reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Elon Musk představil tréninkovou tělocvičnu pro umělou inteligenci

2.5.2016, Kateřina Hoferková, aktualita
Elon Musk představil tréninkovou tělocvičnu pro umělou inteligenci
Společnost OpenAI podporovaná Elonem Muskem představuje laboratoře, které budou sloužit jako tréninková a testovací tělocvična pro umělou inteligenci, jež je potřeba v robotice či autonomních zařízeních.
OpenAI je nezisková výzkumná společnost, která se zabývá vývojem umělé inteligence. Podporuje ji slavný podnikatel Elon Musk, který je známý především díky svým společnostem, jako jsou SpaceX pro výzkum vesmíru nebo Tesla Motors zabývající se elektromobily.

Elon Musk své nadšení pro vědu a techniku rozhodně neskrývá, a tak podporuje spoustu zajímavých projektů. Nyní OpenAI představila beta verzi nové tréninkové tělocvičny OpenAI Gym pro počítačové programátory, kteří pracují na vývoji umělé inteligence. Jedná se o projekt, který je otevřený pro všechny a má za cíl společný pokrok ve světě umělé inteligence.

Vývojáři mohou všechny své poznatky sdílet s veřejností, a to zajistí větší a rychlejší pokrok ve vývoji umělé inteligence. Stroje a roboti si ale v této tělocvičně nepotřebují cvičit své svaly, nýbrž své schopnosti uvažování a učení se. Tělocvična OpenAI Gym zahrnuje nekolik laboratoří, jež jsou určené pro testování a trénování nových AI technologií, které budou součástí neziskového vývoje. Umělé inteligence se tam budou testovat a trénovat na starých hrách od Atari, které by měly rozvíjet strojové učení, dále se bude zkoušet například schopnost ovládání pohybu a rozhodování.

Elon Musk se nijak netají svým přesvědčením, že pokud by se umělá inteligence a roboti vyvíjeli za vojenskými účely nebo se technologie dostala do špatných rukou, mohlo by to nakonec znamenat i zkázu lidstva. Tato tělocvična pro umělou inteligenci by tomu však podle Muska měla předejít a nasměrovat inovátory na správnou cestu. I on si uvědomuje, že se bez umělé inteligence ve svém oboru neobejde.

Vývojáři v oblasti umělé inteligence a robotiky mají především dva problémy. Za prvé postrádají současná testovací prostředí rozmanitost, za druhé je nedostatek standardizace v oblasti testování. Výsledky pak jsou nicneříkající. Tyto dvě věci si tréninková a testovací tělocvična od OpenAI klade za cíl změnit.

"Pro motivaci vývojářů se nic nevyrovná konkurenčnímu prostředí. Je to jako Monster truck pro AI vývojáře," prohlásil Patrick Moorhead, analytik Moor Insights & Strategy. Když budou inovátoři chtít, aby jejich umělá inteligence zvládla projít všemi stanovišti v této speciální tělocvičně úspěšněji než konkurence, budou pracovat ještě usilovněji. Vývojáři také potřebují lepší měřítko na porovnávání - v OpenAI Gym je každá úloha očíslovaná, aby se výsledky daly přímo a jednoduše porovnávat.

"Myslím, že toto by mohlo někomu pomoct s vývojem chytrých robotů a autonomních zařízení. Musk vývojářům umožnil cestu pro porovnávání jejich výsledků. Díky tomu mohou určit, jak daleko pokročili a kam ještě musí dojít," dodal Patrick Moorhead.

Zdroje: csmonitor.com, computerworld.com
Zdroj obrázku: fossbytes.com
reklama