
Je zde ale spousta cest, jak minimalizovat náklady. Dávejte si pozor na to, zda je nabízený software k dispozici za měsíční paušál, nebo jde o jednorázový poplatek. Kvůli tomuto se pak celkové náklady mohou dost lišit. Na druhou stranu, při ročních výdělcích jde i tak o minoritní částky. Výhodou paušálu je obvykle to, že je zajištěna trvalá podpora a nové verze, naopak jednorázové poplatky vycházejí levněji, ale větší updaty samotné aplikace mohou stát peníze. Dobré programy by ale neměly vyžadovat platby za úpravu funkčnosti programů, které budou vycházet z případné změny legislativy a prakticky vždy platíte za moduly (funkce navíc).
Z toho vychází i náklady na zavedení EET. V případě mnoha moderních zařízení je to jen záležitostí updatu softwaru a není potřeba řešit nějaké dramatické náklady (v podstatě jen novou verzi programu a internetové připojení). Každopádně nyní už je možné žádat o certifikáty, takže si pospěšte, ať to neřešíte na poslední chvíli. Certifikáty jsou zdarma a podnikatel může zažádat o větší počet podle toho, jak to bude vyhovovat jeho potřebám.
Po vzoru jiných zemí nás čeká také účtenková loterie, která má zákazníky motivovat k přebírání účtenek a jejich kontrole. Forma loterie ale zatím není známa, stejně jako několik dalších detailů ohledně EET.