www.svethardware.cz
>
>

Elektrická formule pokořila světový rekord v akceleraci 0-100 km/h

Elektrická formule pokořila světový rekord v akceleraci 0-100 km/h
, , aktualita
Světový rekord v akceleraci z rychlost 0 na 100 km/h byl pokořen elektrickou formulí Grimsel, která to zvládla za méně než 1,6 sekundy. K tomu byly potřeba pokročilé algoritmy rozdělování točivého momentu na jednotlivá kola.
K oblíbeným
reklama
Spolupráce pokročilého softwaru může z hardwaru vymáčknout netušené možnosti. Dnes to vidíme u aut, která jsou už z velké části řízena elektronikou včetně jejich jízdních vlastností v podobě nejrůznějších stabilizačních systémů. Algoritmy se dají využít i k pokoření světového rekordu v akceleraci z 0 na 100 km/h. Doposud byl tento rekord 1,779 sekundy, nicméně tým Academic Motorsports Club Zurich (AMZ) jej dokázal docela znatelně pokořit.


AMZ Grimsel


Jejich formule Grimsel totiž byla schopna dosáhnout rychlosti 100 km/h za pouhých 1,513 sekundy a touto rychlostí jela už za pouhých 30 metrů od startu. Tímto se tak stává nejrychleji akcelerujícím autem na planetě a překonává i auta se spalovacími motory. Tyto extrémně nízké hodnoty byly dosaženy z velké části díky nízké hmotnosti formule, která váží pouhých 168 kilogramů.

Má 1 motor pro každé kolo. Každý z motorů dává 37 kW (50 koní) a váží 3,4 kilogramu. Celkový výkon tak dosahuje zhruba 148 kW (200 koní), což je výkon auta střední třídy nebo malých hot hatchbacků. Přestože samotný výkon není zas až tak obrovský, poměr výkonu na hmotnost je enormně vysoký a točivý moment dosahuje až neuvěřitelné hodnoty 1630 Nm. Nicméně zatímco doposud tato formule byla schopna z 0 na 100 km/h zrychlit za nějakých 1,8 sekundy, po vyladění algoritmů, které řídily dodávku točivého momentu na každé kolo zvlášť dle aktuálních podmínek, se tým dostal až na rekordní hodnotu 1,513 sekundy. Softwarové zásahy a ladění parametrů dokázaly stlačit dolů téměř tři desetiny sekundy.Tento úspěšný pokud o zlomení rekordu byl proveden na vojenském letišti v Dübendorfu. Aby byl výsledek uznán, jde o průměr dvou pokusů v obou směrech, což má vyloučit vliv případného sklonu tratě i větrné podmínky.

Zdroj: phys.org, extrahw.com

reklama
Nejnovější články
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu
Společnost CATL dosáhla dalšího významného milníku. Sodíkové akumulátory se jí podařilo vyvinout do takové podoby, že by se už brzy měly dostat na trh. Zajímavé mají být např. vyšší odolností vůči chladu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře