Dynatron A38: turbochladič pro EPYC s otáčkami 11.000 RPM.

Dynatron A38: turbochladič pro EPYC s otáčkami 11.000 RPM.
, , aktualita
Pro zajímavost se můžeme podívat na nový procesorový chladič Dynatron A38, který zaujme především otáčkami svého ventilátoru, které dosahují 11.000 RPM. Jedná se o chladič určený pro procesory EPYC či Threadripper. 
K oblíbeným
reklama
Dynatron A38 je čistě serverový chladič, který se bude hodit i do rackového prostředí (2U servery), což znamená i to, že nemůže být příliš vysoký a také směr proudění vzduchu je jasně daný. Rozměry celého produktu jsou 119 x 79 x 65 mm a hmotnost 450 gramů. 
 
 
Provedení chladiče jasně ukazuje jeho fotografie. Jde o hliníkový pasiv, do nějž vedou ze základny celkem čtyři heatpipe a na celek je napojen 60mm ventilátor tak, aby jím tlačený vzduch procházel komplet skrz žebrovaný tunel. 
 
Právě použitý ventilátor DF126025BU - PWMH je zajímavý svým maximálním výkonem, který je o řád vyšší než otáčky, na které jsme zvyklí z běžných procesorových chladičů v PC. Tento ventilátor se ale při pouze 20% výkonu točí už na 2300 RPM a z 12V větve si přitom bere 0,84 W, tvoří hluk na úrovni 25,8 dBA a tvoří průtok vzduchu 11,91 CFM se statickým tlakem 1,44 mm vodního sloupce.
 
Na padesátiprocentní výkon už DF126025BU - PWMH rotuje rychlostí ploten pevného disku, a to přesně 5400 RPM a potřebuje k tomu 2,76 W. Průtok vzduchu se zvýší na 28,38 CFM s prudce zvýšeným statickým tlakem 7,54 mm H2O, a to při hlučnosti 44,4 dBA.  
 
 
A konečně stoprocentní výkon přinese oněch 11.000 otáček za minutu, o tisíc více než se točily plotny disků WD Raptor či Velociraptor. Zde už značně narůstá spotřeba na 18 W a průtok vzduchu vzroste na 58,31 CFM se statickým lakem 28,8 mm H2O při hlučnosti 59,8 dBA. Jen pro srovnání, průtok vzduchu zde téměř odpovídá tomu, co vytvoří 120mm Noctua NF-A12x25 na plných otáčkách 2000 RPM, ovšem to pouze při 22,6 dBA. Její statický tlak je však při tom jen 2,34 mm H2O a právě proto může Dynatron A38 mít poměrně hustě uložená žebra. 
 
Montážní systém tohoto chladiče už nemůže být jednodušší. Připraveny jsou tu šroubky s pružinkami, které po přiložení chladiče na desku prostě jen přitáhneme, kam až to půjde. O vhodný přítlak se postarají právě pružinky. Starat se nemusíme ani o teplovodivou pastu, neboť A38 již přichází s předaplikovanou Shin-Etsu X23-7762. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Reakce Intelu na NVIDIA Grace CPU: jsme v ofenzívě, ne defenzívě Reakce Intelu na NVIDIA Grace CPU: jsme v ofenzívě, ne defenzívě
NVIDIA tento týden představila nové serverové procesory Grace založené na jádrech ARM, které vyšle do boje na serverovém trhu. Nový CEO Intelu Pat Gelsinger tak dostal logický dotaz, co si o tom všem myslí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD představilo desktopová APU Cezanne, zatím jen pro OEM AMD představilo desktopová APU Cezanne, zatím jen pro OEM
Společnost AMD včera nečekaně představila nová APU Cezanne pro desktopy, o nichž jsme už stejně díky čínským leakerům věděli. Jak se také dalo očekávat, určeny budou pouze pro OEM výrobce, tedy prozatím. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
První velká aktualizace pro PS5 přichází. Bez funkcí, na které hráči čekají První velká aktualizace pro PS5 přichází. Bez funkcí, na které hráči čekají
Sony zítra uvolní první větší update pro PlayStation 5. Přináší možnost uložení her na externí USB disk, sdílení her mezi PS4 a PS5 prostřednictvím Share Play i další sociální funkce. Přesto bude tato aktualizace pro řadu majitelů zklamáním.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik12 komentářů
Microsoft představil webkameru a další příslušenství pro práci z domova Microsoft představil webkameru a další příslušenství pro práci z domova
Microsoft po mnoha letech rozšířil svou nabídku o webkameru. Novinka s názvem Modern Webcam obsahuje řadu funkcí pro vylepšení obrazu a je certifikována pro Teams. Představena byla také trojice headsetů nebo reproduktor s USB-C.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Microsoft kupuje firmu Nuance za 20 miliard dolarů Microsoft kupuje firmu Nuance za 20 miliard dolarů
Druhou největší akvizici ve své historii si pro tento rok přichystal Microsoft, který se rozhodl koupit firmu Nuance Communications z Massachusetts. Co tím Microsoft získá a čím se Nuance vůbec zabývá? 
Včera, aktualita, Jan Vítek