www.svethardware.cz
>
>
>
>

Dron na Titan poletí o rok později, NASA odkládá misi Dragonfly

Dron na Titan poletí o rok později, NASA odkládá misi Dragonfly
, , aktualita
Americká kosmická agentura NASA je i kvůli pandemii onemocnění covid-19 nucena odkládat některé své projekty. Mezi mise, které kvůli současné situaci nabírají zpoždění, se řadí i Dragonfly na měsíc Saturnu Titan.
K oblíbeným
reklama
NASA má v plánu jako součást svých misí pro průzkum vesmíru vyslat i sondu na měsíc Titan, který krouží kolem šesté planety sluneční soustavy - Saturnu. Netradiční mise, která dostala pojmenování Dragonfly (v překladu Vážka), nyní ale byla posunu o zhruba rok později. Místo roku 2026 tak NASA spustí misi až v roce 2027, a to kvůli "vnějším" faktorům. Jinak řečeno, jedním z důvodů zpoždění mise je například současná pandemie onemocnění covid-19. 
 
 
Původní termín, kdy měla odstartovat mise Dragonfly, byl dokonce už v roce 2025, se zpožděním je ale u podobných ambiciózních projektů pro průzkum vesmíru třeba počítat. NASA se v rámci této mise pokusí o provoz prvního vědeckého dronu s osmi rotory na jiném vesmírném tělese, který si veškeré vybavení bude letecky přenášet s sebou na více lokací na povrchu měsíce. Právě Titan byl vybrán zejména díky svému zajímavému složení, které je pro vědce velmi pozoruhodné a může skrývat mnoho klíčových informací. 
 
Dron pro průzkum Titanu by měl po osmi letech vesmírné plavby k cíli strávit svůj čas na měsíci krátkými leteckými misemi pro sběr vzorků, studium obyvatelnosti Titanu a analýzou prebiotických procesů v tamějším prostředí. Základní mise by měla trvat 2,7 let a pokud vše půjde podle plánů, měla by mise Dragonfly poodhalit některá z tajemství stále záhadného Saturnova měsíce a mohla by také potenciálně přinést přelomové informace o možném životě mimo planetu Zemi. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky
Na Adobe MAX 2020 prezentovalo HP 8 nových monitorů, mezi kterými byly i ty určené pro grafiky. Vrcholem mezi nově představenými novinkami je HP Z27xs G3 DreamColor s rozlišením 4K a rozhraním USB-C.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede? Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede?
Radeon RX 6800 XT by se měl stát novým herním králem firmy AMD, pokud jde o karty s ještě rozumnou cenou, neboť nad ním bude ještě výkonnější verze. Nyní se už postupně ukazuje, jaký výkon lze čekat dle 3DMarku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku
Test Passmark nás letos na jaře zaujal především tím, jak změnil váhu AVX 512 v jednovláknových testech. Mnozí za tím viděli snahu nadržovat Intelu. Jenomže nyní už ani to nepomohlo k jejich prvnímu místu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader
NVIDIA možná musela nebo přímo sama se rozhodla zrušit nástup lepších verzí RTX 3080 a RTX 3070 s většími kapacitami paměti, ale znovu se nám tu objevuje zajímavá karta v podobě RTX 3070 Ti. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
NASA si pro Měsíční stanici chystá čtyřikrát výkonnější elektrický pohon NASA si pro Měsíční stanici chystá čtyřikrát výkonnější elektrický pohon
Zástupce NASA Glenn Research Center popsal cestu k tomu, jak využít solární/jaderný elektrický pohon vesmírných plavidel pro cesty k Marsu. K takovému zařízení ještě leccos chybí, ale vývoj je už nalinkovaný. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů