reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Doporučené PC sestavy - říjen 2011

17.10.2011, Miroslav Jindra, návod
Doporučené PC sestavy - říjen 2011
Ještě ani nenapadl první sníh a ceny sestav už letí nahoru, jakoby Vánoce byly už za dveřmi. Růst cen jsem musel lehce korigovat menšími úpravami sestav, nicméně se drží v podobných cenových relacích jako minule a výkon by neměl příliš utrpět.
Procesory
Čtyřjádrové procesory jsou poměrně levné a výkonnější dvoujádra jsou oproti nim dost předražená, týká se to hlavně umírajícího socketu 775. Vyplatí se tedy koupit spíše slabší a levné dvoujádro jako je Athlon II X2 250 nebo třeba Celeron Dual-Core E3400. Výborný kompromis je Athlon II X3 460 nebo také nový procesor od Intelu - Intel Pentium G620, který má velice slušný výkon a je za velice dobrou cenu. Zajímavou volbou zůstává i středně drahé a výkonné čtyřjádro jako je Phenom II X4 955, jenže v celku sestav se často vyplatí sáhnout po i5. V dražších sestavách jsou pak procesory Sandy Bridge od Intelu jasnou volbou. Pro herní sestavy jsem jako obvykle zvolil verze K, tedy s odemčeným násobičem, jelikož předpokládám zvýšený zájem o přetaktování. Do pracovní jsem pak dal verzi bez K, kvůli rozšířené podpoře virtualizace.

Chladiče
Sestavy obsahují slušné tiché chladiče, protože zbytečně hlučný počítač doporučovat nelze. Pro slabší sestavy na platformě AMD se slabšími CPU se hodí Arctic Cooling Freezer 64 Pro nebo Cooler Master TX3, jelikož verze Arctic Cooling Freezer Pro 7 Rev. 2 nejde většinou na socketech AM2 a AM3 vhodně otočit - fouká buď do grafiky, nebo do zdroje a ne do outake ventilátoru. Pro silnější CPU jsem zvolil Gelid Solution Tranquillo rev.2, který se stal již pravděpodobně bestsellerem. Tato revize odstraňuje jediný dřívější neduh - nevhodnost na patice AM3 kvůli nemožnosti otočení o 90° do odsávacího ventilátoru, a tím se stává naprosto univerzálním řešením. Pro fajnšmekry zůstávají etalonem chladiče značky Noctua.Hodně grafických karet také trpí zejména při zátěži nadměrnou hlučností. Máte-li dost místa ve skříni, je ideální volbou obvykle Accelero od Arctic Coolingu.

Paměti
Nebudu doporučovat zbytečně drahé operační paměti, protože jejich vliv na celkový výkon sestavy je relativně zanedbatelný. Obvyklé doporučení je 4 - 8 GB operační paměti.

Zdroje
Napájecí zdroje jsou často opomíjeny a podceňovány. Uvědomte si ale, že když třeba spustíte hru, stoupne nárazově spotřeba třeba i o 150 - 200 Wattů, což na zdroje klade značné nároky. Zdroj s vyšší efektivitou nejen ušetří pár zanedbatelných korun za elektřinu, ale bude pravděpodobně i tišší, jelikož se bude méně zahřívat a hlavně po čase nezačne při náhlých zatíženích shazovat sestavy kvůli velkým výkyvům na větvích. Ve všech sestavách jsou použity zdroje od Seasonicu, jelikož s nimi mám velice dobré zkušenosti. Doporučit se dají ještě i Corsairy, Enermaxy, Chieftecy; pro levnější sestavy ujdou i Fortrony, jenže cenově odpovídají lepším Seasonicům, takže pro ně nevidím žádný velký důvod.

Skříně
V levné kategorii nám stále kraluje Cooler Master Elite, úplně špatné nejsou ani ASUSy, i když mají horší chlazení a občas konstrukční chyby typu přinýtovaná bočnice. Pro střední třídu zůstaneme u doporučení Cooler Masteru Centurion a Sileo, které jsme nedávno i otestovali. Hodně zajímavě vypadá ale třeba i Silverstone SST-PS03B. Nejhorší zvuk, co může skříň vydávat, je drnčení od vibrace pevného disku. Bohužel disky každé značky vibrují kus od kusu jinak, někdy více, jindy méně. Centuriony ani Silea nejsou sice špičkové skříně, ale na druhou stranu si o nich ani nemyslím, že by se jednalo o bohapusté "papíráky". Pokud se Vám stane, že bočnice vibruje, můžete, podle doporučení čtenáře v březnové diskusi, nalepit na bočnice antirezonanční desky.

Pro dražší sestavy bude vyhovující Cooler Master Dominator, Antec Three Hundred (hodně povedená skříň), Corsair 600T, Fractal design R2, R3, Antec P183 (pokud máte rádi opravdu ticho a odvibrované disky), Nexus Edge a samozřejmě i další třeba od firem jako je Lian-li nebo SilverStone. Nabídka je opravdu veliká. Další inspiraci naleznete v našem seriálu doporučených skříní.

Pro miniITX počítače vypadá dost zajímavě Gigabyte MIB T5140, Cooler Master Elite 100 nebo kostka Lian Li Mini-Q PC-Q07A.

Zvuková karta
Většina lidí si vystačí i s integrovanou zvukovou kartou, avšak přechod na separátní zvukovou kartu představuje při analogovém přenosu markantní zlepšení v kvalitě zvuku - zejména dojde k poklesu šumu. Rozdíl je výrazný i na slušnějších PC reproduktorech. Například i na mých starých Creative DTT2200 byl přechod z integrovaného Realteku na ASUS Xonar DX do uší bijící. Do herních sestav doporučuji kvůli podpoře Creative X-Fi, pro levné a čisté nahrávání není špatný ASUS Xonar DX. Ve vyšší třídě je pak zajímavou volbou M-Audio.

Pevné disky
Dá se říci, že co člověk, to názor na pevné disky. Disk si zvolte podle svého, osobně momentálně dávám Western Digital Blue do levných sestav a nové výkonnější Western Digital Black s 64MB cache, 500 GB na plotnu a SATA 6Gb/s rozhraním do všech ostatních. WD Black dávám i do kombinace s SSD disky. Na SSD je jen systém a WD Green se hodí jen jako pasivní úložiště dat - rozhodně to není pravé řešení třeba pro instalování her nebo pro jakékoliv aktivnější využití. SSD doporučuji od Intelu nebo velmi rychlé disky od Corsairu, od června je nová revize, takže by nemělo docházet k problémům na Intel chipsetech. Vzhledem k tomu, že disky jsou obvykle nejpomalejší součástí PC, nevidím jediný důvod, proč si i do domácí sestavy nedopřát třeba rychlý WD Black. U něj ale počítejte se slyšitelným zvukem posunu hlaviček.

Doplňky
Na konci sestav naleznete jako obvykle doporučené periferie. Několik monitorů v různých cenových kategoriích atp. Postupně budeme tuto kategorii dále rozšiřovat, takže se můžete i v diskusi pod článkem podělit o své zkušenosti s nejrůznějšími doplňky. Díky za vaše doporučení, jelikož těchto periferií je nepřeberné množství.

Software
Při koupi nového PC máte pravděpodobně jedinou šanci si koupit operační systém levně, legalizační GGK a "krabicová balení" jsou pak už dražší. Pokud máte PC na domácí využití, dosáhnete za 1500 Kč i základní sadu MS Office. Dost schopného softwaru pak najdete i zdarma, osobně do počítačů instaluji například následující seznam, který by měl pokrýt běžné potřeby.
 • Adobe Reader nebo úspornější Foxit reader
 • Avira Antivirus Free (antivir s nevysokými nároky a dobrou detekcí, reklama se dá pár úpravami zakázat)
 • Daemon Tools Lite (virtuální mechaniky)
 • DVD Shrink (program na zálohování DVD)
 • Firefox 6
 • IrfanView + pluginy (prohlížení obrázků a základní úpravy)
 • kodeky Vista Codecs (nebo Win7Codecs a x64Components)
 • Open Office (balík kancelářských programů)
 • Skype (komunikační program)
 • TeamViewer (jednoduchý program pro vzdálenou podporu uživatele) nebo Showmypc.
 • Total Commander (souborový manažer), Free Commander + Filezilla
 • Filezilla (FTP klient)
 • Trillian (IM klient)
 • VLC media player (univerzální přehrávač pro exotičtější druhy videí)
 • Winamp (dost čtenářů preferuje starší a jednodušší verze)
 • Testovací OCCT a HDTune
 • Cobian Backup - geniální freeware na zálohování
 • HD Tune - diagnostika disku
 • Vista nebo Win 7 codecs
 • PDF creator
 • Infra recorded - obdoba Nera zdarma


Otázky a odpovědi


Přestože se vám snažím výběr usnadnit, můžete mít okolo PC spoustu otázek. Rád bych Vás proto pozval na naše fórum, kde můžete vaše dotazy efektivně řešit.


Změny za tento měsíc


Výhodný Radeon 6870

AMD Llano
O AMD Llano jsme se bavili už dávno a jelikož to není ani ryba ani rak, nebudeme se mu zatím dále věnovat. Pro domácí použití tedy máme k rozhodování 2 varianty:
 • Požadujete základní 3D výkon na hry a pak si koupíte X3 nebo G620 a normální grafickou kartu.
 • Nebo požadujete procesorový výkon a ten Vám Llano nenabídne, jelikož běžné dvoujádrové Core i3 ho v podstatě deklasuje, a levné G620 mu šlape na paty a je to víceméně plichta.

Ostatní změny
Některé sestavy dostaly do vínku nové základní desky, povětšinou levnější modely s dostatečnou výbavou, za kterou považuji hlavně USB 3.0.

Ceny Radeonů 6870 stagnovaly na cca 4100 Kč za nejlevnější model, Radeony 6850 jsou pak k dostání okolo 3800 Kč a jedná se v obou případech o vhodnou koupi, zvlášť pokud potřebujete připojit 3 monitory. Ceny GTX 460 mírně rostly (pohybují se okolo 3300 Kč za SE verzi nebo přes 4000 Kč za OC verzi). Vzhledem k ceně GTX 460 jsou Radeony 6870 velice zajímavé a osobně jsem si ho teď také pořídil. A teď bojuji s podivnou implementací display portu a patrně budu shánět verzi FleX, protože display port nezvládá probudit monitor když ho vypnu a zase zapnu. Budete-li chtít od GTX560 3 monitory, shánějte Multiview verzi GTX 560 od Zotacu.

V ještě vyšší kategorii je dále velice zajímavá GTX 570 Super Overclock od Gigabytu, která podává výborné výkony téměř srovnatelné s GTX 580 a stojí o 2000 Kč méně.

Stouply dále ceny disků, pamětí i většiny grafických karet, ale i operačních systémů. Pravděpodobně za to může slabší koruna vůči dolaru.

reklama