připojíte k oné "klávesnici", dojde k přepnutí procesoru na lepší (ten v klávesnici). Cena bude samozřejmě vysoká, ale divil bych se, že by s takovým řešením nikdo, alespoň jako pokusným, nepřišel. Takže buďme ve střehu, nové produkty se na nás teprve hrnou.

Ale není to jen o tabletech a noteboocích. Microsoft se nám bude snažit říci, že Windows 8 jsou vhodné i pro desktop. To, jestli jsou vhodné nebo ne, však ukáže až čas. V této chvíli se zdá, že mají co nabídnout (rychlost), ale mají také čím strašit (absence klasické nabídky start a přílišná orientace na dotykové ovládání). Prozatím však doporučuji vyčkávat a např. si Windows 8 pouze vyzkoušet u kamaráda či v obchodě. Ony vám určitě neutečou.

V poslední době se zdá, že Windows 8 to budou mít velmi složité. Odchod Stevena Sinofského z Microsoftu jim jistě nepřidal. Navíc v našich končinách je Windows 8 trošku opomenuto. Tablety Surface se v ČR zatím ani neplánují do prodeje, což pokládáme za největší slabinu. Další slabinou je zatím absence Media Centeru, který by mohl být v podání nového prostředí docela fajn.


Retina-like displeje


"Dalším trendem jsou displeje s vysokým rozlišením. Ty se postupně usidlují v mobilních telefonech a lze očekávat i jejich rychlý nástup do oblasti osobních počítačů. Zde však budou mít daleko těžší situaci. Operační systém obvykle není až tak dobře vybaven pro jejich chod, jako ten mobilní. Navíc aplikace pro ně nejsou připraveny takřka vůbec. Takže pokud se setkáte někde s displejem s vysokým rozlišením a prodavač vám bude tvrdit, že je to to nejlepší, co můžete mít, nechte si spustit svou aplikaci, kterou používáte nejvíce. Teprve na ní totiž uvidíte, zda má vůbec smysl kupovat displej s vysokým rozlišením, a jestli to není jen na škodu."

Toto jsme psali minulý měsíc a ve své podstatě to platí i dnes. Nyní přidáváme hlavně prognózu do budoucna. Intel sice prohlásil že do příštího roku chce mít velkou část displejů s vysokým rozlišením, ale realita bude asi trošku jinde. Minimálně to bude velmi dlouhá přechodná doba, kdy se budou prodávat klasické displeje souběžně s těmi s vysokým rozlišením. Takže se nemusíme ničeho bát.


Čeho se vyvarovat


U softwaru je dobré se vyvarovat hlavně různých drobných prográmků slibujících zlepšení výkonu počítače. Paradoxně obvykle jen brzdí počítač. Také různé utilitky předinstalované v noteboocích jsou spíše na škodu. Pokud si zde nevíte rady, je dobré svěřit notebook na pár okamžiků někomu zdatnějšímu, kdo vám jej velmi rychle vyčistí. Nebojte se toho! Dělba práce je přirozená a každý se vyzná v něčem jiném. Onen kamarád, co vám vyčistí notebook, např. nebude umět spočítat daně, nebo nabrousit kotouč na pile.


Výhled do budoucna: Rok 2013


S novým rokem přijde i znatelné zlevnění komponent. Je to již tradiční skluzavka, která před Vánoci stoupá a po novém roce zkrátka budou chtít výrobci prodat co se dá. Lidé nebudou mít tolik peněz nazbyt, a tak ceny zkrátka budou muset jít dolů. Pokud tedy chcete nový počítač a nespěcháte na něj, zauvažujte, zda není lepší počkat měsíc či dva, až ceny spadnou.

PF 2013

Trendy a obecný přehled – listopad

Vánoce


Již tento měsíc přinesl klasický předvánoční shon a vlastně i zdražení některých komponent. Výrobci využívají svátků k navýšení ceny, a tak i nám některé sestavy trochu podražily. Bohužel s tím nic neuděláme a pokud chcete nyní kupovat sestavu, musíte se spokojit s faktem, že bude o nějakou tu stokorunu dražší.U levných sestav to je rozdíl jen několik desítek korun, ale např. u sestavy pro Foto/Video/3D je rozdíl více jak tisícikoruna, a to i přestože komponenty zůstaly stejné. A to nás čeká ještě jeden měsíc do Vánoc. Až po nich můžeme očekávat nějaký posun cen směrem dolů.

Trendy a obecný přehled – říjen

Mráček


V budoucnu se setkáme s daleko větší integrací cloudových služeb. Většina vašich osobních dat, jako jsou kontakty, fotky či zprávy, budou umístěny na vzdáleném úložišti a současně na vašem počítači.

Jejich synchronizace bude opravdu automatická a hlavně bezproblémová. A právě o bezproblémovost se dnešní služby teprve pokouší. Zatím jsme v době, kdy synchronizace funguje, ale občas klopýtne. Výhled je však velmi slibný.

Trendy a obecný přehled – září

Děsivá integrace


Když jsem jel naposledy ve svém autě (velmi starém) a přemýšlel o nových autech, napadla mě myšlenka o společné budoucí platformě. K ní přispěl i fakt, že jsem četl o automatizovaných korejských městech blízké budoucnosti, o autovlaku, který vymyslelo Volvo, o foťáku s mobilem od Nikonu... A taky jsem četl o pádech velkých firem (3DFX, Matrox, Motorola, Ericsson, Saab), které nezachytily včas nástup nové doby a zoufale bojovaly, či ještě bojují, o život. Nová doba, host vyhazuje vrchního!

Google Android

Jaká platforma bude jednou ta hlavní? Osobně se mi zdá, že Microsoft zaspal, integrace jeho produktů mezi lidstvo bylo zpomaleno, nevidím kolem sebe žádné vyloženě zajímavé projekty. Facebook se minul účelem. Svět je dnes především o komunikaci a z mého pohledu to má nejlépe rozjeté Google - ať už se jedná o jeho webové a e-mailové služby, sociální síť, navigace a mapování, mobily, automatická auta nebo chytré domy. Ano, myslím si, že jednoho dne nám bude vládnout Android. Byť je to dost děsivé, že jedna firma o nás bude patrně vědět skoro všechno.

Trendy a obecný přehled – srpen

Už kdysi při oznámení existence prvních vzorků ohebných LCD jsem si říkal, k čemu to asi tak bude dobré. Převádět na podobný formát noviny nedává smysl a pár zahnutých věcí svět nezmění. Nicméně Samsung se vytáhl s pěkným konceptem. V zásadě to vypadá jako ideální tahák do školy. Ještě by mě zajímalo. jestli Samsung bude mít dostatečnou inovátorskou potenci, aby po vytažení vydržel displej ve vzpřímené poloze. Ve spojení s dotykovým ovládáním dají ohebné displeje možnost vzniku mnoha zajímavým zařízením, jako jsou LCD hodinky, výsuvné LCD klávesnice, LCD zápisníky...
Samsung One Pen (koncept)

Osobně by mě zajímalo, jestli se v budoucnosti více chytne právě tento typ displejů, nebo spíše holografické displeje ve stylu Minority report.

Trendy a obecný přehled – červenec

Tablety jsou sice poněkud slepá vývojová větev, avšak to neznamená, že bychom je měli ignorovat nebo přestat kupovat. Z hlediska praktičnosti je jedno, jestli s sebou máte malý notebook nebo tablet. Stále jde o velký kus hardwaru, který se nevejde do kapsy a v případě tabletu chybí i prvky pro delší seriózní práci. Nicméně tablety, jako relativně nový specifický formát, mají jeden stěžejní úkol, který splní ze všech zařízení nejlépe. Jedná se o vývoj konceptů a praktik funkčního dotykového ovládání displejů pro obrovské spektrum zařízení počínaje mobily, auty pokračuje a letadly nekonče.Steve Jobs 1955 - 2011

Apple nám ukázal, jak má moderní příjemné dotykové ovládání vypadat, ostatním se myšlenku povedlo ve větší či menší míře napodobit. Ovládání systému myší a klávesnicí je tu s námi již od 60. let a nic se na jeho principu nezměnilo. Neustálá evoluce toho stejného k revoluci nevede a je potřeba vize něčeho zcela nového, aby se svět pohnul dál. Stejné je to i s auty, stále je řídíme volantem, ovládáme pedály, přestože mohly být již dávno nahrazeny joysticky, palubní desky displeji a head up displeje by mohly pomáhat s nočním viděním. Od 60. let se ale mění jen výkonnost již existujícího. Technický pokrok dílčích odvětví dosáhl již takové úrovně, že je čas na naplnění starých vizí do skutečnosti.

Trendy a obecný přehled – červen

Pro serióznější práci pak budete potřebovat kvalitní synchronizaci e-mailů a úkolů dle potřeb, což vás posune k dražším mobilům. Je vidět, že mobil se stává zařízením, které nahrazuje spousty jiných (budík, navigaci, foťák, internetový prohlížeč, přenosné herní konzole, peněženku, projektor) a čekám, že v budoucnu bude tento trend dále pokračovat. V zásadě už chybí jenom integrovaná holografická klávesnice a svět mobilních zařízení, jak ho známe, přestane existovat.Celluon Magic Cube

Než však bude mít mobil těch několik základních věcí (foťák, GPS, WI-FI, HDMI, projektor a holografickou klávesnici + dnešní běžný set funkcí) pohromadě, bude to ještě chvíli trvat. Pak ale trh mobilů zabije trh notebooků a možná i stolních PC. Bude to proces pomalý, ale velmi jistý. Zde se totiž jedná o zásadní změnu. Vyměníte-li stolní PC za notebook, stále měníte jedno PC za druhé a jednu velkou pixlu měníte za menší - stále ale pitomou pixlu. Na obzoru se ovšem reálně rýsuje šance, že přijdete domů s mobilem, hodíte si obraz na zeď, na holografické klávesnici naťukáte pár mailů, zaplatíte účty a nakonec si z Cloudu nebo domácího NASu pustíte film. Jediné co je ještě potřeba je implementace Celluon Magic Cube do mobilu s projektorem.Procesory


Dnešní střední proud procesorů znamená 4 jádra. Tedy těch od Intelu, protože mají čtyřjádrové procesory Intel výkonnostně a cenově (tedy poměr cena/výkon) navrch oproti těm od AMD (ano, je pravda, že zde jde fyzicky o 8 jader, ale výkonnostně jsou v klasických aplikacích stále za čtyřjádrovými modely od Intelu). Ne že by procesory AMD neměly žádný potenciál. Jde o to, že pokud chcete mít počítač zaměřený na obecné použití, jsou zkrátka modely od Intelu výhodnější. Jsou zde však i výjimky.

Nyní tedy stačí zvolit správnou patici a rychlost procesoru. Pro velmi levné sestavy to je Intel Celeron G550, popř Intel Pentium G860, které jsou postaveny na architektuře Sandy Bridge a zapojíte jej do socketu 1155. Díky tomu máte kdykoli možnost upgradovat např. i na velmi výkonný Ivy Bridge i7. Navíc s procesorem Celeron G550 popř. Pentium G860 získáte i základní grafické jádro, které vám bude stačit na běžnou kancelářskou práci a domácí editaci fotek. Mějte však na paměti, že jde opravdu jen o základ.

V minulém měsíci jsme doporučovali do nejlevnější sestavy zvolit procesor AMD Phenom II X4 A8-3850. S ohledem na využití dané sestavy jsme však situaci přehodnotili a zvolili jsme procesor Pentium G860. Jde hlavně o potencionální možnost upgradu celého počítače na téměř grafickou sestavu. Přesto je procesor Phenom II X4 A8-3850 dobrý. Má totiž 4 fyzická procesorová jádra a grafické jádro HD 6550D, jež stačí i na hraní mírně starších her. Dbejte však na rychlé moduly operační paměti. Bohužel upgrade je výrazně složitější.

Dalším lákadlem pro domácí použití jsou procesory Intel Core i3-2120T. Ty sice mají jen 2 fyzická jádra, ale dle testů je procesor dokonce i výkonnější než ten předchozí od AMD. Navíc máte kdykoli možnost upgradu na nějaký ten Core i7 a můžete si vytvořit ze svého počítače doslova "dělo".

Stálým evergreenem jsou procesory Intel Core i5-2500K. Tento odemčený procesor (odemčený se lépe taktuje - lze měnit násobič) pokořil konkurenci a jedná se stále o perfektní volbu pro běžný herní počítač. Už obsahuje 4 fyzická jádra (bez HT) a jeho frekvence 3,3 GHz (Turbo na 3,7 GHz) stačí na prakticky jakoukoli hru. Navíc jej využijete i při grafické práci s editací fotek.

Pro přesné rozhodnutí jaký procesor zvolit je tu náš článek o doporučených procesorech.


Chladiče


U chladičů došlo k revoluci, když nastoupily modely s heat-pipe a velkým ventilátorem. Nyní se výrobci pouze předhánějí, kdo bude mít větší a o ždibínek účinnější. V samotné pasivní části se toho tedy moc nemění. Mění se hlavně lopatky na ventilátorech. Setkáte se u nich s různými výstupky, dvojím profilováním apod. To, jestli má ten či onen výstupek nějaký efekt, je však dle oka naprosto nemožné poznat. Volbu vám ale usnadní naše recenze chladičů.

Náročnost stavby a cena vodního chlazení způsobuje, že se do středních sestav obvykle nevyplatí. Také je extrémně náročné vytvořit pasivně chlazenou sestavu, která je určena pro běžné použití, a proto není pro většinu uživatelů cena za dané řešení akceptovatelná.

U vzduchového chlazení je třeba myslet na umístění počítače, jelikož nevhodné místo je úplně na zemi. Je dobré pod něj dát aspoň 15cm sokl, jinak bude fungovat jako vysavač. Prach uvnitř může způsobit nárůst teplot, zadření menších větráčků nebo zvýšení hlučnosti. Pro prostory s běžnou prašností je lepší mít podtlakový systém (větší výfuk) s filtry, pro velmi prašná prostředí je lepší přetlakový systém (větší nasávání) s filtry, které bude třeba často měnit. Podtlakový systém má výhodu, že postačí v zásadě jeden ventilátor vzadu a zdrojový ventilátor, pár děr na skříni na správných místech a chlazení je účinné a tiché. Přetlakový systém vyžaduje více usměrňování vzduchu uvnitř skříně a kvalitní filtry na vstupu, odvděčí se ale menší prašností.


Operační paměti


U operačních pamětí vždy platilo pravidlo: lepší je mít více paměti, přestože pomalejší. Tedy v případě, že chcete používat počítač pro běžnou kancelářskou činnost. S nástupem SSD disků a integrovaných grafických čipů do procesorů již toto pravidlo platit nemusí. Pokud chcete využít právě grafický čip v procesoru, je dobré dbát na to, aby operační paměť měla alespoň 1 600 MHz. Výkon se tak ve hrách výrazně zvýší. Navíc jsou zde SSD disky, které umožnily výrazné zrychlení počítače a menší operační paměť tak už nemusí tolik vadit jako dříve.

Cenově jsou operační paměti na historickém minimu, a tak si i přes tyto výtky může dnes dovolit každý alespoň 8 GB. Není však důvod si nekoupit např. 16 GB. S cenou kolem 1 600 Kč je to v celé sestavě naprosto zanedbatelná položka.


Skříně


Trendem poslední doby u skříní je co nejvíce strohý design. Jasným důkazem toho je skříň Fractal Design Define R4, která se stala doslova hitem (i její předchůdce řady Define). Zatím to vypadá, že tyto skříně budou i nadále populární.

Extravagantní skříně patří hlavně do herních sestav. Jejich míra odvážnosti či extravagance je však velmi různá. Proto i z tohoto důvodu doporučujeme designově čistou skříň také u herní sestavy.


Zvuková karta


Obvyklý přístup ke zvukové kartě je dnes "neřeším, je na základní desce". A skutečně tomu tak je. Pokud nejste opravdový hudební fajnšmekři či nepotřebujete speciální zvukovou kartu, tak ta integrovaná obvykle zcela dostačuje.

Obvykle má 7.1 zvuk, podporu operačního systému na 100 % a hry dnes už také nezpomaluje. Inu, integrovaná zvukovka jede.

Pokud však máte lepší repro, je dobré se poohlédnout po nějaké té lepší zvukové kartě. Je totiž škoda degradovat reproduktory s cenou kolem 6 tisíc integrovanou zvukovkou. V takovém případě si připravte např. kolem 1 600 Kč na Asus Xonar DX, který poskytuje perfektní odstup signálu od šumu. Tato zvuková karta však není až tak vhodná na hraní her, kde jsou zkrátka lepší zvukové karty Creative Sound Blaster X-Fi. U nich si už vyberte dle výbavy a ceny.


Pevné disky


U pevných disků platí důležité pravidlo. Mít jedno SSD pro operační systém a jeden HDD pro data. Pokud splníte tuto podmínku, vyhnete se prakticky jakémukoli čekání při spouštění programů (samozřejmě u náročných programů je prodleva spuštění stále znatelná). V redakci zastáváme názor, že je lepší ušetřit na procesoru nebo nějakém příslušenství a investovat nějaký ten peníz do SSD. Odezva počítače se totiž výrazně zrychlí a máte pocit, že jste v 21. století a ne zpět v 90. letech minulého století.

To, jaký model SSD, je už otázka financí. Ideálním řešením je kapacita 128 GB v podobě Intel 520 nebo Kingston HyperX. Cena se pohybuje kolem 2 500 Kč, a tak je třeba s ní počítat. Nejde tedy o něco, co si koupíte jako rohlík.

Mějte však na paměti, že 128 GB není až tolik. Pokud jste náruživý hráč a máte v počítači neustále nainstalovanou desítku her, 128 GB nestačí. V tom případě se poohlédněte rovnou po 240/250GB verzi. Vyhnete se tak nepříjemnostem. A nebojte, cena v poslední době spadla na dvojnásobek modelu s poloviční velikostí, jsou tedy cenově stejně výhodné.

Pro levné sestavy docela dobře poslouží i obyčejný OCZ Agility 4. Jde totiž hlavně o to, že je pořád lepší nějaký SSD než žádný.


Doplňky


Jako šaty dělají člověka, tak doplňky dělají počítač. Tedy alespoň pro někoho. Někomu může stačit naprosto obyčejná klávesnice a myš za 300 Kč dohromady. Někomu nebude stačit příslušenství za 10 000 Kč. Možnosti jsou skutečně nepřeberné. Je třeba si uvědomit, co k počítači opravdu potřebuji a chci. A také, co nejčastěji používám, a do toho investovat více prostředků. Ruku v ruce s tímto pravidlem je asi všem jasné, že je dobré investovat do kvalitní klávesnice a myši.Pokud tedy máte volné prostředky, je dobré si koupit klávesnici, která vám opravdu vyhovuje. Nejprve se podívejte na rozložení kláves. Pokud bude jiné, než na které jste zvyklí, prostě si na něj hned nezvyknete, nebo zvyknete, ale po dlouhé době. Pracujete-li v noci, je dobré si zvolit např. podsvícenou klávesnici. Píšete hodně textu? Je dobré mít klávesnici mechanickou (ta je ale bohužel obvykle výrazně dražší).


Software


Microsoft se snaží propagovat Windows 8 co to jen de. Tento nový systém je jistě dobrý. Je rychlý a poskytuje nové technologie s využitím operační paměti atd. Nejde tedy jen o kosmetickou změnu, jak se může na první pohled zdát. V našich sestavách se však zatím setkáte s Windows 7, a to hlavně z důvodu zpětné kompatibility s různými programy. Ovšem myslím, že s nadcházejícím novým rokem nastane zvrat a nejspíš se již setkáte i v našich sestavách s Windows 8.

Investice do antivirového programu se s ohledem na dobrý balík od Microsoftu (Security Essentials) zdá být zbytečná. A obvykle tomu tak skutečně je. Doba drahých antivirových programů je zkrátka pryč, a pokud používáte zdravý rozum a neklikáte bezhlavě na všechny odkazy, co kde vidíte, nemá drahý antivir už moc velké opodstatnění.

Další software, co si do počítače dáte, je už vaše volba. On je vlastně i operační systém vaše volba, ale u dalšího softwaru máte mnohem více na výběr. Např. pokud potřebujete jen základní psaní dokumentů, asi není třeba se poohlížet po velkém balíku Microsoft Office, ale může vám stačit i Libre Office (dříve Open Office), a to i přes jeho těžkopádnost v ovládání. Na psaní stačí. Hlavní je totiž obsah a ne to, v čem daný obsah tvoříte.

Také u editace fotografií můžete často slyšet názor, že Photoshop je to pravé. Ano, obvykle je to pravda. Ale je to to pravé i pro vás? Nestačí si při výběru příslušenství zjistit, zda nedodávají např. Photoshop Elements jako bonus? Například koupíte-li si grafický tablet, může být Photoshop Elements už přibalen. Také zde existují zcela bezplatné varianty typu Gimp či Paint .NET. Ty sice poskytují buď koncepčně zastaralé a krkolomné ovládání (Gimp) nebo nedostatečné funkce (Paint .NET), ale tyto výtky jsou platné z pohledu profesionálů. Pokud potřebujete jednou za týden upravit dva obrázky, může vám bezplatná varianta bohatě stačit.

Dnes je dobré myslet i na katalogizaci fotek. V téměř každé rodině je už alespoň jeden digitální foťák, a ten produkuje neuvěřitelné množství snímků. Existují opět placené programy stylu Adobe Lightroom, ale pro běžné použití naprosto dostačuje (a někdy je i lepší, navíc je v češtině) Zoner Photo Studio. Ten za cenu kolem 500 Kč poskytuje opravdu mnoho. Pro domácí použití jde o nepřekonatelný nástroj.


Vylepšování


Doporučujeme nekupovat PC tzv. "na více let dopředu". Tohle uvažování se velmi prodražuje a po letech stejně nepřináší kýžený efekt. Takové PC totiž velmi dlouho "stačí", a když přijde čas, je výhodnější koupit zase novou platformu a staré PC nechat dětem nebo prodat jako celek.

U domácích a kancelářským strojů není morální zastarání tak patrné, ale u pracovních a herních strojů je to naopak. Kupte vždy to, co právě potřebujete, za rok si můžete třeba vyměnit grafickou kartu za výkonnější a poměr cena/získaný výkon bude mnohem lepší. Stejné je to i s ostatními upgrady. Nekupujte si PC s myšlenkou, že ho jednou vylepšíte, protože k tomu v 90 % případů nedojde. Jediné, co se občas třeba po 1 - 2 letech vylepšuje, je grafická karta, ale jinak PC obvykle zůstává stejné. Potřebujete 8 GB paměti? Kupte si 2x4 GB, kdy dostanete trochu výkonu z dual channelu navíc. Jedinou opravdovou slabinu dnes v počítačích představují plotnové pevné disky a SSD je jedno z mála smysluplných vylepšení pro aktuálně existující počítače.


Proč je lepší si sestavu sestavit?


Pokud si sestavu necháte složit u slušného obchodu, budete mít záruku na sestavu - tedy i diagnostiku při závadě - a nebudete mít obvykle vzadu hloupou nálepku, která vám znemožní i tak prosté úkoly, jako je vyčištění od prachu nebo montáž dalšího disku nebo paměti. Komponenty si vyberete sami a budete naprosto přesně vědět, co je v sestavě za komponenty a potažmo tedy budete tušit i její tichost. Pokud jste technicky zdatní, poskládáte si počítač sami přes víkend, ušetříte peníze a budete ho mít přesně takový, jaký chcete. Nevýhody jsou pak zřejmé. Záruka bude jen na komponenty a v případě závady si budete muset diagnostiku udělat sami.


Proč je lepší sestava hotová?


Obvykle dostanete za více peněz méně muziky a výkonu. Také si nemůžete být jisti, co je opravdu uvnitř a jak moc hlučná ta sestava bude. Navíc ve většině případů dostanete záruku podobnou té, kterou garantuje každý lepší prodejce počítačů. Pro tedy mluví hlavně záruky on-site oprav do druhého dne, které ovšem úplně běžné nejsou. Další argumentem by mohla být dostupnost a s tím související rychlost dodání. Desítky sestav na českém internetu většinou vypadají jako výprodej skladových zásob. Když prodejce bude tvrdit něco ve stylu, že jde o superznačkové a otestované komponenty, snaží se tím namluvit, že je na místě výkon oželet. Pak se člověk nestačí divit, proč mají sestavy jenom 2 GB operační paměti a proč mají herní sestavy v ceně přes 20 000 Kč jen low-endovou grafickou kartu. Pokud kupujete počítač do firmy na kancelářskou práci, dává nákup hotových sestav s on-site zárukou větší smysl. Pokud se bude počítač přihlašovat do domény, nezapomeňte, že potřebujete operační systém minimálně Windows XP Professional nebo Vista/7 Professional a vyšší. Home systémy do domény nepřihlásíte.


Možnost zakoupení sestavy


Jelikož se námi doporučované sestavy těší velkému zájmu a mnozí z vás se jimi při sestavování počítačů skutečně inspirují, dohodli jsme se s jedním z největších českých online prodejců počítačových komponent, se společností CZC.cz, že bude námi doporučené sestavy skládat a umožňovat jejich koupi za zvýhodněnou cenu a se všemi výhodami, které na své počítače standardně poskytuje.

Cena sestav by měla být typicky jen o něco málo vyšší (někdy dokonce i nižší) než průměrná cena samostatných komponent v českých e-shopech a v takové podobě bude platná po dobu 1 týdne, ve kterém konfigurace sestav oznámíme (stane se tak vždy ve stejný den u nás i na CZC). Koupit je bude možné s operačním systémem nebo i bez něj.

Zakoupením sestavy jako celku získáte oproti vlastnímu složení následující výhody:
  • spolehlivost celé sestavy
  • odborné sestavení techniky CZC.cz včetně instalace OS
  • záruku na sestavu jako celek (a to bez pečetí, abyste mohli kdykoli upgradovat)
  • nízkou cenu tvořenou pouze zvýhodněnými cenami komponent = za sestavení neplatíte
  • technickou podporu

Řadu těchto počítačů poznáte podle názvu CZC Světhardware.cz.

Aktuální sestavy budou vždy na této adrese: www.czc.cz/czc-svethardware-cz/produkty

  

Doporučené fotoaparáty

 
Vybíráte nový fotoaparát? Na Digimanii je pro vás testujeme a na základě toho každý měsíc přinášíme přehledný souhrn s doporučenými modely z jednotlivých kategorií s odkazy na naše vlastní vyčerpávající recenze pro podrobné informace: www.digimanie.cz/doporucene-fotoaparaty