www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Dual-core: proč nemůže uspět

Dual-core: proč nemůže uspět
, , článek
Dual-core je něco, na co mnoho uživatelů čeká jako na úžasnou věc. Pro mě je to jediný typ procesoru, který mi přinese významné zrychlení práce. Přesto tato technologie v sobě skrývá řadu významných limitů, které by měl i běžný uživatel před koupí vědět.
reklama
Zpracování threadů

Dnešní procesory jsou velmi složitá zařízení s miliony logických spojení. Přesto mají všechny něco společného. Základní stavební prvek každého procesoru je výpočetní část, tedy něco, co umí zpracovávat sekvenci instrukcí - vlákno (thread). Výpočetní části jsou u různých procesorů různě vyvinuté, pracují rychleji či pomaleji, ale základní princip je u všech prakticky stejný.Sekvence instrukcí (součást threadu) - deassembler

Thready tvoří základ programů. Každý program je tvořen datovou a instrukční částí - v datové části se nacházejí v číselné podobě vyjádření několika různých typů dat - např. číslic či znaků (např. velké "A" je v číselné podobě zastoupen hodnotou 65). S těmito daty jsou prováděny operace - sčítání, odčítání atp. To, jakou operaci provést, určují instrukce, přesněji sled mnoha instrukcí v předem stanoveném pořadí.

Instrukční část programu je obvykle tvořena jednou posloupností instrukcí - jedním threadem.


V rámci jednoho threadu jsou instrukce vykonávány v předem stanoveném pořadí. To znamená, že například matematická operace (A + B) * C bude rozdělena na součet A s B a až po zjištění výsledku násobena C. Běžné procesory - Athlony, Pentia 4 - jsou jednojádrové. To znamená, že tyto procesory mají jednu výpočetní část, tj. umí zpracovat v jeden okamžik pouze jedno vlákno (vyjma HyperThreadingu - viz. dále). Zjednodušeně řečeno současné procesory umí v jeden okamžik spustit jen jeden program (z reality by se to dalo přirovnat k situaci, kdy při řízení motorového vozidla nejsme schopni vypisovat slovíčka z učebnice angličtiny).

Moderní operační systémy jsou charakterizovány jako multitaskingové. Jak už název napovídá, pod takovým operačním systémem běží více tasků (úloh, programů). Můžete například mít puštěný Internet Explorer a k tomu komunikační klient ICQ - oboje používáte současně. Mohlo by se zdá, že oba programy běží naráz. Není tomu tak.


Protože dnešní procesor umí zpracovat pouze jedno vlákno, existuje v multitaskingovém operačním systému kus programu (sám o sobě také vlákno), který slouží jako rozhraní mezi vlákny jednotlivých programů a procesorem. Tento plánovač přiděluje, na určitý čas, každému programu výkon procesoru - jinými slovy v určitých časových intervalech (závislých na prioritě procesu) střídá mezi jednotlivými vlákny a to, které je na řadě, posílá do procesoru ke zpracování.


Priority procesu určují, jak moc dá plánovač jednotlivým programům přednost při přidělování času procesoru.


V našem příkladu procesor chvíli zpracovává vlákno z Internet Exploreru a chvíli z ICQ. Protože výpočet a střídání jsou tak rychlé, že je nedokážeme postřehnout, vypadá to navenek, že oba programy běží současně.

Co je dual-core

Fakticky vzato je dual-core (v překladu "dvoujádrový") takový procesor, který obsahuje dvě samostatné výpočetní části (jádra). Na první pohled jednoduchá definice v sobě skrývá několik možných přístupů. Z pojmu dual-core vůbec nevyplývá jaká jádra a jak spolu spojená, natož pak něco o frekvencích. Zajdeme-li do extrémů, může být dual-core kombinace nejrychlejšího současného procesoru (např. Athlonu 64 FX-55) se 486kou. Ano, i to by byl dual-core.Pentium 4


Dvoujádrové Pentium D (Pentium 4 + Pentium 4)
... skoro jak z Photoshopu, co říkáte?


Hlavním přínosem dual-core procesorů je, jak jinak, schopnost zpracovávat dva thready současně. Dvoujádrový procesor se tak v podstatě chová jako plnohodnotný počítač s dvěma procesory. Jak je na fotce výše vidět, první generace dvoujádrových procesorů bude řešena tak, že se vezmou dva současné jednojádrové procesory a spojí se dohromady. Takže teoreticky bude mít dvoujádrový procesor na stejné frekvenci dvojnásobný výkon oproti jednojádrovému.

Poznámka: "Dvoujádrový procesor Pentium D na frekvenci 3.2 GHz" znamená, že každé z jader pracuje na 3.2 GHz, nikoli to, že každé z jader pracuje na 1.6 GHz.

reklama
Nejnovější články
Gigabyte pracuje na deskách pro 28jádrový Intel a připomíná takt 5 GHz Gigabyte pracuje na deskách pro 28jádrový Intel a připomíná takt 5 GHz
Pozoruhodnou tiskovou zprávu si připravila společnost Gigabyte. Ta mluví o spojenectví s Intelem za účelem taktování procesorů XCC. Jde o modely s nejvyšším počtem jader, jaké Intel nabízí a Gigabyte přitom mluví o taktech i přes 5 GHz. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Cooler Master uvádí C700P Carbon: speciál s uhlíkovým vláknem Cooler Master uvádí C700P Carbon: speciál s uhlíkovým vláknem
Cooler Master si ve spolupráci s Mark's Fabrications připravil speciální verzi skříně C700P, která využívá uhlíková vlákna na nejviditelnějších místech. Jde ovšem o opravdovou tkaninu z uhlíkových vláken, ne o napodobeninu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Qualcomm má první čipset pro Wi-Fi 802.11ay v 60GHz pásmu Qualcomm má první čipset pro Wi-Fi 802.11ay v 60GHz pásmu
Vyznat se mezi jednotlivými verzemi rozhraní 802.11 už není jednoduché. Po příchodu verze ac se s nimi roztrhl pytel a nyní tu máme už první čipsety pro 802.11ay. Ty přináší společnost Qualcomm. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Oprava, NVIDIA nechystá GeForce RTX 2070 Ti Oprava, NVIDIA nechystá GeForce RTX 2070 Ti
Gigabyte ve své pozvánce prozradil, že se na trh dostane také grafická karta NVIDIA GeForce RTX 2070 Ti. My jsme tak řešili, na jakém čipu bude tato karta založena a co vůbec může nabídnout. Nicméně jsme to řešili marně.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Singleplayer v Battlefieldu V, jaký bude? Singleplayer v Battlefieldu V, jaký bude?
Série Battlefield je dobře známá svým zaměřením na multiplayer, a tak v ní mohou působit kampaně pro jednoho hráče možná až nepatřičně. Ovšem Battlefield V je nabídne, a to snad ve snaze dokázat, že singleplayer neumírá. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek