www.svethardware.cz
>
>

Energy Dome vybralo 11 mil. USD na dostavění "CO2 baterie" na Sardinii

Energy Dome vybralo 11 mil. USD na dostavění "CO2 baterie" na Sardinii
, , aktualita
Většina obnovitelných zdrojů energie vyžaduje kvůli své nestálosti úložiště energie. Vedle lithiových a jiných podobných akumulátorů existují desítky jiných možností. Mezi nimi i ukládání do stlačeného CO2.
K oblíbeným
reklama
Tlak na obnovitelné zdroje energie s sebou nese také zvýšené požadavky na dočasné úložiště energie. Některé z nich (především vítr a slunce) jsou totiž značně nestálé a je potřeba ukládat nevyužité nadbytky, které se hodí, když elektrárny naopak nestíhají poptávku. Nejen lithiové akumulátory jsou ale řešením. Různých řešení jsou snad desítky a mezi nimi nezřídka figuruje i ukládání do stlačeného plynu. V případě italské společnosti Energy Dome, která byla založena v roce 2019, je elektřina ukládána do CO2. Přesněji řečeno, využívá se stlačení a kondenzace CO2.
 
Energy Dome
 
Firma získala v investičním kole 11 mil. USD, které využije k dokončení ukázkové "CO2 baterie", má tedy jen zlomkový výkon proti těm, které by měly být nasazeny komerčně. Ta je v Sardinii v Itálii a je už těsně před dokončením, spuštěna má být totiž už v prvním čtvrtletí roku 2022. V tomto případě nabídne max. výkon 2,5 MW a uloží 4 MWh energie. Společnost ale podepsala také memorandum o porozumění s firmou A2A přes společnost 360 Capital, které by mělo vyústit v první komerční verzi tohoto projektu se 100 MWh (výkon nebyl zveřejněn, ale dá se očekávat asi 60-65 MW). Systém má nabízet značnou modularitu.
 
 
CO2 baterie funguje na tom principu, že obsahuje velkou nádrž s plynným CO2. Když je elektřiny nadbytek, ta se použije pro pohon kompresoru, který z nádrže odčerpá CO2 a stlačí ho. Vzniklé teplo je uloženo v jednotkách TES (Thermal Energy Storage), CO2 je zkapalněno a uloženo při teplotě okolí. Když je naopak elektřiny nedostatek, CO2 se nechá vypařovat do systému, využije se uložené teplo z TES, vzniklý plyn pohání turbínu a vrátí se zpět do velké nádrže. Pochopitelně jde o ztrátový proces a tzv. roundtrip efektivita je 75-80 %. Výhodou systému by ale měla být vysoká životnost okolo 25 let, při které se v průběhu času nemá snižovat výkon a množství uložené energie jako u lithiových akumulátorů. Cena ukládání by proti akumulátorům měla být poloviční.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
První filmové studio ve vesmíru? Modul se má připojit k ISS v roce 2024 První filmové studio ve vesmíru? Modul se má připojit k ISS v roce 2024
Po oběžné dráze Země už za pár let může obíhat první skutečně kosmické filmové studio. Za projektem stojí společnost Space Entertainment Enterprise, která plánuje, že by se modul s filmovým studiem mohl k ISS připojit v roce 2024.
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
GeForce RTX 3080 12GB v testu: malý rozdíl za velký příplatek? GeForce RTX 3080 12GB v testu: malý rozdíl za velký příplatek?
NVIDIA nedávno náhle vypustila na trh karty GeForce RTX 3080 s 12 GB paměti, které mají sice o trošku lépe vybavené GPU, více paměti a jejich širší rozhraní. Přesto nejde o samostatný model. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Minideska s RISC-V s osmi UART může posloužit jako alternativa Arduina Minideska s RISC-V s osmi UART může posloužit jako alternativa Arduina
Na čínském trhu se objevila zajímavá maličkost v podobě vývojářské malé desky ve stylu Arduina, která je ovšem založena na čipu s architekturou RISC-V. Co nám vůbec nabídne za možnosti a výbavu krom celkem osmi rozhraní UART? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
ASIC Intelu pro těžbu Bitcoinu budou dva: domácí 7nm a 5nm od TSMC ASIC Intelu pro těžbu Bitcoinu budou dva: domácí 7nm a 5nm od TSMC
Intel nás tento týden překvapil svými zbrusu novými ASIC, které jsou určeny konkrétně pro těžbu Bitcoinu a mohlo by jít o hardware, který velice zahýbe svým trhem. Nyní už tu máme o Bonanza Mine další podrobnosti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel v Ohiu postaví dvě nové továrny, může tam investovat až 100 mld. USD Intel v Ohiu postaví dvě nové továrny, může tam investovat až 100 mld. USD
Intel se teprve chystá představit svůj plán týkající se výrobní strategie, ovšem až večer v půl deváté. Mezitím se ale na svět dostala jeho tisková zpráva, dle níž se v Ohiu mohou těšit na jeho nové továrny. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek