reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ECS PF88 Extreme Hybrid: motherboard pro procesory Intel i AMD!

1.9.2005, Milan Šurkala, aktualita
ECS PF88 Extreme Hybrid: motherboard pro procesory Intel i AMD!
Tchajwanská společnost ECS je u nás známá svými nepříliš přesvědčivými výrobky, které ale nabízí za velmi rozumné ceny. Je zajímavé, že podobní výrobci si přímo libují v různých šílenostech a dnes vám jednu představím. Nese jméno ECS PF88...
Tchajwanská společnost ECS je u nás známá svými nepříliš přesvědčivými výrobky, které ale nabízí za velmi rozumné ceny. Je zajímavé, že podobní výrobci si přímo libují v různých šílenostech a dnes vám jednu představím. Nese jméno ECS PF88 Extreme Hybrid. Tato deska umožňuje naprosto ojedinělou věc. Na jedné jediné desce poběží jak procesory Intel, tak v ní mohou běžet i procesory AMD.Samotná deska je určena pro procesory Intel, to díky chipsetu SiS656 a patici LGA775. Podporuje jednojádrové procesory Intel Celeron D, Pentium 4, Pentium 4 Extreme Edition i dvoujádrová Pentia D. Což znamená, že jsou dostupné frekvence sběrnice 533MHz, 800MHz a 1066MHz (i když SiS656 oficiálně podporuje pouze do 800MHz). Desku je možno vybavit 4GB DDR2-667 paměti.To co vidíte nahoře, je ten zázrak. ECS PF88 Extreme Hybrid. Poměrně pěkná, barevná deska s třemi PCIe x16 sloty. Ovšem pouze teoreticky, vysvětlím později. Sranda začíná u toho prostředního slotu mezi nimi, růžově fialového. Ten je nazýván "Elite BUS Slot" do nějž se strká karta SIMA (redukce). Běží na PCIe x16 sběrnici, tedy s přenosovou rychlostí 8GB/s (4GB/s v každém směru), což je pro Athlony 64 dostatečné (paměti RAM jsou totiž na redukci). Tato redukce vypadá následovně.
Také je vyvedena v nápadné barvě. Ale zajímavější než barva je to, co se na ní skrývá. Skrývá patici, chipset a paměťové sloty. Jakmile tuto redukci s procesorem strčíte do desky, musíte uvolnit první PCIe x16 slot a grafickou kartu strčit do druhého PCIe x16 slotu, toho nejspodnějšího. Pokud používáte LGA775 procesor, funguje pouze první PCIe x16 slot a druhý je deaktivován. Po zasunutí redukce se deaktivuje ten první a aktivuje druhý. Jednoduché.

Dejme tomu, že vás omrzela Pentia či Celerony a chcete si koupit Athlon 64 pro Socket 939. Kupovat novou desku? V žádném případě! Zajdete do obchodu, koupíte si SIMA A9S kartu za přibližně $50 s paticí Socket 939, kýžený procesor (a bohužel i DDR paměti) a jdete domů. Přídavnou kartu strčíte do Elite BUS Slotu i s procesorem a chladičem, popřepínáte set pinů (neztratit, nemají standardní velikost) a co oči nevidí, po updatu BIOSu v případě dvoujádrových procesorů Athlon 64 X2 máme funkční systém s procesorem AMD.

SIMA karta pro Socket 939 je vybavena chipsetem SiS756 a její vložení odstaví chipset na desce i procesor, ale přístup k jiným částem desky (řadiče všech možných druhů, PCI sloty, USB porty,...) zůstane zachován. Chcete Socket 479 a mobilní Pentium M? Není problém, kupte si SIMA kartu s paticí Socket 479 a chipsetem SiS649. Verze pro procesory AMD se Socketem 754 (oblíbené AMD Sempron, Athlon 64 i mobilní Turion 64) je pak vybavena chipsetem SiS76. Má být i verze pro Socket 478, ale její existence by neměla žádný smysl. Jak vidíte, do této desky můžete strčit prakticky všechny procesory, které jsou dnes na trhu.Deska má southbridge SiS965, ten nabízí dva kanály IDE ATA133 a čtyři SATA porty s možností vytváření diskových polí RAID 0, 1 a 0+1. Navíc dostanete port FireWire, Silicon Image SATA II RAID řadič, gigabitovou síťovku, USB 2.0 sloty, bezdrát i802.11g a 7.1 audio Realtek ALC850. K dispozici je kromě PCIe x16 slotů také jeden PCIe x1 slot a tři klasické PCI sloty. Všechny tyto vymoženosti máte k dispozici, ať používáte jakýkoli procesor.

Silicon Image SATA II řadič je napojen na sběrnici PCIe x1, přičemž umožňuje napojit dvě zařízení. Díky technologii Port Multiplier je můžete zřetězit tak, že počet SATA II zařízení je vlastně neomezený. Northbridge je pasivně chlazen, což sice vytváří trochu více místa, ale SiS656 v tomto případě opravdu slušně topí. I tak je dobré zajistit nadprůměrné proudění vzduchu, protože redukce je poměrně slušná překážka. Deska je vybavena duálním BIOSem.

Dobré je, že jak procesory Intel, tak i procesory AMD v redukci lze taktovat, ovšem s AMD je to trochu horší, BIOS je pro ně o něco chudší. Jedná se dost zajímavý počin, který vám umožní si počítač složit dle libosti, můžete třeba z Celeronu D upgradovat na AMD Athlon 64. A kdoví, možná se časem dočkáme i redukce pro Socket M2 a pak využijete i DDR2 paměti ze systému Intel (procesory AMD totiž stále vyžadují paměti DDR první generace).

Zdroj: www.theregister.co.uk, www.ecs.com.tw
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama