reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Dvou a vícejádrové procesory se podle analytiků rychle rozšíří

9.12.2005, Milan Šurkala, aktualita
Dvou a vícejádrové procesory se podle analytiků rychle rozšíří
Analytici předpokládají, že podíl dvou a vícejádrových procesorů se v blízké době velmi výrazně zvýší. Letos to bylo pouze něco kolem 15 milionů jednotek, což je asi 7% zastoupení. Pro následující rok 2006 se však už předpokládá kolem 98...
Analytici předpokládají, že podíl dvou a vícejádrových procesorů se v blízké době velmi výrazně zvýší. Letos to bylo pouze něco kolem 15 milionů jednotek, což je asi 7% zastoupení. Pro následující rok 2006 se však už předpokládá kolem 98 milionů procesorů, což by bylo přibližně poloviční zastoupení.Letošní podíl těchto procesorů byl nižší než se původně předpokládalo. Dle mého názoru, k rozšíření vícejádrových procesorů musí výrobci zvětšit nabídku a snížit ceny. Naprosto ideální by byl low-endový dual-core procesor. Třeba takový dvojitý Sempron, dvě jádra o frekvenci 1,6-2,0GHz s celkovými 512kB L2 cache by se mohl prodávat za cenu přibližně kolem 4000-6000Kč s DPH, což by vedlo ke slušné prodejnosti.

I přesto se procesory prodávají poměrně levně, dokonce za ceny nižší, než udávají výrobci. Třeba takový X2 4800+ má stát $803, ale je k sehnání i za $792. 4600+ má stát $643, ale je v obchodech i za $599. Podobná situace panuje i u dvoujádrových procesorů Intel.

Zdroj: www.tgdaily.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama